HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A Hetitv és a BreuerPress külpolitikai összefoglalója
A Hetitv és a BreuerPress külpolitikai összefoglalója.

Külpolitika:

Az Iránnal kötött 2015-ös nukleáris megállapodás erősebbé és kiszámíthatatlanabbá tette Teheránt, mint az azelőtti években – minderről Herzl Halevi, az izraeli hadsereg hírszerzési igazgatója beszélt. Szólt arról is, hogy Irán egyre merészebb a stratégiai rakétafejlesztésben, valamint a különféle terrorista csoportok támogatásában a közel-keleti régióban. A tábornok szerint nemcsak dialógust kell folytatni Teheránnal, hanem minél erősebben kell az Egyesült Államokat abba az irányba terelni, ami hozzájárulhat a 2015-ben kötött megállapodás felülvizsgálatához. Az Israel Hayom összeállítása szerint a hírszerzési igazgató azt is mondta, hogy az Izrael északi határán lévő feszültség csak akkor nem torkollik majd háborúba, ha abban Libanon is partner lesz.

148 millió dollárral emelte meg az amerikai kongresszus az izraeli rakétavédelem fejlesztésére szánt 2018-as költségvetési keretet – minderről Avigdor Lieberman számolt be a The Jerusalem Post tudósítása szerint. Az izraeli védelmi miniszter közölte, hogy az emeléssel együtt 705 millió dollárt költhet a zsidó állam a rakétavédelmi rendszerének a fejlesztésére. A fejlesztések célja, hogy tovább növeljék a zsidó állam légi biztonságát, és hogy az új rakétavédelmi rendszerrel minél hamarabb meg tudják semmisíteni a Hamász és a Hezbollah által esetlegesen kilőtt rakétákat. Így pedig meg tudják majd akadályozni, hogy a terrorszervezetek csapást mérjenek a zsidó állam polgári lakosságára.

A legnagyobb brit zsidó szervezetek szerint Jeremy Corbyn, a brit Munkáspárt vezetője nem hajlandó szembeszállni a párton belül jelentkező antiszemita jelenségekkel. A 300 ezresre becsült brit zsidóság két vezető érdekképviseleti csoportja, a Board of Deputies of British Jews és a Jewish Leadership Council rendkívül erőteljes bírálatokat megfogalmazó közös nyílt levele szerint a legnagyobb brit baloldali ellenzéki párt vezetője “a zsidó közösségekkel szemben ösztönösen ellenséges szélsőbaloldali világnézettel azonosult”. A hirtelen belpolitikai botránnyá fajult ügy közvetlen előzményeként a Munkáspárt egyik zsidó alsóházi képviselője, Luciana Berger Twitter-bejegyzésben hívta fel a figyelmet arra, hogy Corbyn még 2012-ben támogató üzenetet küldött egy durván antiszemitának minősített londoni utcai falfestmény szerzőjének, aki kifogásolta műve eltávolítását. A felhívás szerint Corbyn barátjának tartja a zsidók ellen terrortámadásokat elkövető Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezetet, és részt vesz a milíciát támogató londoni demonstrációkon. “Ugyanez igaz a Hamászra is” – áll a levélben, a Gázai övezetet irányító radikális palesztin szervezetre utalva.

Másodszor hallgatták ki az izraeli rendőrök saját rezidenciájában Benjámin Netanjahu miniszterelnököt az úgynevezett telekommunikációs ügyben – írta az euronews. Azzal gyanúsítják, hogy a Bezeq Telecom cég a kormányfő segítségével több száz millió dollár értékű szabályozási kedvezményt kapott. Ennek fejében a Bezeq tulajdonosának lapjában előnyös, népszerűsítő cikkek jelentek meg Netanjahuról és családtagjairól. Netanjahu tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy boszorkányüldözés áldozata. A rendőrségi szóvivő és Netanjahu családjának ügyvédje nem kommentálta a kihallgatás részleteit.

Most először közelítette meg egy nemzetközi repülőjárat Tel-Avivot Szaúd-Arábia légterén keresztül. Az El Al még kénytelen kerülő úton menni. Az elmúlt nagyjából fél évben egyre több barátságos gesztust tesz egymásnak Szaúd-Arábia és Izrael. A legújabb fejlemény, hogy az Air India járata úgy repült Újdelhiből Izraelbe, hogy olyan országok légterét is érintette, amelyekkel Izraelnek nincs hivatalos diplomáciai kapcsolata. Az új útvonal jelentősen rövidebb, mint az eddig használatos. Az indiai légitársaság azt tervezi, hogy hetente háromszor repüli ezt az útvonalat – írta a Times of Israel. Az izraeli külügyminisztérium közleményben üdvözölte, hogy létrejött az új útvonal, ami csökkenti az utazás költségeit, és ösztönözni fogja a beruházásokat valamint a turizmust Izrael és India között.



Bauska városának lerombolt zsinagógája helyén hozták létre az emlékezés terét különleges szobrokkal. Az így létrejött komplex építészeti alkotás az Év Lettországi Épülete díjat nyerte el. Az emlékműként funkcionáló területet a Lett Zsidó Közösségek Tanácsa Girts Burvis szobrászművésszel közösen hozta létre. Tavaly is kaptak díjat, akkor a közösségi terek kategóriában lett az emlékpark második helyezett – olvasható a jewish-heritage-europe.eu beszámolójában. Ezen a helyen 1844-ben épült a Nagy Zsinagóga. A II. világháború előtt az egyetlen zsidó kötődésű hely volt az országban, amit a nemzeti örökség részeként tartottak számon. 1941-ben a nácik porig rombolták.

Donald Trump amerikai elnök elrendelte hatvan orosz diplomata kiutasítását az Egyesült Államokból és a seattle-i orosz konzulátus bezárását válaszul a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya elleni március eleji angliai támadás miatt, amelyet brit álláspont szerint idegméreggel hajtottak végre. A német szövetségi kormány négy orosz diplomatát utasított ki szintén Szkripal-ügy miatt, míg Varsó szintén négy orosz diplomatát nyilvánított nemkívánatos személynek az Egyesült Királysággal vállalt szolidaritással indokolta. Orosz diplomaták kiutasításáról döntött Franciaország, Olaszország és Dánia, valamint Hollandia és Románia is a Szkripal-ügyben. Párizsban négy, Rómában két, Koppenhágában szintén két orosz diplomata kiutasítását jelentették be. Hollandia szintén két, Románia pedig egy diplomatát utasít ki. Tizenhárom orosz diplomatát utasítanak ki Ukrajnából.

Határozott tiltakozását fejezi ki Oroszország amiatt, hogy egy sor EU- és NATO-tagállamból orosz diplomatákat utasítottak ki – közölte az orosz diplomáciai tárca. A külügyminisztériumban az orosz RIA Novosztyi hírügynökséget arról tájékoztatták, hogy az elkövetkező napokban adandó orosz válasz minden ország esetében szimmetrikus lesz. Konsztanytin Koszacsov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke “mocskos és aljas játéknak” nevezte az orosz diplomaták kiutasítását.

Egyre nagyobb gond a szélsőséges iszlamizmus a német iskolarendszerben, a nemzetközi menekültválság révén súlyosabbá vált jelenséggel a biztonsági szervek is foglalkoznak – írta a Bild. Az Iszlamizmus-riadó a német iskolákban című összeállításban a lap ismertet több esetet, amelyekben közös elem, hogy muzulmán vallású tanulók lépnek fel nem muszlim tanulók, elsősorban zsidó gyerekekkel szemben sértő, fenyegető vagy erőszakos módon. A lap kommentárt is fűzött az esetekhez, kiemelve, hogy “Németországban gond az arab antiszemitizmus, amely a menekültválság miatt megerősödött”. A Bild egy meg nem nevezett biztonsági szerv belső elemzésére hivatkozva azt írta, hogy a hatóságok nyomon követik a fejleményeket és aggodalommal regisztrálják, hogy egyre több iskolában történnek antiszemita vagy keresztényellenes incidensek.

Fellángolt Franciaországban a belpolitikai vita a terrorizmus elleni küzdelemről a pénteki dzsihadista merényletsorozat miatt: Laurent Wauquiez, a jobbközép Köztársaságiak (LR) elnöke a titkosszolgálatok által a biztonságra veszélyesnek tartott emberek elzárását és a rendkívüli állapot visszaállítását, Manuel Valls volt szocialista miniszterelnök a szalafizmus betiltását, Marine Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front elnöke pedig a belügyminiszter lemondását követelte. A négy áldozatot követelő iszlamista támadássorozatot elkövető, marokkói származású francia terrorista barátnője is szerepel az állambiztonságra veszélyesnek tartott emberek nyilvántartásában, az úgynevezett S kartonban – közölték hétfőn nyomozati források. A 18 éves nőt péntek délután vették őrizetbe. A S kartonban jelenleg mintegy 25 ezer olyan ember szerepel, akikről a titkosszolgálatok azt gyanítják, hogy veszélyesek lehetnek az állambiztonságra. A gyanús személyek mintegy fele kötődik az iszlamizmushoz, a többiek szélsőségesnek tartott politikai nézeteik, külföldi kapcsolataik vagy egyszerűen huliganizmus miatt kerültek a nyilvántartásba, és nem tekinthetők potenciális terroristáknak.

Zárva voltak a dél-szibériai Kemerovóban leégett üzletközpont vészkijáratai, a tűzjelző berendezés pedig ki volt kapcsolva – jelentette ki Szvetlana Petrenko, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) szóvivője. A szövetségi jelentőségű ügyekben eljáró testület megállapította, hogy a riasztóberendezést a létesítményt őrző biztonsági magáncég egyik alkalmazottja kapcsolta le, miután értesült a tűz kitöréséről. A vizsgálatot Kemerovóban személyesen Alekszandr Basztrikin, az SZK elnöke irányítja. Sajtóértesülések szerint a mozi ajtóit azért tarthatták bezárva, nehogy valaki jegy nélkül mehessen be a nézőtérre. A katasztrófával kapcsolatban négy embert vettek őrizetbe és hallgattak ki, köztük a bevásárlóközpontot üzemeltető cég igazgatóját, valamint annak a helyiségnek a bérlőjét, ahonnan a tűz a feltételezések szerint elterjedt. Korábbi hírek szerint a lángok egy gyerekeknek kialakított játszóteremből terjedtek szét.

A vasárnapi tűzvész halálos áldozatainak száma hétfő délutáni közlés szerint 64 volt. 16 ember sorsa továbbra is ismeretlen. A dél-szibériai városban bekövetkezett katasztrófa miatt az elmúlt két nap leforgása alatt 52-en szorultak orvosi segítségre, közülük 12 embert kórházban kezelnek, egyikük, egy 11 éves gyerek állapota nagyon súlyos. A fiú a harmadik emeletről ugrott ki, az életét mentve. A húga és a szülei odavesztek a tűzvészben.

A libanoni Hezbollah, illetve az iraki és bahreini lázadók által használt pokolgépekhez hasonló robbanószerkezeteket alkalmaznak a jemeni polgárháborúban is, ami arra utal, hogy ezeknek a fegyvereknek az előállításához Iránnak mindenképp köze van – állapította meg a világ válságövezetiben használt fegyvereket vizsgáló független oknyomozó szervezet, a Conflict Armament Research a jelentésében. Az ENSZ és a nyugati országok régóta azzal gyanúsítják Iránt, hogy fegyverekkel látja el Jemenben a síita húszi lázadókat, akik 2014 szeptemberében átvették az ellenőrzést a főváros, Szanaa felett. A vádak szerint Irántól származhatnak azok a ballisztikus rakéták is, amelyeket a húszi harcosok szaúd-arábiai célpontokra lőnek ki.

Az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet iraki-szíriai kalifátusának eltűnésével a szervezet Fekete-Afrikában kezdett el intenzíven toborozni, ami azzal fenyeget, hogy újabb migránsválság éri Európát – jelentette ki az ENSZ Élelmezési Világprogramjának (WFP) ügyvezető igazgatója az AP hírügynökségnek adott interjújában. Szíriából elmenekülve sok dzsihadista az Afrikát kelet-nyugati irányban átszelő, 500 millió lakosú, aszályos Száhel-övezetben kötött ki, és szövetkezik az ottani szélsőséges szervezetekkel, az al-Kaida hálózat helyi szárnyával, illetve az al-Shabaabbal és a Boko Harammal – tette hozzá David Beasley. Ennek hatására, ha az Európai Unió nem segíti élelemmel és a stabilitás megteremtésével a térséget, akkor sokkal nagyobb migránsáradat indulhat el onnan Európába, mint amekkora a szíriai háború elől menekült – figyelmeztetett.

Súlyos rendbontások voltak több északkelet-brazíliai városban, ahol kormányzati épületeket és gépkocsikat támadtak meg, és halálos áldozatokat követelő lövöldözések is voltak; a helyi sajtó a börtönökben foganatosított szigorításokkal hozzák kapcsolatba az erőszakcselekményeket. A Ceará állam székvárosában, Fortalezában több kormányzati épületet támadtak meg, és öt buszt gyújtottak fel a hét végén. A helyi hatóságok tájékoztatása szerint három feltételezett támadó halt meg rendőrökkel vívott tűzharcban. Két másik cearái városban is voltak rendbontások. Sobralban gyújtópalackot dobtak a biztonsági erők parancsnokságára, Cascavelben pedig ötven gépkocsit gyújtottak fel. A helyi sajtó értesülései szerint a szervezett bűnözői alvilág így áll bosszút azon, hogy a börtönökben zavarják a mobiltelefonok használatát.


Fotót készítette: 
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!