HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Német média: "Fasiszta diktatúra"- ként aposztrofálta Orbán alkotmányát
Fasiszta puccsról, arroganciáról és klerikalizmusról szól a német média az új magyar alkotmány kapcsán. Az ARD-t egyenesen az NDK-ra emlékeztetik a közállapotok.

„Alkotmánypuccs", áll hatalmas betűkkel a Junge Welt marxista napilap címlapján. Az Orbán-kormánnyal hosszú ideig szimpatizáló szélsőbaloldali újság egész oldalas cikkben, kemény szavakkal bírálja az új alkotmányt. A lap főszerkesztője, az egykori Stasi-ügynök Arnold Schölzel szerint a Fidesz-kormány Horthy Miklós „fasiszta diktatúrájának" szellemiségéhez akar visszanyúlni. A lap szerint az új alkotmány megvonja a homoszexuálisok, az egyedülálló anyák és az ateisták jogait.

Ugyanezt rója fel az elfogadott alaptörvénynek a zöldekhez közelálló Die Tageszeitung (taz) napilap is. A taz szerint a preambulum voltaképpen egy „klerikál-nacionalista harci szöveg". A lap szerint azonban nem csak ideológiai gondok vannak az alkotmánnyal: a költségvetési tanács, az alkotmánybíróság megnyirbálása és a fideszes médiatanács révén Orbán Viktor ténylegesen akkor is meg tudja őrizni a hatalmát, ha netán 2014-ben mégis elveszítené a Fidesz a választásokat.

Hiába tüntettek azonban ezrek Orbán tervei ellen, a magyar miniszterelnökről „a vádak úgy peregnek le, mint teflonról a vízcseppek", írja gunyorosan a taz.

A müncheni Süddeutsche Zeitung nem csak tudósításban számol be az új alkotmányról, de vezércikkben óv az alkotmányból áradó „nemzeti pátosztól, mint méregtől".

Michael Frank szerint egy olyan szemlélet jelenik meg a preambulumban, mintha a magyar nép egy különleges, kiválasztott nemzet lenne - márpedig, véli a cikkíró, a történelem már egyszer megmutatta, hova vezet, ha egy nép önmagát kiválasztottnak képzeli. „A paragrafusmű kifelé és befelé is az ideológiai, völkisch szellemiség intoleranciáját alapozza meg." (A völkisch gondolatiság a nemzeti szocializmus rasszista-biológiai alapú nacionalizmusa volt.) Éppen ezért Frankot a magyar alkotmány nyelvezete a két világháború közötti „fasiszta Európára" emlékezteti.

Az új magyar alkotmány újra előveszi a korábbi magyar birodalom agresszivitását, és a szomszédos államok, amelyek „egykoron keserves magyarosításnak voltak kitéve", ismét megtapasztalhatják „a történelmi Magyarország kulturális és hatalmi arroganciáját".
„A demokratikus érzék az együttműködésre, a totalitariánus érzék a konfrontációra hajlik", állapítja meg Frank, aki szerint az új alaptörvény kifelé és befelé is vitákat, ellenségeskedéseket fog szülni. Frank szerint az új magyar alkotmány után a térségre jobban oda kell figyelni, ugyanis az alaptörvényből áradó szellemiség „mint méreg itathatja át" egész Közép-Európát, teremtve ezzel újabb konfliktusokat az ott élő népek között.

A Spiegel hetilap online kiadása „több hatalom Orbánnak" címmel számol be az új alkotmányról. A hamburgi hírmagazin szerint Orbán képes lenne 2014 után is feloszlattatni a parlamentet, ha ott nem neki tetsző többség alakul ki. (A lap azonban elég pongyolán úgy fogalmaz, mintha maga Orbán kapott volna vétójogot.)

Mindkét német közszolgálati adó - amelyek Németországban valóban függetlenek - részletesen beszámolt az alkotmányozási folyamatról. Az ARD tévéhíradójában külön kommentárt szenteltek az eseménynek, amelyben Rolf-Dieter Krause kijelentette: az új alaptörvénnyel „Magyarország elbúcsúzott a demokratikus államok közösségéből". Az újságíró szerint „a jogállamot leépítették, a választások pedig gyakorlatilag jelentéktelenné válnak". A kommentátor kiemeli, hogy az Orbán-kormány nem csak a politikát, de a gazdasági és a kulturális életet is megszállta: „a pluralizmusnak a nyoma sem maradt", holott éppen ez lenne „egy szabad társadalom lényege". Az újságíró szerint a magyar állapotok az egykori NDK-ra emlékeztetnek: az emberek félnek, és legszívesebben nem is beszélnek már politikáról. Az ARD elemzője határozottan kijelenti: „Ezzel az alkotmánnyal Magyarország nem tartozhat az Európai Unióhoz, ez [az alkotmány] egy szégyen Európa számára." Ám maga kénytelen megállapítani, hogy „Európa hallgat", és az európai kereszténydemokrata pártok sem kívánják „megállítani" Orbán Viktort.

Az ARD helyi tudósításban is beszámolt az eseményekről. „Konzervatív forradalom" zajlik Magyarországon. A német adó szerint az embereket tegnap azonban kevéssé érdekelte, hogy éppen új alkotmányt fogad el a parlament, kommentálni azonban nem akarták az eseményeket, mert „a kritika az állásukba kerülhet". A német adónak nyilatkozó fiatal lányok szerint azonban talán Orbán képes felpörgetni a gazdaságot, „és ha ehhez egy új alkotmány kell, akkor tessék", mondja az egyik megszólaló egy budapesti kávézóban. „A Fidesz olyan helyzetet tud teremteni [az új alkotmány révén], amely minden új kormányt tehetetlenné tesz", állapítja viszont meg az ARD bécsi tudósítója. Az adónak nyilatkozó Hack Péter alkotmányjogász szerint a Fidesz főleg majd a sarkalatos törvényekkel fogja véglegesen bebetonozni a hatalmát. Lendvai Pált is megszólaltatja az ARD: a Bécsben élő újságíró szerint a legfőbb gond, hogy a budapesti vezetés úgy tesz, mintha a kormányt ért kritika a magyarok ellen szólna. „Ez azonban nevetséges. Egy politikust kritizálunk csak", mondja Lendvai.

Hasonlóan kemény szellemben bírál az inkább konzervatív ZDF közszolgálati adó is. „Orbán Viktor alkotmánya ez", mondja az adó tudósítása. Lendvai a ZDF-nek Orbánt „egy zseniális, számító, hatalomtechnikusként" jellemzi, akit egyedül a hatalom érdekel - bármi áron. Magyarország az új alkotmány révén nem csak „Abszurdisztán", de leginkább „Orbánisztán" lett, véli a Bécsben élő publicista. „Orbán szenvedélye a hatalom", mondja róla Lenvdai. A ZDF szerint Orbán saját konzervatív nézeteit akarja ráerőszakolni az egész országra az új alkotmány révén.

A ZDF szerint jól teszi Brüsszel, ha odafigyel a budapesti kormányra. A ZDF megszólaltat egy budapesti történelem tanárnőt is, aki szerint az alkotmány egyetlen ember ízlését, érdekeit tükrözi. A tanárnő szerint érthető, ha Orbán gyorsan akar cselekedni, és nincs ideje hosszú vitákra - de az alkotmányozásba mégis jobban be kellett volna vonni a lakosságot. Az adó szerint Orbán olyan módosításokat is tett az alkotmányban - például a Magyar Köztársaság elnevezés megszüntetését -, amely miatt „ujjong a szélsőjobb". Orbán alkotmányát azonban, jegyzi meg a ZDF, alig tízszázaléknyian támogatják csak - elvégre ennyien küldték vissza a kérdőíveket.
A ZDF a múlt pénteki civiltüntetés egyes résztvevőit is megszólaltatta. Egy fiatalember szerint „diktatúrát vezetnek be", és ő nem szeretne egy olyan országban élni, ahol „egyetlen vezér" határozza meg mindenki életét.

www.hetivalasz.hu


Fotót készítette: www.vesti.ru
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!