HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Ismét szeretnék eltemetni Lenint
Nagy viták indultak az orosz politikai életben Lenin mauzóleumban tárolt teste körül: január 20-án csütörtökön az „Egységes Oroszország” párt egyik képviselője, Vlagyimir Megyinszkij vetette fel az orosz parlamentben: Lenin testét el kell távolítani a Vörös térről. Január 21-én pénteken lett 87 éve, hogy Lenin meghalt, ezért is vált olyan aktuális kérdéssé ismét a Mauzóleum ügye.

Az orosz lakosság többsége támogatná Lenin eltemetését, és amennyiben az orosz államfő Dmitrij Medvegyev elhatározza magát a Mauzóleum felszámolása mellett, jó pontokat szerezhet a jövő évi elnökválasztások előtt.

Lenin vitatott politikai személyiség, és az, hogy egyfajta legendás figuraként mauzóleumban tartjuk országunk szívében – ez érthetetlen.” – mondta az orosz Állami Duma képviselője Vlagyimir Megyinszkij csütörtökön.

Magyinszkij szerint Lenin soha nem gondolt arra – és hivatásos forradalmárként el is ítélte volna – hogy bálványként mauzóleumot emeljenek neki Moszkvában. Ugyanígy Lenin akkor még élő rokonai – két testvére és anyja – is minden erejükkel ellenezték a forradalmár holttestének közszemlére tételét, ők Szentpéterváron akarták eltemetni rokonukat. Megyinszkij elmondása szerint a kommunistáknak nem Leninre volt szükségük, hanem egy új messiásra, egy új szimbólumra, amellyel felválthatták az addigi vallást, és Jézus Krisztus helyére Lenint tették. „De ez nem jött össze, és ezt a perverzitást ideje lenne befejezni” – mondta Megyinszkij.

Megyinszkij kijelentései – ahogyan ez várható is volt – éles vitákat váltottak ki az orosz parlamentben. Már másnap, január 21-én a Baloldali Front feljelentést küldött az orosz Főügyészségre, melyben azt kérték, emeljenek vádat Megyinszkij ellen „társadalmi konfliktusok felszításáért”. A Baloldali Front szóvivője, Szergej Udalcov szerint Megyinszkij kijelentései gyűlöletkeltőek a kommunista világrendet vallókkal szemben, idézte a politikus szavait a Lenta.ru.

A kérdést a vita kitörése után a Kremlben is megtárgyalták. Dmitrij Medvegyev szóvivőjének nyilatkozata szerint egyelőre nem tervezik azt, hogy Lenin testét eltávolítanák a Mauzóleumból. „Lenin Mauzóleumának sorsát csak és kizárólag az ország politikai vezetése fogja eldönteni” – kommentálta az ügyet a RIA orosz hírügynökségnek az elnöki adminisztráció egyik vezetője.

A Vedomosztyi orosz újság névtelen forrása azonban olyan információkat is adott, hogy Lenin eltemetését aktívan tárgyalják a Kremlben, mert az ügy Dmitrij Medvegyev imidzsét jelentőse növelhetné az orosz lakosság körében.

Lenin legendává avatása tulajdonképpen már életének az utolsó két évében megkezdődött, az orosz piacot elárasztották Lenin művei, illetve a forradalmárról írt munkák tömkelege, születésnapja körül, április 22-én pedig hatalmas ünnepségeket csapnak. Ez a folyamat Lenin 1924-es halála után még jobban felgyorsult. Versek, dalok és indulók születtek Lenin tiszteletére, amelyekben a bolsevik vezér, a párt és az októberi forradalom összefonódott, eggyé vált.
"Vlagyimir Iljics Lenin mítosszá vált a mítoszban. Miután egy szimbólumot csináltak belőle, különféle mitikus, már-már szinte emberfeletti tulajdonsággal ruházták fel. És miután a Lenin-mítosz megszületett, a bolsevik vezért kultuszát meg is kellett őrizni, hiszen az új rendszer egyik alappillérévé vált.

Rikov, Kalinyin és Sztálin közbejárulásának köszönhetően a Központi Bizottság Lenin holttestének a bebalzsamozásáról döntött a forradalom atyjának 1924. január 21-én bekövetkezett halála után. Ezt példásan végre is hajtotta két orosz tudós: V.P. Vorobjov és B.I. Zbarszkij, akik a bolsevik vezér testét formaldehiddel és glicerinnel kezelték. A belső szerveit eltávolították, ahogy az agyát is, amelyet egy speciális laboratóriumba küldték további vizsgálatokra. Lenin testét egy üvegszarkofágba tették, amelyet Konsztantyin Melnyikov tervezett, és először egy fából épített mauzóleumot emeltek köré a Vörös téren. Ezt a fából épült létesítményt az 1930-as évek elején Sztálin parancsára egy grandiózus gránit-mauzóleummal cserélték fel, amely ma is ott áll a Vörös téren, és a tér egyik központjának számít, ahová mindig kígyózó sorok állnak, hogy meglássák Lenint.

Lenin testének eltemetése és a Mauzóleum bezárása korábban már több alkalommal is felmerült, például a liberális párt némely képviselői is támogatták a kezdeményezéseket. A régebbi tervek szerint azt is fontolgatta a kormány, hogy egy országos referendumot hirdessenek a kérdés eldöntésére, de végül elálltak ettől az ötlettől. A kérdés azért is vált ismét aktuálissá, mert pénteken, január 21-én volt 87 éve, hogy Lenin meghalt.

Az orosz állami közvélemény kutató intézet szerint Lenin eltemetését az orosz lakosok 66%-a támogatja, és 41%-uk természetellenesnek tartja Lenin testének mauzóleumban tartását.

www.kitekinto.hu


Fotót készítette: кТв
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!