HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Megtalálták az első képet Lenin szerelméről
"A Fekete Föld ősereje", egy forradalmi fáklya, megigéző, csillogó barna szemekkel - Apollinarija Jakubovánál kevesebb rejtélyesebb nő van az orosz történelemben, évtizedek óta izgatja a történészek fantáziáját, hiszen egészen mostanáig egyetlen hiteles kép sem került elő a bolsevik forradalmár, Lenin egyetlen igaz szerelmének tartott nőről - írja a www.mult-kor.hu

Ugyan Vlagyimir Iljics Lenin és szerelme, Apollinarija Jakubova viharos kapcsolata jól dokumentált, egészen mostanáig nem tudtuk, hogyan nézett ki az a nő, aki a bolsevik pártvezér szívét rabul ejtette.

Robert Henderson, a Queen Mary Universitiy kutatója Moszkvában, az Oroszországi Föderáció Állami Levéltárában véletlenül bukkant egy zsinórral összekötött papírköteg között arra a fekete-fehér fotóra, amelyen Jakubova látható, s amely a politikai felforgató tevékenysége miatt Szibériába száműzött nőt fogsága idején ábrázolja.

"Gyönyörű volt" - jelentette ki Henderson. "Olyan tulajdonságokkal rendelkezett, amelyeknek a legszívtelenebb férfiak sem tudtak ellenállni".

Mint ismert, azelőtt, hogy 1898-ban feleségül vette Nagyezsda Krupszkaját, Lenin először egy másik aktivista, Apollinarija Jakubova (vagy ahogy ő nevezte: "Lirocska") kezét kérte meg, tőle azonban - váratlan módon - kosarat kapott. A történészek régóta vitatkoznak azon, hogy Lenin ki tudta-e heverni a szerelmi csalódást. A kettejük között zajló levelezés jól ismert, ahogy az is, miért fordult Jakubova ellen az addig egyik legszorosabb szövetségesének számító Krupszkaja.

A szerelmi háromszög gyakorlatilag a British Museum olvasótermétől nem messze játszódott, ahol a 20. század elején számos, a cári Oroszország politikájával azonosulni képtelen orosz száműzött tengette életét. Köztük a Regent Square-nél lakó Jakubova, akinek miután sikerült a szibériai fogolytáborból megszöknie, több mint 11 ezer kilométert tett meg, míg Londonba ért - itt találkozott a Londonban 1902 és 1911 között megszakításokkal tartózkodó Leninnel és Krupszkajával.

Jakubova az East Enden politikai vitákat szervezett, ám az ideológiai jellegű ellentétek felszínre kerülése miatt az orosz emigránsok közösségében apró repedések jelentkeztek. Oroszországba hazatérve a csípős nyelvű nő politikaelméleti kérdésekben sűrűn konfliktusba keveredett Leninnel: Jakubova a "szervezett demokrácia" híve volt, ennek lényege, hogy a dolgozó nép is részese a politikának, ami markánsan különbözik Lenin felfogásától, a bolsevik pártvezér ugyanis egy totálisan centralizált élcsapatot vizionált.

Henderson egy, a Revolutionary Russia című folyóiratban hamarosan megjelenő esszéjében arról ír, hogy Lenin anarchizmussal vádolta meg Jakubovát, amely vád annyira megviselte a nőt, hogy bele is betegedett. Addig sem túl békés kapcsolatuk a forradalmárok közötti ellentétek kiéleződésével párhuzamosan még tovább romlott, Krupszkaja pedig már a következőt írta egykori harcostársáról: "Számomra Lirocska ma már egy senki. Az igazat megvallva, nem tudom túltenni magam házasságán Konstantin Taktarevvel".

Jakubova későbbi sorsa nem ismert, valószínűleg 1913 és 1917 között hunyt el Oroszországban. Férje, Konstantin Taktarev 1924-ben ezt írta róla: "önzetlen barátom, aki nagylelkűen feláldozta életét a dolgozó nép felszabadítása érdekében".

www.mult-kor.hu


Fotót készítette: online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!