HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A Hetitv és a BreuerPress külpolitikai összefoglalója
A Hetitv és a BreuerPress külpolitikai összefoglalója.

Külpolitika:



Jelentősen csökkent a tavaly szeptemberrel zárult egy évben a bevándorlás Nagy-Britanniába, nem kis részben a közép-európai EU-országokból érkezők számának visszaesése miatt. A brit statisztikai hivatal (ONS) becslése szerint a vizsgált tizenkét hónapban nettó 244 ezer volt a tartós letelepülési szándékkal Nagy-Britanniába érkezők száma, 29 ezerrel kevesebb, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban. Az adatsor az ONS második olyan becslése, amelyben szerepel a brit EU-tagságról tartott népszavazás utáni teljes év. A 2016 júniusában rendezett referendumon a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az EU-ból. A statisztikai hivatal ismertetése szerint az Európai Unióba 2004-ben felvett nyolc közép- és kelet-európai tagállamból az egy évvel korábbinál 6 ezerrel kevesebben, 51 ezren érkeztek, és ezerrel többen, 39 ezren távoztak, vagyis a nettó bevándorlás ebből az EU-térségből mindössze 12 ezer fő volt a szeptemberrel zárult teljes évben, hétezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.

Az Európai Unió vizsgálja az orosz állami gázipari vállalat, a Gazprom tevékenységét. Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa azt mondta, az európai gázipari vállalatok nagyon részletes és kritikus jelentésben számoltak be az orosz gáztermelő vállalat európai működéséről. Az EU magyarázatot vár a Gazpromtól a panaszokra. A dán politikus hozzátette: a helyzet megoldása az lehet, hogy a gáz szabadon, a valós piaci áron áramolhasson az európai országokba. Az Európai Unió már hat éve harcol a Gazprom ellen. 2012-ben azért kezdték vizsgálni az orosz gázóriás működését, mert kiderült, hogy az orosz állami cég a piaci ár másfélszeresét kérte nyolc kelet-európai tagországtól. Ezek az országok javarészt csak Oroszországból tudják földgázigényüket kielégíteni – írta az euronews.



Újabb tizenhárom civil halt meg Szíriában, az ellenzéki fegyveresek kezén lévő Kelet-Gútában a kormányerők tüzérségi támadásaiban – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns aktivista szervezet. “Legalább tizenhárom ember halt meg, közöttük három gyermek Dumában”, a Damaszkusz közelében felvő Kelet-Gúta legnagyobb városában – írta jelentésében az OSDH. A térségben legalább 120 polgári személy sebesült meg. “Eső esett a térségben, ezért nem hajtottak végre légitámadást. A kormányerők inkább aknákkal és rakétákkal” támadták a lázadók erősségét – mondta Rámi Abder-Rahmán, a szervezet igazgatója, aki szerint mintegy 200 rakéta hullott csak Dumára. A kormányerők vasárnap óta hajtanak végre pusztító tüzérségi támadást a 2013 óta ostromolt Kelet-Gúta ellen. Azóta már legalább 335 polgári személy, közöttük számos gyermek halt meg.

Egyelőre nem tesznek büntetőjogi lépéseket Varsóban a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetéről (IPN) szóló törvény új, Izrael által vitatott módosítása alapján – idézte Bartosz Cichocki külügyminiszter-helyettes szavait a lengyel sajtó. Cichocki vezeti a törvénymódosítás miatt kipattant izraeli-lengyel diplomáciai viszály rendezésére felállított bizottságot. A jogszabály jövő csütörtökön lép hatályba. Andrzej Duda államfő jóváhagyta a törvénymódosítást, de utólagos normakontrollt kért a lengyel alkotmánybíróságtól. Cichocki a TVN24 lengyel hírtelevíziónak megerősítette: a jogszabály jövő héten hatályba lép, de ennek alapján nem emelnek vádat. Az viszont, hogy nem emelnek vádat, ha valaki újból használná a “lengyel haláltáborok” kifejezést, “nem jelenti, hogy a lengyel állam nem fog reagálni” – fűzte hozzá, vélhetően a diplomáciai tiltakozások gyakorlatára utalva.


Fotót készítette: ONLINE FOTO
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!