HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Berlin és Bécs egyetért a határvédelem fontosságában
A német és az osztrák kormány egyetért abban, hogy a migrációs válság megoldásához elengedhetetlen az uniós külső határ védelme és a menekültek támogatása helyben, a hazájuk közelében, a menekültek EU-n belüli elosztását szabályozó kvóták ügyét viszont eltérően ítélik meg.

Angela Merkel német és Sebastian Kurz osztrák kancellár szerdai berlini megbeszélésük után közös tájékoztatójukon egyaránt hangsúlyozták: meg kell akadályozni, hogy az embercsempészek dönthessék el, ki juthat be az Európai Unióba.
Az osztrák kancellár kiemelte: a határvédelem és a helyben nyújtott segítség jelenti "a migrációs kérdés megoldását", a kvótákról szóló vita pedig "túl sok teret foglal el".
A német kancellár azt mondta, hogy a "kezdő lépés" ugyan nem a menekültek elosztása az EU-n belül, hanem az illegális migráció visszaszorítása, de amíg nem működik megfelelően a külső határ védelme, addig "nem lehet, hogy vannak országok, amelyek azt mondják, hogy nem veszünk részt az európai szolidaritásban".
Az új osztrák kormányt a "tettek alapján kell megítélni" - válaszolta Angela Merkel arra a kérdésre, hogy miként ítéli meg az őt hevesen bíráló francia Nemzeti Fronttal és az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű német párttal szövetséges Osztrák Szabadságpárt (FPÖ kormányzati szerepvállalását.
Hozzátette, hogy nyomon követik a bécsi vezetés tevékenységét, méghozzá egy kissé figyelmesebben, mint amikor más összetételű a koalíció.
Sebastian Kurz méltányosságot kért az újságíróktól kormánya munkájának megítélésében, és hangsúlyozta, hogy a koalíció összetétele annak a következménye, hogy az osztrákok egy szabad választáson kifejezték a változás iránti igényüket.
A visegrádi országokhoz fűződő viszonyára vonatkozó kérdésre hangsúlyozta, hogy Ausztria földrajzi elhelyezkedése miatt is alkalmas a "hídépítő" szerepének betöltésére, és hozzá akar járulni az EU-n belüli feszültségek enyhítéséhez.
A német és az osztrák kancellár is hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni az uniós csatlakozás lehetőségét a nyugat-balkáni térség EU-n kívüli országainak számára. Sebastian Kurz kiemelte, nem szabad hagyni, hogy az "európai befolyás elenyésszen" a régióban, mert más tényezők nyomulhatnak be az EU által hátrahagyott térbe.
Az EU 2020 utáni többéves pénzügyi keretének tervezésével kapcsolatban az osztrák kancellár aláhúzta, hogy az uniós költségvetés nettó befizetőinek - köztük Ausztriának és Németországnak - szorosan együtt kell működniük. Mint mondta, egy "takarékosabb, áramvonalasabb és hatékonyabb" EU-t kell kialakítani.
Angela Merkel hozzátette, hogy Németország is pártolja a nettó befizetők együttműködését, és támogatja azt az osztrák kezdeményezést is, hogy érvényesítsék erősebben a szubszidiaritás - az ügyekhez közeli döntéshozatal - elvét. Az EU tevékenységének középpontjába olyan feladatokat kell helyezni, amelyeket a tagállamok közösen tudnak megoldani. Ilyen feladat a külső határok védelme, amely a legutóbbi többéves pénzügyi keret tervezésében egyáltalán nem került szóba - mondta a német kancellár.

pbm \ kvs

MTI


Fotót készítette: online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!