HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A Hetitv és a Breuerpress külpolitikai összefoglalója
A Hetitv és a Breuerpress külpolitikai összefoglalója.

Külföld:

Ismét Dmitrij Medvegyevet jelölte az orosz kormány élére Moszkvába a hivatalába frissen beiktatott Vlagyimir Putyin orosz elnök. A kormányfő kinevezését jóvá kell hagynia az orosz parlament alsóházának is, amely vitát tart a kérdésről. A miniszterelnöki szék sorsa ugyanakkor biztosnak tekinthető, mert az Állami Dumában a kormányzó Egységes Oroszország pártnak háromnegyedes többsége van. Az előző, az országot 2012 óta kormányzó Medvegyev-kabinet hétfőn az elnöki eskütételt követően mondott le.

Elutasította a szakértői kormány lehetőségét a jobboldali pártszövetséget vezető Liga miniszterelnök-jelöltje az olasz kormányalakítási tárgyalások újabb fordulójának napján. Matteo Salvini a közösségi oldalán azt üzente, hogy Sergio Mattarella államfő vagy őt bízza meg a kormányalakítással, vagy írjon ki új választásokat. Salvini hangsúlyozta, hogy leghamarabb július 8-án tarthatnának újabb parlamenti választásokat Olaszországban. A Liga vezetője azt mondta, nem akarja, hogy az államfő szakértői kormányt nevezzen ki,. Szerinte az egyetlen megoldás az, ha államfő őt bízza meg a kormányalakítással. Hozzátette, a március 4-i parlamenti választásokon az általa vezetett jobboldali pártszövetség kapta a legtöbb szavazatot, több mint 37 százalékot, így (ha új választások lesznek) “elég lesz néhány százalékkal több, és megszerezzük a kormányzáshoz szükséges parlamenti többséget”. – mondta.

Szinte biztos, hogy a Hezbollah libanoni síita mozgalom (egyben iráni vazallus-milícia és terrorszervezet) és szövetségesei szerezték meg a többséget a vasárnapi libanoni parlamenti választáson – írta hétfőn a Reuters. Az alapvetően vallási szempontok szerint tagolt politikai mezőnyben a síitákat képviselő Hezbollah szövetségeseivel a 128 fős törvényhozásban valószínűleg 67 mandátumot fognak kapni. Legutoljára egyébként 2009-ben tartottak Libanonban parlamenti választásokat; azóta – főleg szíriai polgárháború eszkalációja miatti biztonsági veszélyekre hivatkozva – három alkalommal hosszabbította meg a saját mandátumát. A Hezbollah politikai előretörése azért iszonyú fontos esemény, mert ezzel Libanon egy újabb lépést tett egy új izraeli háború felé. A síita mozgalom a világ legtöbb országában terrorszervezetnek számít, a Hezbollah ugyanis számos terrorcselekményért felel, rakéták tízezreit halmozta fel az izraeli határon, és legutóbb 2006-ban rángatta bele az egész országot egy pusztító konfliktusba a zsidó állammal. Részben az egyre éleződő iráni-izraeli konfliktus, részben pedig a szervezettel kapcsolatos rossz történelmi tapasztalatok miatt, a Hezbollah sikere harcias reakciókat váltott ki Izraelben: ezentúl Izrael nem fog különbséget tenni Libanon állam és a Hezbollah között; azaz magát az országot teszi felelőssé bármiféle, a területéről kiinduló tevékenységért.



Izrael megölheti Aszad szíriai elnököt, ha folytatódik az iráni katonai egységek és rakéták közeledése az ország határaihoz – figyelmeztetett egy miniszter, ami még inkább veszélyessé tehet a szíriai konfliktust. Szokatlanul nyílt fenyegetést fogalmazott meg Juval Steinitz izraeli kabinetminiszter: „Ha Aszad elnök hagyja, hogy Irán számunkra ellenséges katonai felvonulási területté tegye Szíriát és onnan támadjanak bennünket, akkor tudnia kell, ez a ő vesztét és a rezsimje vesztét is jelenti majd”. Benjamin Netanjahu miniszterelnök arról beszélt, hogy Izrael inkább most, mint később, kész háborút vívni Irán ellen, hogy megállítsa szíriai előrenyomulását. Az izraeli média pedig szintén arról írt, hogy Irán „masszív rakétatámadást tervez Izrael ellen”. Erről hírszerzési forrásokra hivatkozva írt a Jerusalem Post című lap. A forrás szerint a támadásban a Szíriában lévő iráni erők és a velük szövetséges libanoni milícia, a Hezbollah venne részt. A Post szerint az irániak bosszút akarnak állni a szíriai állásaik elleni izraeli támadásokért – bár ezt hivatalosan Izraelben nem ismerték el, egy magasrangú katonatiszt a New York Timesnak megerősítette, hogy az izraeli légierő állt az akciók mögött. Az izraelieket az aggasztja, hogy becsléseik szerint 70 ezer iráni fegyveres és több, mint 100 ezer rakéta található Szíriában és a régióban.


Fotót készítette: online foto
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!