HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Vérengző fenevadak pusztítanak a Bükkben!
Nagyobb számban vannak jelen hazánkban a farkasok, mint ahogyan arra a szakemberek korábban következtettek, augusztusban ugyanis még arról érkeztek hírek, hogy egy farkas bóklászik a Bükk erdeiben. Az első nyomokat még júniusban észlelték a szakemberek, azóta több jószágot is elragadtak.

A Heves Megyei Hírlap beszámolója szerint csütörtökön Egernek a hegységhez közelebb eső, felnémeti városrészében többen is arról tettek bejelentést, hogy farkast láttak a kora esti órákban a családi házak körül.

„A farkas egyedül volt, bejött a településre, átment az úton is, végül a patak irányába távozott. Éjszaka is követtük a nyomait, s most is keressük. Lábnyomokat például találtunk, de magát az állatot nem sikerült megpillantani. Úgy tudjuk, a mellső lábán van valamilyen sérülése" - magyarázta a hevesi portálnak Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park zoológusa.

Sérülése lehet az egyik oka, hogy a lakott területekre is bemerészkedett. Korábban az Origót Firmánszky Gábor, a Zempléni Tájvédelmi Körzet tájegységvezetője arról tájékoztatta, hogy elsősorban a sérült, illetve nem a normális viselkedési mintát követő példányok azok, melyek inkább rászorulnak a háziállatokra. A farkas az esetek többségében kerüli az embereket.

A faj hazai egyedszáma elsősorban attól függ, hogy a kárpáti régióban, Szlovákiában, Lengyelországban, Ukrajnában hogyan alakul a sorsuk. Itthon a XX. századra nagyrészt kiirtották őket, majd miután Oroszország irányából jelentősebb állomány jelent meg a Kárpátokban, idővel egy-két példány Magyarországon is feltűnt, de az élőhelyi adottságok miatt nagyobb egyedszámban és tartósan nem képesek megtelepedni.

Azt, hogy jelenleg hányan élhetnek hazánkban, a szakértők szerint nehéz megjósolni, elsősorban a nyomaikból, és esetleges pusztításaikból következtetnek tényleges számukra. Az Északi-középhegységben feltűnő példányok Szlovákiából érkeznek, vagy alkalmilag, vagy hosszabb időre. Az Aggteleki-karszt területén egy családról tudnak, mely hol a magyar, hol a szlovák oldalon bóklászik. Ezen kívül alkalmilag a Bükkben, a Mátrában és a Zempléniben is megjelenhetnek az ordasok. A hegység a faj elterjedési területének a peremvidéke.

Eger környékén a nyomok alapján az már biztosan elmondható, hogy többen is tizedelik a környék gazdáinak állatait. Leggyakrabban Bélapátfalva, Mikófalva és Szilvásvárad körül találkoznak a nyomaikkal. A Nemzeti Park munkatársai igyekeznek tájékoztatni a lakosságot is, megnyugtatva mindenkit, hogy az állatok nem veszélyesek az emberre, ettől függetlenül kerülni kell velük az érintkezést. Arra nyomatékosan felhívják a figyelmet, hogy étellel, hulladékkal senki ne szoktassa őket a lakott területek közelébe.

A farkasok első nyomait júniusban észlelték a természetvédők, október közepéig 116 esetet rögzítettek az erdészek. A vadállatok vonulásuk során előszeretettel használják a vasúti töltést, erre utal, hogy az Eger-Szilvásvárad-Putnok vasútvonal sínjei között több ürüléket is találtak - olvasható a hevesi napilapban. A farkasok hazánkban fokozott védelem alatt állnak, eszmei értékük 250 ezer forint.

www.hetivalasz.hu


Fotót készítette: Pesir Albert
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!