HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A Nemzeti Emlékezet Intézetéről szóló törvény módosításának célja a holokauszttagadás elleni küzdele
A lengyel Nemzeti Intézet Emlékezetéről szóló törvény módosítása nem csorbítja a szólás és a történelmi vita szabadságát, fő célja a holokauszttagadás minden formájával szembeni küzdelem - szögezte le a lengyel külügyi tárca csütörtökön kiadott közleményben.

A külügyminisztérium arra reagált, hogy Heather Nauert amerikai külügyminisztériumi szóvivő előző nap aggodalmának adott hangot többek között amiatt, hogy az említett, csütörtökre virradóra a lengyel szenátus által is megszavazott törvény csorbíthatja a szólás és a történelmi vita szabadságát, hatással lehet Lengyelország érdekeire és stratégiai kapcsolataira, beleértve az Egyesült Államokhoz és Izraelhez fűződő viszonyt.
A lengyel Nemzeti Intézet Emlékezetéről (IPN) szóló törvény módosítása nem korlátozza a szólásszabadságot, a tudományos kutatás és annak eredményei közzétételének teljes szabadságát, sem a történelmi viták vagy a művészeti tevékenység szabadságát - áll a közleményben.
A dokumentum szerint az új előírások fő célja "a holokauszt igazsága tagadásának és meghamisításának minden formájával szembeni harc", és a jogszabály révén Varsó szembeszegülne azzal is, hogy kisebbítsék a holokauszt valódi elkövetőinek felelősségét.
A lengyel külügy ebben az összefüggésben helytelennek és félrevezetőnek, illetve igazságtalannak minősíti "Lengyelország áldozatul esett zsidó és nem zsidó állampolgáraival szemben", ha a lengyel nemzetet és a lengyel államot valaki "nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva" a Harmadik Birodalom bűntetteiben való bűnrészességgel vádolja.
A lengyel diplomácia a dokumentumban reményének ad hangot, hogy "a történelmi igazságot védő" jogi megoldások kapcsán folytatott törvényalkotói munkálatok nem lesznek hatással Lengyelország és az Egyesült Államok stratégiai partnerségére.
A még a lengyel államfő aláírására váró törvény pénzbírsággal vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná, ha valaki - a törvény betűje szerint - a lengyel nemzetet és a lengyel államot nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva a Harmadik Birodalom bűntetteiben való bűnrészességgel vádolja.
A jogszabály egyik előírása kifejezetten arról szól, hogy nem büntethető az, aki az így definiált cselekedetet tudományos vagy művészeti tevékenységgel kapcsolatban követi el.
Az új előírásokat egyes izraeli politikusok holokauszttagadásnak minősítették. A Jad Vasem holokausztmúzeum közleményében megismételte, hogy a "lengyel haláltáborok" kifejezés kétségtelenül hibás. A haláltáborokat a németek hozták létre a nácik által megszállt Lengyelországban azért, hogy a "végső megoldás" keretében kiirtsák a zsidó népet. Azonban véleményük szerint a törvény más elemekre is vonatkozik, amelyek "veszélyeztetik a lengyel nép szerepének szabad és őszinte megvitatását" a zsidók akkori üldöztetésében.
A jogszabálynak az Ukrán Felkelő Hadseregre (UPA) vonatkozó kitételei miatt aggodalmának adott hangot Petro Porosenko ukrán elnök is.

kszy \ kkp \ kvs

MTI


Fotót készítette: ONLINE FOTO
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!