HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Ukrajna: Újabb vasfüggöny?
Október 16-án a beregszászi járási Bátyú (Батьово) előtt a főút mentén КОНТРОЛЬОВАНИЙ ПРИКОРДОННИЙ РАЙОН (ELLENŐRZOT HATÁRMENTI TERÜLET) feliratú táblákat állított fel a határőrség, ami megdöbbenést váltott ki a nagyközség lakosaiból. A helybéliek szerint a község sohasem tartozott ilyen övezetbe, még a szovjet időkben sem.

Beregszászi Ferenc azóta leköszönt polgármester szerint a határőrség nem értesítette a nagyközségi tanácsot arról, hogy olyan táblát helyeznek el a falu előtt, ami azt jelenti, hogy a település határőrök által ellenőrzött területté válik és Bátyúba ezentúl csak személyi igazolvánnyal vagy egyéb személyazonossági okmánnyal szabad beutazni. Az ügyben már a következő összehívású önkormányzati testületnek kell eljárnia és magyarázatért fordulnia a határőr-parancsnoksághoz – mondta el Beregszászi Ferenc.

A tábla elhelyezésének jogi hátteréről az illetékeseknél kerestünk választ. Ihor Levadnij ezredes, a Munkácsi Határőr-parancsnokság parancsnokának tájékoztatása szerint az Ukrajna határairól szóló törvény és a határőrizeti rendszerről szóló kormányrendelet értelmében a határőrség a határok mentén kijelölhet határ menti övezetet vagy a határőrség által ellenőrzött területet, melyhez a határ közelében található települések tartozhatnak.

Furcsamód ide sorolta Bátyút, holott a település nem a határ közvetlen közelében van. Ezt azzal indokolta, hogy a település mellett található a Kárpáti vasúti terminál, melyen az országba érkező és az országból kimenő vasúti szállítmányokat rakodják át. A terminálon keresztül, a szerelvényeken elrejtőzve megpróbálhatnak nyugatra szökni az illegális bevándorlók.

Arra a kérdésemre, hogy 20 évig, amióta működik a terminál, miért nem volt fontos a település területének határ menti övezetté nyilvánítása, Eduard Sztebljuk, a határőr-parancsnokság sajtószóvivője kijelentette, hogy Bátyú mindig is a határőrség által ellenőrzött területnek számított, ám az erre figyelmeztető táblák rejtélyes módon mindig eltűntek. Erről azonban, mint ahogy a fentiekből is kiderül, a bátyúi önkormányzat nem tud. Igaz ugyan, hogy az újbátyúi kolhoz előtt állt a figyelmeztető tábla, de Bátyú előtt soha.

Érdeklődésünkre Vladiszlav Hoblik, a Beregszászi Járási Állami Közigazgatási Hivatal elnökhelyettese elmondta, hogy beadványban fordulnak a Munkácsi Határőr-parancsnoksághoz és magyarázatot kérnek arra, miért intézkedtek Bátyú esetében a nagyközségi tanáccsal és a járási közigazgatással való egyeztetés nélkül. Vaszil Makovszkijtól, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatásnak a nyomozó szervekkel és a határőrséggel való együttműködést koordináló osztályának vezetőjétől megtudtuk, hogy az eljárás az ilyen esetekben a következő: mielőtt a határőrség bárhol kihelyezné a HATÁR MENTI ÖVEZET vagy a ELLENŐRZÖTT HATÁR MENTI TERÜLET táblát, az említett jogszabályok értelmében egyeztetnie kell szándékát az adott település önkormányzatával. Mivel ez nem történt meg, a bátyúi nagyközségi tanácsnak hivatalos magyarázatért kell fordulnia a határőr-parancsnoksághoz, és ha nem kap választ, jogában áll döntést hozni a tábla eltávolításáról.

Az említett kormányrendelet értelmében a Beregszászi, a Huszti, a Nagybereznai, a Nagyszőlősi, a Perecsenyi, a Rahói, a Técsői és az Ungvári járásokban és Ungváron kijelölhetők olyan területek, melyeket a határőrök ellenőriznek.

Ezeken a területeken a határőrségnek jogában áll rendőri kíséret nélkül megállítani igazoltatás céljából a járműveket és a járókelőket. Kárpátalján csak a határ menti járásokban jelölhetők ki a határőrök által ellenőrizhető területek, nem tartozik azonban ezek közé a Munkácsi járás és Munkács város, ennek ellenére a határőrök a munkácsi vasútállomáson is igazoltatják az embereket.

Felmerül a kérdés – milyen jogon? Eduard Sztebljuk tájékoztatása szerint a határőrök által ellenőrzött területeken kívül csak rendőrök jelenlétében igazoltathatnak a határőrök, és meggyőződéssel vallotta: nem fordulhatott elő olyan eset, amikor a határőrök nem így jártak el. Azonban egyik olvasónk jelezte, hogy vele megtörtént egy ilyen eset: a munkácsi vasútállomáson igazoltatták őt és a vonatról leszálló külföldi rokonát, aki aznap érkezett egy EU-s tagállamból Lembergbe (Львов) repülőgéppel. A határőrök teljes tanácstalanságról, hozzá nem értésről tettek tanúbizonyságot a rokon igazoltatásakor, hosszú percekig nézték annak útlevelét, és a parancsnokkal folytatott hosszas telefonbeszélgetést követően engedték őt útjára (miután olvasónk, aki történetesen járási képviselő, megadta a nevét, mobiltelefonszámát – ami felveti a személyiségi jogok megsértését is –, amit másnap a járási tanácson ellenőriztek is a határőrség kérésére).

Egy, a kárpátaljai sajtóban is megjelent írás szerint a határőrök sokszor agresszíven lépnek fel, mindenkiben illegális migránst vagy embercsempészt látnak, mint ahogy ez előfordult tavaly Beregszász belvárosában, amikor két Ukrajnában tanuló afrikai fiatalemberben vélték felfedezni az illegális bevándorlókat, s csak egy óra múlva engedték el őket, miután megjött a határőrök főnöke és csekélyke angoltudásával kommunikálni tudott velük. Végül elnézést kértek tőlük, amiért két órát vesztegettek el egy normális esetben alig öt percet igénybevevő igazoltatásra. Vajon ilyen "szívélyes" fogadtatásban részesülnek majd a 2012-es labdarúgó EB-re az országba érkező turisták is?

Úgy tűnik tehát, hogy Kárpátalján visszatérnek a " régi szép" szovjet idők, amikor még a helyi lakosoknak is állandóan paszportot kellett hordaniuk magukkal, mert különben be sem engedik őket a határőrök a határ menti övezethez vagy a határőrök által ellenőrzött területhez tartozó lakhelyükre!

Bagi László - Pesir Albert

Kárpátalja Online





Fotót készítette: Pesir Albert
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!