HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Orbán: Magyarország és az Egyesült Államok szövetsége értékalapú
Magyarország és az Egyesült Államok a kommunizmus összeomlása óta szoros és egyre mélyülő szövetséget épített fel; ennek az elmúlt húsz évben újból és újból megerősített szövetségnek értékalapjai vannak - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel folytatott csütörtöki tárgyalás utáni sajtótájékoztatón, a Parlamentben.

A kormányfő a csaknem egyórás megbeszélésen - mint ismertette - hangsúlyozta, hogy Magyarország az eddig sikeresnek bizonyult együttműködést szeretné fenntartani. Példaként említette az afganisztáni katonai szerepvállalást, ahol az "együtt be, együtt ki" elvét követi Magyarország, és igyekszik teljesíteni majdnem 500 tagú állományával a vállalt feladatait.

"Mi egy transzatlantista ország vagyunk" - idézte a találkozón elhangzottakat Orbán Viktor, hozzátéve, hogy azokon a pontokon, ahol az Európai Uniónak együtt kell működnie az Egyesült Államokkal, "Magyarország ezt az együttműködést mindig támogatni fogja".

Beszámolt az amerikai külügyminiszternek arról is, hogy az elmúlt húsz évben a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok jól alakultak, magas szintet értek el a beruházások, a kereskedelem, és "szeretnénk, ha ennek dinamikája nem törne meg, hanem folytatódna", s az Egyesült Államok gazdaságilag is jelentős súllyal lenne jelen Magyarországon.

Orbán Viktor azt is elmondta Hillary Clintonnak, hogy Magyarország számára az első számú értelmezési keret a közép-európai dimenzió, majd hozzátette, mindent meg fog tenni a jövőben is annak érdekében, hogy a világ meghatározó nagyhatalmainak - köztük első helyen az Egyesült Államoknak - felhívja a figyelmét arra: Közép-Európa egy rendkívül fontos terület, amely szép jövő előtt áll, ahol közös céljaik, terveik vannak az államoknak, és szeretnének egyre nyilvánvalóbban "mint közép-európai terület" megjelenni az európai és a világpolitikában. Ezért Közép-Európa - folytatta - kifejezetten szeretne "a saját létezéséhez" katonai, logisztikai, energetikai és kereskedelmi biztonsági garanciákat kivívni. A magyar kormányfő kérte az amerikai diplomácia vezetőjét, hogy ezt a törekvést az Egyesült Államok kezelje érdeklődéssel.

A miniszterelnök Hillary Clinton csütörtöki budapesti látogatását - különösen azért, mert az a Tom Lantos Intézet megnyitásával függött össze - mély élménynek és erős pillanatnak nevezte a két nemzet történetében, hiszen "mind a tárgyaláson felvetett racionális kérdésekben, mind a Tom Lantos Intézet által szimbolizált érzelmi és erkölcsi kérdésekben" sikerült megerősíteni a két állam együttműködését. Összességében - utalva a Reagan-szobor szerdai felavatására - úgy fogalmazott, két fantasztikus napban lehetett részünk.

Arra a magyar újságírói kérdésre, hogy milyen területeken látja fontosnak, továbbfejlesztendőnek az amerikai-magyar kapcsolatokat, Orbán Viktor azt válaszolta: Amerika kulcsszerepet játszik a világ biztonságában, ezért az együttműködés a biztonság területén kiemelt jelentőségű. Magyarország nagyon kiegyensúlyozott megközelítést alkalmaz a személyek szabadsága tekintetében - tette hozzá.

Emellett azt mondta, jó volna, ha új lendületet kapna a két ország gazdasági együttműködése, hiszen "Közép-Európa lesz az EU növekedésének motorja a következő öt-tíz évben". A kínai-magyar gazdasági kapcsolatokat érintő kérdésre azt mondta: a magyarok megértették, hogy érdemes követni mások példáját, és ugyan még nem sikerült kiépíteni olyan szoros kapcsolatokat Kínával, mint az Egyesült Államoknak, de Magyarország is ezen van.

Breuer Péter – Breuer Press International


Fotót készítette: Fidesz
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!