HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Varsó törekedni fog a megegyezésre Izraellel a vitatott törvény ügyében
Lengyelország érdeke a történelmileg igazságtalan támadások elleni védekezés, valamint az is, hogy minél gyorsabban megegyezésre jusson Izraellel - jelentette ki Jaroslaw Gowin lengyel miniszterelnök-helyettes csütörtökön az Izrael és a zsidó szervezetek, illetve Varsó között a holokauszttal kapcsolatban viszályt keltő, eredeti szándéka szerint Lengyelország jó hírnevének védelmét célzó törvény kapcsán.

A még a lengyel államfő jóváhagyására váró törvényt a szejm után csütörtökre virradóra a lengyel szenátus is megszavazta.
A lengyel kormányfőhelyettes, tudományos és oktatásügyi miniszter a TVN24 lengyel kereskedelmi hírtelevízió érdeklődésére reagált Heather Nauert amerikai külügyminisztériumi szóvivő nyilatkozatára, aki a szenátusi vitával egy időben aggodalmának adott hangot egyebek között amiatt, hogy szerinte a jogszabály csorbíthatja a szólás és a történelmi vita szabadságát.
Gowin leszögezte: Lengyelország a törvénytervezet vitája közben akaratlanul egy nagy nemzetközi konfliktusba keveredett. Szerinte a lengyel államérdek egyfelől az, hogy az országot "megvédjék a történelmileg teljesen igazságtalan támadásoktól", másfelől, hogy minél gyorsabban megegyezésre jusson Izraellel és a zsidó szervezetekkel világszerte.
Az amerikai állásfoglalást Varsó "tudomásul veszi" - mondta Gowin, hozzáfűzve: Lengyelország törekedni fog arra, hogy az ügyet a legközelebbi napokban, hetekben, legkésőbb hónapokban megoldják.
Stanislaw Karczewski lengyel szenátusi elnök még a felsőházi szavazás előtt jelezte: a lengyel kormány csütörtökön külön nyilatkozatban fejti ki véleményét a törvényről.
A jogszabály alapján a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) ügyészei büntetőjogi eljárásokat indíthatnak azok ellen, akik "nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva" Lengyelországot, illetve a lengyel nemzetet a nácik bűntetteiben való bűnrészességgel vádolják, vagy "kirívóan csökkentik e tettek valódi elkövetőinek felelősségét".
Az ilyen tettet pénzbírsággal vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtanák.
A jogszabálytervezet előterjesztői a törvényalkotási folyamat alatt - az igazságügyi tárca közlése szerint - egyeztettek Izrael varsói nagykövetségével, és ennek eredményeképpen belefoglalták a törvénybe, hogy az nem vonatkozik művészeti vagy tudományos tevékenységre, és nem zárja ki a náci németekkel való együttműködés egyéni, sőt csoportos eseteinek vizsgálatát sem. A törvénytervezet parlamenti beterjesztése után, 2016 őszén - amint erre Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a minap emlékeztetett - az (akkori) lengyel és az izraeli kormányfő közös nyilatkozatban tiltakozott a történelemhamisítás, ezen belül a "lengyel haláltáborok" kifejezés használata ellen.
A törvénnyel Varsó éppen az ilyen fordulatok használatát akarja korlátozni, szerinte a "lengyel haláltáborok" típusú kifejezések sértőek, és ellentmondanak a történelmi igazságnak, mert a táborokat a náci németek hozták létre a megszállt Lengyelország területén. A lengyelek pedig 40-100 ezer zsidót mentettek meg annak ellenére, hogy a német rendeletek a zsidóknak nyújtott legcsekélyebb segítségért is halálbüntetést szabtak ki a megszállt Lengyelországban. A háború után a Jad Vasem Intézet több mint 6700 lengyelnek adományozta a Világ Igaza kitüntetést üldözött zsidók megmentéséért.
A német megszállás lengyel áldozatainak számát 2,7 millióra, a meggyilkolt lengyelországi zsidók számát pedig 2,9 millióra becsülik.

kszy \ kkp \ kvs

MTI


Fotót készítette: online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!