HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A BreuerPress és a HetiTV külpolitikai hírei 2024.03.19.
A BreuerPress és a HetiTV külpolitikai hírei 2024.03.19.

Öt órán át tartó heves tűzharc zajlott a Gázai övezet északi részén fekvő Sifa kórházban az izraeli hadsereg (IDF) és az iszlamista Hamász terrorszervezet fegyveresei között hajnalban- jelentette az IDF szóvivője hétfőn. Daniel Hagari katonai szóvivő szerint azonnali beavatkozást igénylő hírszerzési információt követően a Sifa kórház területének meghatározott részén „precízen meghatározott” katonai műveletet hajtottak végre. Izraeli értesülések szerint a Hamász vezetői a kórház területéről irányították Izrael elleni harcukat. Hagari hangsúlyozta, hogy nem a gázai civilek, hanem a civilek mögött rejtőzködő Hamász ellen harcolnak, és igyekeznek elkerülni a civilek sérülését. Az IDF éjjel fél 2-kor körülvette a kórházat, ezzel megakadályozva a fegyveresek elmenekülését. Reggelig mintegy nyolcvan palesztint tartóztattak le. Felszólították a palesztin fegyvereseket, hogy hagyják el a kórházat, és adják meg magukat. Az IDF drónok és különleges technikai eszközök bevetésével harcol, hogy taktikai, hírszerzési és hadműveleti előnyt biztosítson katonáinak. A razzia célja annak megakadályozása, hogy a Hamász ismét a Gázai övezet északi részének terrorista főhadiszállásává alakítsa a Sifa kórház épületegyüttesét.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy a csapatok megölték aiq Mabhuh-t, a Hamász belbiztonsági szolgálatának műveleteit irányító tisztjét, a Sifa Kórházban tartott razzia során. Mabhuh fel volt fegyverkezve és a Sifában bujkált, ,,ahonnan terrortevékenység előmozdításán dolgozott”. A terroristát a letartóztatása közben kitört tűzharcban ölték meg. Egy közeli szobában a csapatok egy fegyverraktárat találtak. A hadsereg és a Sabak belbiztonsági szolgálat szerint Mabhuh volt felelős a Gázai övezetben a Hamász különböző egységeinek ,,szinkronizálásáért”, a háború alatt is.

Iszráel Katz külügyminiszter hétfőn elutasította Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének állítását, miszerint az Izraeli Védelmi Erők szándékosan éhezteti a gázaiakat. „Izrael kiterjedt humanitárius segítséget tesz lehetővé Gázának szárazföldi, légi és tengeri úton mindenki számára, aki segíteni akar” – írta Katz. „Annak ellenére, hogy a Hamász erőszakkal eltereli a segélykonvojokat és az UNRWA együttműködik velük, mi kitartunk.” Megjegyezte, hogy Borrellnek „fel kellene hagynia Izrael támadásával, és el kellene ismernie az önvédelemhez való jogunkat a Hamász bűneivel szemben”. Borrell egy EU-találkozón azt mondta, hogy „az éhezést háborús fegyverként használják. Izrael éhínséget gerjeszt.” Hasonló megjegyzéseket tett az ENSZ Biztonsági Tanácsában a múlt héten.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) támogatásáról biztosította Mohammed asz-Szudáni iraki miniszterelnököt hétfői bagdadi látogatásán Rafael Grossi főigazgató, aki egyebek mellett megvitatta vele a békés célú iraki atomprogram elindításának tervét. „Több iraki projektet is megvitattunk, többek között egy békés felhasználású nukleáris reaktor tervét” – közölte Ibrahim Namisz Jaszin iraki oktatási miniszter újságírókkal asz-Szudáni és Grossi találkozója után. Grossi elmondta, hogy a következő napokban egy iraki szakértőkből álló csoport látogat a NAÜ bécsi székhelyére, ahol kidolgozzák az iraki atomprogramot. „Ilyen program megvalósulását fogjuk látni az Egyesült Arab Emírségekben, Egyiptomban és Szaúd-Arábiában is. Természetesen Irakban is kell lennie ilyenek” – mondta újságíróknak. Irakban egykor három atomreaktor is működött a Bagdadtól délre lévő al-Tuvaita atomkutató központban. A reaktorok közül az egyik egy izraeli légitámadásban megsemmisült, a másik kettőt pedig az Egyesült Államok harci gépei rombolták le az 1991-es, első öbölháborúban.

Háborúk és konfliktusok indítása, valamint fokozása helyett békére és a stabilitásra kell törekedni – jelentette ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára Brüsszelben az Európai Humanitárius Fórumon. Azbej Tristan közölte, az Európai Bizottság által szervezett fórumon elmondott előadásában hangsúlyozta: a magyar humanitárius szerepvállalás háborúk, konfliktusok, illetve terror által sújtott övezetekbe viszi a támogatást, illetve olyan nehéz helyzetben levő csoportokat segít, amelyeknek erre van szükségük ahhoz, hogy stabil közösségként meg tudjanak maradni a szülőföldjükön. „A keresztényi szolidaritás arra sarkall minket, hogy a világban szenvedő emberek irányába forduljunk” – fogalmazott. A humanitárius, valamint a fejlesztési segítségnyújtás is kifejezi azt, amit Magyarország a világpolitikában képvisel: azt, hogy háborúk, konfliktusok indítása és fokozása helyett békére és a stabilitásra kell törekedni, valamint arra, hogy a világ nagy válságaira, köztük a humanitárius válságokra nem a migráció a megoldás, hanem a helybe vitt segítség – húzta alá.

Visszalépett a jelöltségtől a hét végén sorra kerülő államfőválasztáson Andrej Danko, a pozsonyi parlament alelnöke, a hárompárti szlovák kormánykoalíció legkisebb pártja, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, aki ezen döntését pozsonyi sajtótájékoztatóján jelentette be. Andrej Danko azt is bejelentette: egy másik elnökjelöltnek, Stefan Harabínnak, a legfelsőbb bíróság korábbi elnökének javára lép vissza. Az SNS elnöke a döntést a választói preferenciák alakulásával, illetve azzal indokolta, hogy ilyen módon szeretné megelőzni a nemzeti-konzervatív erők szétforgácsolódását. „Már januárban úriemberek módjára megállapodtunk, hogy kettőnk közül a másik azt fogja támogatni, akinek a választások előtti felmérésekben nagyobb lesz a támogatottsága” – idézte a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség Andrej Danko szavait, aki döntését Stefan Harabínnal együtt tartott sajtótájékoztatóján jelentette be. Andrej Danko egyúttal felkérte pártja választóit, hogy a szombati voksoláson Stefan Harabínt támogassák.

Több százan tüntettek helyi idő szerint vasárnap Kuba két nagyobb városában az egyre gyakoribbá váló áramkimaradás és az élelmiszerhiány miatt. Noha a tiltakozók száma nem volt nagy, a kommunista vezetésű országban ritkák a tüntetések. A második legnagyobb városban, Santiagóban és Bayamóban történt tüntetésekről felkerült több kép a közösségi médiára, és helyszíni beszámolók szerint az emberek jelmondataikban kiszámítható áramszolgáltatást és élelmiszer-ellátást követeltek. A sajtónak neve megadása nélkül nyilatkozó néhány tiltakozó azt mondta, hogy a két városban felfüggesztették az internetszolgáltatást.


Fotót készítette: online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!