HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

MÁSODIK VILÁGHÁBORÚBAN ELKOBZOTT KÖZÉPKORI KÉZIRATOT KAPOTT VISSZA LENGYELORSZÁG
A második világháborúban elhurcolt késő középkori kéziratot ad vissza jogos tulajdonosának, a lengyel Nemzeti Könyvtárnak Németország.

A 15. század első feléből származó, prédikációkat tartalmazó latin kéziratot jelenleg a drezdai állami és egyetemi könyvtárban őrzik.

A Sermones de tempore címet viselő lengyel eredetű teológiai gyűjteményt 1944-ben lopták el a varsói Nemzeti Könyvtárból és az egészen 1945-ig Németországhoz tartozó Garbiczba (Görbitsch) vitték.

A falut 1945 májusában vette be a Vörös Hadsereg. A szovjet csapatok lefoglalták a művet és Moszkvába vitték. A kéziratot 1958-ban több, Drezdából származó műkinccsel együtt visszaadták az NDK-nak, „mint ahogy az most kiderült, tévesen” – fogalmazott a német külügyminisztérium a restitúciót bejelentve.

Lengyelország az 1990-es évek eleje óta gyűjti az ellopott és eltűnt művekről szóló információkat, ezekkel a kulturális minisztérium egy külön osztálya foglalkozik. Az elmúlt években tucatnyi festményt szolgáltatott vissza a német kormány Lengyelországnak, de továbbra is hiányzik több mint hatvanezer műkincs és műtárgy, amelyek a második világháború idején tűntek el az országból.

Novemberben Krakkóban nemzetközi konferenciát rendeznek, melynek témája a második világháború idején elrabolt műalkotások visszaszolgáltatása.

BreuerPress


Fotót készítette: 
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!