HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

KULTÚRKAVALKÁD A ZSIDÓ NYÁRI FESZTIVÁLON
Nemzetközi és hazai fellépőkkel, színes programokkal várja látogatóit az augusztus 31. és szeptember 7. között megrendezett Zsidó Nyári Fesztivál. A rendezvény hagyományairól és az idei újdonságokról dr. Vadas Vera, a fesztivál szervezője és a Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központ (ZSIKK) vezetője mesélt.

KULTÚRKAVALKÁD A ZSIDÓ NYÁRI FESZTIVÁLON

2014. SZEPTEMBER 03, SZERDA, 22:58
Kultúrkavalkád a Zsidó Nyári Fesztiválon



Nemzetközi és hazai fellépőkkel, színes programokkal várja látogatóit az augusztus 31. és szeptember 7. között megrendezett Zsidó Nyári Fesztivál. A rendezvény hagyományairól és az idei újdonságokról dr. Vadas Vera, a fesztivál szervezője és a Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központ (ZSIKK) vezetője mesélt.




Feidman_Gitanes_Blondes_2_2Az első Zsidó Nyári Fesztivál 1998-ban indult útjára. Melyek a legfőbb mérföldkövek a fesztivál történetében? Milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az első fesztivál megszervezése óta?

A Zsidó Nyári Fesztivált tizenhét évvel ezelőtt azzal a szándékkal hoztuk létre, hogy Budapestnek legyen egy olyan emblematikus szezonzáró turisztikai és kulturális rendezvénye, amely nem egy a sok közül, hanem elhivatott a magyar és a zsidó kultúra értékeinek bemutatására, széleskörű megismertetésére. Ugyanakkor más népek kulturális hagyományait is befogadó, nyitott, multikulturális programsorozatként hangsúlyozza a kultúrák békés egymás mellett élésének fontosságát, s nem mellékesen, pezsdítse fel a nyár végi fővárosi kulturális életet. Nem vallási fesztivált akartunk, hanem sokszínű, a műfajok sokaságát felvonultató programokat, amelyek a zene, a film, a képzőművészet, a tánc, az irodalom nyelvén egyaránt szólnak a külföldi és a belföldi közönséghez. Szem előtt tartottuk azt is, hogy egy ilyen rendezvény, amely világsztárokat hoz Budapestre, nemzetközi figyelmet kap és markánsan befolyásolhatja az ország megítélését. Turisztikai szempontból pedig új színnel gazdagíthatja Budapest arculatát az európai nagyvárosok között. Mára elmondhatjuk, hogy mindez teljesült. Az első Zsidó Nyári Fesztivál megrendezésével indult el a zsidó kultúra reneszánsza Magyarországon. Első alkalommal a fesztivál nyitókoncertjén a világhírű izraeli kántor, Dudu Fischer lépett fel, aki azóta is emlékezetes, igazi show műsort produkált, amit felvett a Magyar Televízió is. Minden évben voltak sztárvendégeink. A Zsidó Nyári Fesztivált Európában ma már az elsők közt jegyzik a zsidó kulturális rendezvények között. Azt is fontos mérföldkőnek tartjuk, hogy lényegében mi nyitottuk meg a kaput az azóta sokasodó és gazdagodó zsidó fesztiválok, gasztro- és kulturális rendezvények előtt. Örülünk annak is, hogy a Fesztivál hozzájárult a zsidó negyed életre keltéséhez is, amely jelenleg Budapest egyik különleges turisztikai vonzerejének számít.
Miként zajlott a szervezés? Mennyiben sikerült megvalósítani az eredeti ötleteket?

Már az első fesztivált a Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központ (ZSIKK) szervezte, ez annak idején csak néhány programot jelentett: egy kántor és egy klezmer koncertet, amelyek azóta is a Fesztivál gerincét jelentik. Aztán az évek során, a növekvő igényeknek megfelelően a programok is sokasodtak és színesedtek. Ma már a Fesztivál ötven programja tíz helyszínen zajlik, félezer közreműködővel. Ennek megszervezése majdhogynem egész évre szóló feladat, tehát ahogy lecseng szeptemberben a fesztivál zárásával járó háttérmunka, már kezdhetjük is a következő fesztiválprogram kitalálását. Az ideális az lenne, ha a Fesztivál legalább két évre előre tudna gondolkodni. Ez nekünk azért jelent problémát, mert közben meg kell teremteni a fesztivál anyagi hátterét, ami sohasem könnyű feladat. Szerencsére vannak támogatóink, de nagyon szoros költségvetéssel dolgozunk, az idén – és lényegében már az utóbbi években – fő bevételi forrásunk a jegyértékesítés. Köszönettel tartozunk a jelentős médiatámogatásért a sajtó munkatársainak, sokat segítenek a fesztivál programjainak népszerűsítésében.
Visszatérve a programszervezéshez, minden évben általában tavaszra körvonalazódik, hogy az adott évben mit is szeretnénk. Minden Fesztiválunknak van és volt egy üzenete: az idén a Holokauszt 70 Emlékév volt a meghatározó téma. Természetesnek találjuk, hogy a Zsidó Nyári Fesztivál a maga eszközeivel méltó módon megemlékezik az évfordulóról.


Breuerpress


Fotót készítette: 
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!