HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A Hetitv és a BreuerPress külpolitikai összefoglalója
A Hetitv és a BreuerPress külpolitikai összefoglalója.

Külpolitika:

A rágalom poklának nevezte kihallgatásán Nicolas Sarkozy volt francia államfő a 2007-es győztes elnökválasztási kampányához Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől érkezett állítólagos támogatásról szóló vádakat a Le Figaro című napilap értesülése szerint. Az exelnök ellen passzív korrupció, törvénytelen kampányfinanszírozás és líbiai közpénzzel történő csalás gyanúja miatt eljárás indult szerda este, miután befejeződött az őrizetbe vétel alatti – 25 óráig tartó – kihallgatása. Nicolas Sarkozy szabadon távozhatott otthonába, de rendőri felügyelet alá került. “2011. március 11. óta ennek a rágalomnak a poklát élem” – idézte csütörtökön a konzervatív napilap Nicolas Sarkozynak a vizsgálóbíróknak tett vallomását. Moammer Kadhafi ezen a napon állította először egy francia újságírónőnek adott interjúban, hogy ő támogatta a francia politikus választási kampányát. A volt államfő szerint nincsen semmilyen “tárgyi bizonyítéka” az ellene felhozott vádaknak.


Oroszország “meggondolatlan és arcátlan” támadást intézett az Egyesült Királyság ellen Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynök és lánya angliai megmérgezésével – jelentette ki a brit miniszterelnök. Rövid nyilatkozatában Theresa May arról számolt be, hogy a munkavacsorán fel fogja vetni a kérdést a kollégáinak, közeli szövetségesekként és barátokként ugyanis hasonló kihívásokkal néznek szembe az európai országok. “Világos, hogy az orosz fenyegetés nem ismer határokat” – hangoztatta. Hozzátette, a történtek “az Európa és közeli szomszédai, például a nyugat-balkáni és a közel-keleti államok elleni orosz agresszió mintájába illeszkednek”. Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő aláhúzta: az egység a legerősebb politikai jelzés, amit küldhet az EU.

Kinevezte az új szlovák miniszterelnököt, Peter Pellegrinit Andrej Kiska államfő, aki ezt követően sorra kinevezi a megújult összetételű kabinet többi tagját is. Peter Pellegrinit a múlt héten jelölte az új kormány élére a hárompárti kormánykoalíció legerősebb pártja, az Irány – Szociáldemokrácia (Smer-SD), miután elődje, Robert Fico egy szlovák tényfeltáró újságíró meggyilkolása miatt kirobbant belpolitikai válság következményeként lemondott a kormányfői posztról. Az új szlovák kormány névsora, amelyben Fico kabinetjéhez képest a miniszterelnök személyén túl négy poszton történt változás, kedden vált véglegessé. Pellegrini és a kabinet tagjainak eskütétele után mondott beszédében az államfő megismételte azt a szerdán tett kijelentését, hogy az új kormánynak nemcsak a parlament bizalmát kell majd megszereznie, hanem “a nyilvánosságét is”.



Az Európai Bizottság által vitatott bírósági törvények módosítását jelentette be a Lengyelországban kormányzó Jog és Igazságosság (PiS), a párt képviselői kétféle változást ismertettek. A módosításokat a bíróságok szervezetéről szóló, valamint a legfelsőbb bíróságról szóló törvényben hajtanák végre – közölte Marek Ast képviselő. Az elsőként említett jogszabályban az eddigihez képest korlátoznák az igazságügyi miniszter szerepét a bírósági elnökök leváltásában, a legfelsőbb bíróság esetében pedig egyaránt 65 évben határoznák meg a női és a férfi bírák jelenleg különböző nyugdíjkorhatárát. Keddi válaszlevelében Varsó elutasította azokat a fenntartásokat, amelyeket az Európai Bizottság többek között a bírósági reform ügyében elindított, 7. cikk szerinti eljárás keretében megfogalmazott.

Belehalt sérüléseibe az a férfi, akit csütörtökön vettek őrizetbe a palesztin hatóságok a Gázai övezetben annak gyanújával, hogy ő kísérelte meg a múlt héten meggyilkolni Rámi Hamdalláh palesztin kormányfőt. Elfogásakor tűzharc tört ki, melyben a Hamász biztonsági erőinek két tagja is meghalt. A gyanúsított személyazonosságáról egyelőre nem közöltek részleteket. Az akcióban egy másik fegyveres is meghalt. Március 13-án robbant pokolgép a Gázai övezetbe látogató palesztin miniszterelnök konvoja mellett. Többen könnyebben megsebesültek, de Rámi Hamdalláhnak nem esett bántódása. A palesztin kormányfő a két legnagyobb palesztin politikai frakció, a Ciszjordániát irányító, mérsékeltnek tekintett Fatah és a Gázai övezetet kormányzó radikális iszlamista Hamász megbékélési folyamatának jegyében látogatott a Gázai övezetbe. Mahmúd Abbász palesztin elnök hétfőn a Hamászt tette felelőssé a merényletkísérletért. Konkrét bizonyítékkal ugyan nem állt elő, de kijelentette, nem bízik abban, hogy a Hamász tisztességgel ki fogja vizsgálni az ügyet.


Fotót készítette: ONLINE FOTO
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!