HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Huszonkét év privatizációit vizsgálnák felül
Az utóbbi huszonkét év privatizációs gyakorlatát szeretné felülvizsgáltatni Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, s erről határozati javaslatot nyújtott be a törvényhozásnak. A politikus a Vasárnapi újságnak úgy fogalmazott, hogy akár a Tungsram magánosítását is átvilágíttatná, de mindenképp kivizsgáltatná az 1995-ös energetikai privatizációt, amelyben a magyar állami tulajdon egy része külföldi állami tulajdonba került.

Papcsák Ferenc a rádiónak elmondta, a nagy vállalatokat érintő tranzakciókat vizsgálják felül, azokat, amelyeknél jelentős értékű környezetvédelmi beruházásokat kellett volna végrehajtani. Várhatóan a jövő héten szavaz a parlament a módosító indítványokról.

Papcsák nem látja akadályát ezeknek a vizsgálatoknak, de mint mondta, maguk az érintett vállalatok is nyitottak arra, hogy húsz év után egyenleget vonjanak, nézzék meg, mi valósult meg a szerződésekben foglaltakból. Az a cél, hogy megelőzzék a baleseteket, tragédiákat, nehogy még egyszer olyan történjen, mint Kolontáron.

Nem a privatizációk célszerűségét vizsgálják, de Papcsák Ferenc emlékeztetett rá, hogy sok esetben, ilyen például a Mol magánosítása, a Fidesz ellenzéki időszakában is a privatizáció ellen foglalt állást. Problémának nevezte a cukoripar felszámolását, szerinte a külföldi társaságok piacot vásároltak, így elsorvadt a magyar cukoripar, és nem tudja kielégíteni a hazai igényeket. Ahogy lényegében megszűnt a növényolaj-ipar is.

Elhibázott privatizációnak tartja az erőművek és áramszolgáltatók eladását is, hiszen most ott tartunk, hogy néhány esetben drágább nálunk az áram, mint a nyugati országokban, és ha azt nézzük, hogy német, francia és olasz állami vállalatok lettek a tulajdonosok, akkor mondhatjuk, hogy a magyar fogyasztók minden egyes forinttal a külföldi államok polgárait gazdagítják. "Nincs még egy olyan ország a világon, amely ennyire ki lenne szolgáltatva a más államok tulajdonában lévő cégeinek" - mondta Papcsák Ferenc, hozzátéve, minden ország elemi érdeke, hogy a közszolgáltatását saját hatáskörén belül tartsa.

Szerinte nem hátrány, hanem előny volt, hogy az Antall-kormány idején még mintegy 1800 társaság volt állami tulajdonban, mert ezzel lehetett szavatolni az ellátás biztonságát, és meg lehetett volna teremteni a valóságos privatizáció alapjait, amelyben az emberek is tényleges tulajdonosok lehettek volna.

Mint a fideszes képviselő mondta, a mai napig számtalan titkosított szerződés van, és van olyan is, amely a megváltozott körülmények között is változatlan hozamot biztosít a tulajdonosnak. De most a kormány a magyar nemzeti érdekeket messze menő módon szem előtt tartó politikát folytat - tette hozzá.

Papcsák Ferenc hangsúlyozta, a magyar érdekeket kell képviselni, bőven elég volt a múltban külföldről kapni az utasításokat, most Brüsszellel nem alárendelt viszonyban, hanem partnerként kell tárgyalni.

www.fidesz.hu


Fotót készítette: Fidesz
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!