HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Kisvárdán a holokauszt 67. évfordulójára emlékeztek
Ma a múltat a jelenbe emeljük. A múlt a holokauszt a 600 ezer magyar és 7 ezer Kisvárda és környékéről elhurcolt zsidó áldozatával, örökös jelenné válik, azáltal, hogy nem feledjük, nem feledhetjük a holocaust áldozatait!

Ezért vagyunk ma itt, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk, ezzel a szavakkal köszöntötték a megjelenteket, május 26-án, csütörtökön a kora esti órákban megrendezett emlékező esten.

Az egykori Zsinagógában, a Rétközi Múzeumban emlékeztek meg a Holokauszt 67. évfordulója alkalmából. A városi megemlékezés, a KALANIT Magyar-Izraeli Baráti Társaság kisvárdai szervezete, Kisvárda Város Önkormányzata, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, a Rétközi Múzeum, a Kisvárdai Városszépítő Egyesület, a Várszínház és Művészetek Háza és a Városi Könyvtár szervezésében, rendezésében volt.

Köszöntötték, Dienes Sámuelnét –Gyöngyike nénit, Fekete Mihálynét –Erzsike nénit, és Molnár Lászlót –Laci bácsit, a holocaust kisvárdai túlélőit, akik egészségi állapotuk miatt nem lehettek jelen a megemlékezésen. A megemlékezésen Iklódy László, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) kisvárdai lelkésze idézi fel a helyi eseményeket a Kisvárdai gettó központjának számító Zsinagógában, a Rétközi Múzeumban. A Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanulói emlékműsorukban Mezei András verseivel mutatták be a zsidóság tragédiáját. Emlékbeszédet Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere mondta. Weiner Leó Alapfokú Zene– és Művészeti Iskola, a húsz éves Arcadelt kamarakórus énekükkel emlékeztek. A Magyar–Izraeli Baráti Társság Országos Szövetségének alelnöke Gál Ottó is felidézte a vészterhes korszakot, s annak mának szóló üzenetét. Dr.Iványi Gábor, a MET elnöke mondott zárszót és imádságot, majd a Nyíregyházi Zsidó hitközség tagjai Kertész Gábor elnök vezetésével mondtak kaddist, gyászimát.

– Városunkban egyre kevesebb zsidó honfitársunk él, ezért van annak nagy jelentősége, hogy Kisvárdának testvérvárosi kapcsolata van az Izraelben lévő Karmiel városával. Megteremtődött annak a lehetősége, hogy közösen tudjuk a zsidó nép hagyományait ápolni. E helyről is biztosíthatom barátainkat, hogy a holocaustot nem hagyjuk felejteni és az utókornak átadjuk mindazon ismereteket, melyek e vészterhes korszakban sajnos megtörténtek. Mondta befejezésül a megemlékezést vezető Soltész László.

A sófár újbóli megszólalása jelentette az emlékezés és emlékeztetés végét.

www.szon.hu

www.mazsihisz.hu


Fotót készítette: www.bpi.hu
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: www.szon.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!