HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A BreuerPress és a HetiTv külpolitikai összefoglalója
A BreuerPress és a HetiTv külpolitikai összefoglalója.

A következő hétéves uniós költségvetésről bonyolult tárgyalások várhatók, de meg fognak állapodni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Pozsonyban, amikor a Kohézió barátai csoport csúcstalálkozójára érkezett. A kormányfő kifejtette: van több mint egy tucat ország az unióban, amelynek érdekei egybeesnek a következő év legfontosabb ügyében, és ez az európai parlamenti választásokat követően a hét évre szóló költségvetés megalkotása lesz. Úgy vélte, “szerteágazóak az érdekek, de vagyunk néhányan”, akiknek egybeeső érdekei vannak, “mi hívjuk magunkat kohézió barátainak”. Rámutatott: most egyeztetik az álláspontjukat, amelyet aztán egységesen akarnak képviselni a velük ellentétes érdekű csoportokkal szemben. Orbán Viktor kiemelte: “bonyolult tárgyalások lesznek, és a végén meg fogunk állapodni”. Ez így volt legutóbb is, “egy ilyet már ezelőtt néhány évvel végigélhettünk, végigvezethettem egy ilyen tárgyalássorozatot” – idézte fel.

Nikola Gruevszki korábbi macedón miniszterelnök kiadására szólította fel Magyarországot az Európai Parlament (EP) legújabb jelentésében, amely szerint eljárásukkal a magyar hatóságok beavatkoztak Macedónia belügyeibe. A strasbourgi plenáris ülésen 470:116 arányban megszavazott dokumentumban arra szólították fel a magyar hatóságokat, hogy bocsássanak rendelkezésre minden releváns információt és szükséges magyarázatot a korrupció miatt jogerősen kétéves szabadságvesztésre ítélt Gruevszki ügyéről, aki “a börtönbüntetés elkerülése céljából Magyarország titkos diplomáciai segítségnyújtásával elmenekült hazájából”.

Továbbra is nyitva áll a hajózás előtt a Kercsi-szoros, egyebek között az ukrán tengeri járművek előtt is – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Peszkov arra az ukrán állításra reagált, amely szerint az orosz hatóságok korlátozzák az ukrán hajók áthaladását a Kercsi-szoroson, azt hangoztatva, hogy nem tud ilyen intézkedésekről. “Épp ellenkezőleg, arról van tudomásunk, hogy a Kercsi-szoros a megszokott munkarendben üzemel. Tudják, időnként az időjárási viszonyok miatt a szabályozás szerepét ellátó kercsi kikötő döntéseket hozhat a hajózás szabályozásáról” – mondta. Peszkov hangsúlyozta, hogy a Kreml hálás mindazoknak, akik a kercsi incidenst követően hozzá akarnak járulni “az ukrán fél által kiprovokált” feszültség csökkentéséhez, de nem látja szükségét a Moszkva és Kijev közötti nemzetközi közvetítésnek.

Az iráni állami televízió arról adott hírt, hogy az iszlám köztársaság két mini tengeralattjáróval bővítette hadiflottáját, amelyeket a Perzsa-öbölhöz hasonló sekély vizekre terveztek. Az egyiket másfél év alatt építették meg, míg a másikat – egy korábbi típust – tíz hónap alatt újították fel. A két Gadir osztályú tengeralattjáró olyan technológiával van felszerelve, amelynek köszönhetően rejtve maradnak a felderítő készülékek előtt. Emellett képesek víz alól rakétákat és torpedókat kilőni, illetve tengeri aknákat elhelyezni. Irán 2005-ben kezdett el Gadir osztályú tengeralattjárókat gyártani. A csoport első tagját 2007-ben mutatták be, és 2012-re már öt társa csatlakozott az iszlám köztársaság hadiflottájához.

Vallási alapú hátrányos megkülönböztetés vádjával amerikai zsidók egy csoportja beperelte az Airbnb szállásközvetítő céget az Egyesült Államokban, mert a vállalat levette kínálatából a megszállt Ciszjordániában található izraeli telepeken lévő, mintegy 200 kiadó lakást. A 18 felperes, akik Delaware államban nyújtották be keresetüket egy szövetségi bíróságon, azzal vádolják az Airbnb-t, hogy hátrányosan különbözteti meg a zsidó tulajdonú ingatlanokat, miközben továbbra is engedélyezi a ciszjordániai keresztényeknek és muzulmánoknak a lakáskiadást. A felperesek között vannak ingatlantulajdonosok, illetve olyanok, akik élni akartak az ingatlanközvetítő cég szolgáltatásával a törölt zsidó lakásokra vonatkozóan. A felperesek szerint lépésével a delaware-i bejegyzésű Airbnb állást foglalt Ciszjordánia kérdésében, amelyet Izrael 1967-ben, a hatnapos háború során foglalt el Kelet-Jeruzsálemmel együtt, és ahol palesztinok jövőbeli államukat akarják létrehozni.


Fotót készítette: online foto
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!