HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

AZ OROSZOK KÉT HADIHAJÓT KÜLDENEK
Szíria – Erősödő fenntartások a Szíria elleni katonai csapással kapcsolatban Szerdán még azt jelezték Moszkvából, hogy Oroszország nem kíván beavatkozni a Szíria körül kialakult krízisbe – csütörtökön magasrangú biztonsági felelős közölte az orosz Interfax hírügynökséggel: két hadihajót küldenek a körzetbe, “az ismert helyzetre való tekintettel”. Az egyik egy tengeralattjárók elleni harcászatra alkalmas hajó, a másik egy rakétahordozó cirkáló.

Erősödtek a fenntartások csütörtökön a Szíria ellen tervezett nyugati katonai csapással szemben. Némelyest visszakozott a beavatkozást leginkább sürgető Egyesült Államok mellett eddig határozottan kiálló Nagy-Britannia, az orosz államfő és a német kancellár pedig fontosnak nevezte, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértőinek szíriai vizsgálatáról szóló jelentését a Biztonsági Tanács (BT) megvitassa.

Elképzelhetetlen, hogy Nagy-Britannia katonai csapást mérjen Szíriára, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) erős ellenállásba ütközik a terv – jelentette ki a brit kormányfő csütörtökön a parlamentben. David Cameron leszögezte: az esetleges katonai akció csak és kizárólag a vegyi fegyverek újbóli bevetésének megakadályozására irányulhat, és megindítása előtt minden lehetséges diplomáciai utat végig kell járni a nemzetközi szervezetben. Addig nem indulhat támadás, ameddig az ENSZ helyszínen tartózkodó ellenőrei nem fejezték be munkájukat, s a brit parlament nem szavazta meg a beavatkozást – hangoztatta a miniszterelnök.

Habár a brit nemzetbiztonsági tanács szerdán támogatta, hogy katonai akció induljon Szíria ellen, valószínűtlen, hogy ehhez a BT is hozzájáruljon, mivel annak két állandó tagja, Oroszország és Kína egyértelműen elutasítja a beavatkozást.

A brit kormányfő ugyanakkor azt is közölte, hogy az ENSZ BT felhatalmazása nem az egyetlen jogalap a beavatkozásra. A miniszterelnöki hivatal csütörtöki jelentésében azt írta, hogy a lakosság védelme érdekében végrehajtott csapás a nemzetközi humanitárius jog szerint az ENSZ BT felhatalmazása nélkül is jogszerű lenne.

Fontos, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértőinek szíriai vizsgálatáról szóló jelentését a Biztonsági Tanács (BT) megvitassa – a Kreml közlése szerint ebben egyetértett csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfő és Angela Merkel német kancellár.

„Részletes véleménycsere zajlott a szíriai válság különböző vonatkozásairól. Mindkét fél abból indul ki, hogy az ENSZ keretein belül és más formátumokban folytatódik az intenzív munka a kialakult helyzet politikai-diplomáciai rendezésére. Fontosnak ítélték, hogy a Biztonsági Tanácsban meg kell tárgyalni az ENSZ vegyifegyver-ellenőreinek jelentését” – olvasható a Kreml közleményében.

Időközben Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes a Rosszija 24 állami hírtelevízióban kijelentette, hogy Oroszország minden szükséges erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy Szíriában megakadályozza az erőszakos forgatókönyv megvalósítását.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár csütörtökön Bécsben közölte, hogy a feltételezett vegyifegyver-támadást vizsgáló ENSZ-ellenőrök péntekig folytatják munkájukat, és szombat reggelig távoznak Szíriából. A főtitkár ismét síkraszállt azért, hogy az ellenőröknek lehetőségük legyen befejezni a vizsgálatot. Elmondta, hogy előző nap tárgyalt Barack Obama amerikai elnökkel, akivel közölte, hogy álláspontja szerint a válságot békés eszközökkel kell megoldani. Hozzátette, hogy megosztják az ellenőrök által összegyűjtött adatokat, a minták alapján készített elemzést az ENSZ Biztonsági Tanácsával, és általában a világszervezet tagjaival.

Amerikai tisztségviselők közlése szerint nem biztos az amerikai hírszerzésnek az az értesülése, amely a szíriai elnökhöz vagy belső köréhez köti a múlt heti vegyifegyver-támadást.

Az AP amerikai hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó hírszerzési tisztségviselők utaltak arra, hogy továbbra is vannak kérdőjelek arra vonatkozóan, hogy ki ellenőrzi a szíriai vegyifegyver-raktárakat, és kétséges az is, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rendelt volna el egy ilyen támadást.

Barack Obama amerikai elnök előző nap kijelentette, még nem hozott döntést a Szíria elleni katonai csapásról, de rámutatott: a tervezett „korlátozott akció” célja Damaszkusz elrettentése lenne attól, hogy a jövőben ismét vegyi fegyvereket vessen be.

Az amerikai védelmi tárca csütörtökön bejelentette, hogy az Egyesült Államok a szíriai partokhoz vezényelt még egy rombolót, ideiglenesen ötre növelve ezzel a robotrepülőgépekkel felszerelt hadihajóinak számát a Földközi-tenger keleti medencéjében.

Szíria közelében jelenleg négy, Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépekkel felszerelt hadihajó várja a parancsot, hogy csapást mérjen a Bassár el-Aszad vezette szíriai rezsimre.


Breuerpress


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!