HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Foltos hiénakölykök születtek Szegeden
Immár második alkalommal születtek foltos hiénák Szegeden; július 23-án az elmúlt esztendőhöz hasonlóan két kölyköt hozott világra a Vadaspark nőstény hiénája, közölte Veprik Róbert igazgató hétfőn az MTI-vel.

Kanga ismét jó szülőnek bizonyult, a külső kifutóban gondosan neveli kicsinyeit, bár most már valamivel könnyebb a dolga, hiszen a tavaly született testvérek mindketten nőstények, így besegítenek.

A kis hiénák nemét még nem tudni, azt csak genetikai vizsgálat tudja eldönteni, hiszen a nőstények és hímek, minden külső jegyüket tekintve - a nemiszerveket is beleértve - teljesen egyformák. A nem meghatározásához a gondozóknak szőrmintát kellett venniük a kölyköktől.


A hiénakölyköket viszonylag sokáig, egy-, másfél éves korukig neveli anyjuk. A tavalyi alomnak ezért a Szegedi Vadaspark munkatársai a nemzetközi fajmegmentő program törzskönyvvezetőjével most igyekeznek új állatkertet találni. A közelmúltban született kicsik legalább egy évig maradnak a hiénák kifutójában, ahol, némi szerencsével, a látogatók is megleshetik őket.

A foltos hiénák Afrikában a Szaharától délre a nyílt füves puszták, szavannák, bozótos területek lakói. Sokáig dögevőknek tartották őket, de ma már ismeretes, hogy kitűnő vadászok. A hiéna kisebb rágcsálókat egymaga is elfog, a nagyobb zsákmányra azonban falkában vadászik. Egy tíz-húsz egyedből álló csapat kevesebb mint egy perc alatt képes felfalni egy zebrát.

A ragadozó rendkívül erős állkapcsával a csontokat is képes összeroppantani. Rendkívül erős nyak- és vállizmainak köszönhetően magánál nagyobb állatot is el tud vonszolni. Főleg sötétben vadászik, s akár óránként 60 kilométeres sebességgel is képes futni viszonylag hosszabb távon.

A hiénák testhossza eléri a 180 centimétert átlagos tömegük 85 kilogramm. Hátulsó lábaik rövidebbek az elsőnél, hátuk emiatt lejtős. Futáskor csak az ujjaik érintik a földet. Karmaik nem húzhatók vissza. Szürkésbarna bundájuk ritkás, a nyakon és a hát hosszában sörényt alkot, az egyedek ennek felborzolásával üdvözlik egymást.

A hímnél nagyobb termetű nőstény egyedül neveli kicsinyeit. Az újszülöttek jól fejlettek, szőrösek, földalatti, több nőstény által is használt üregben élnek.

A pleisztocén idején Európa területén is éltek hiénák. Ma a ragadozócsaládnak a foltos hiénákon kívül több faja is ismert: a cibethiéna Afrika déli részén, a barna hiéna is itt - főleg a hegyvidékeken -, a csíkos hiéna pedig Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Ázsiában őshonos.

www.hirado.hu


Fotót készítette: www.hirado.hu
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!