HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

AZ ISTENT „KERESŐ” GOOGLE ÉS TÁRSAI
Az Istent „kereső” Google és társai A Google, vagyis a legnépszerűbb keresőprogram természetesen magasan vezet a többi versenytárs előtt a katolikus vallás legfontosabb kérdéseiben is: havonta 55 millióan ütik be az Isten szót, 35 millióan az egyházat és 25 millióan Jézus nevét. A spanyol nyelvű, globális kitekintésű keresztény portál, a Religión en libertad munkatársa kicsit szörfölt a digitális keresőprogramokon, majd összefoglalta tapasztalatait.

Jorge Enrique Mújica úgy látja, hogy a Google és a többi nagy vagy új keresőprogram válaszai inkább megerősítik a böngészőt Istennel kapcsolatos kérdéseiben. Köztudott tény, hogy a Google a legtöbb találatú választ teszi az első helyre a keresett témában. Csakhogy a legnépszerűbb találatok egyáltalán nem azt jelentik, hogy a legközelebb is járnak az igazsághoz, és nem szükségszerűen a leghelyesebb, legkimerítőbb választ adják a feltett kérdésre.

A legnépszerűbb közösségi oldal, a Facebook idén márciusban indította be saját keresőprogramját (Facebook Graph Search – FGS), amelynek fejlesztése egyelőre nem ért véget, mert elsősorban a saját „baráti” körön belül dolgozik, és más nyilvános Facebook-oldalakat is bekapcsol az adott kérdésre adandó válasz keresésébe. Ha például az FGS révén keresnek válaszokat Istenre, akkor igen változatos posztokat dob ki, amelyek magukban foglalják a sértéseket és az elmélyült elmélkedéseket is. Maga a kereső is arra figyelmeztet, hogy egy másik felhasználó már egészen más posztgyűjteményt kap eredményül ugyanerre a szóra vagy témára.

A WolframIAlpha nagyon konkrét eszközzel, a pontosan vagy kevésbé pontosan megfogalmazott kérdéssel dolgozik. Ha például felteszik a lényegre törő kérdést, hogy „Létezik-e Isten?” (Does God exist?), akkor ezt a választ adja: Sajnálom, de akármekkora egy számítógép teljesítménye, a keresőmotor ismeretei arra akkor sem elegendőek, hogy egy ilyen nehéz kérdésre egyszerű választ adjon. XVI. Benedek, a nyugalomba vonult pápa a tavalyi Szociális Kommunikáció Világnapján ezt üzente a világhálón feltett kérdések és a rájuk adott válaszok kapcsán: „Napjainkra a világháló egyre inkább a kérdések és válaszok helye lett. Sőt gyakran bombázzák a mai embert olyan válaszokkal, amelyekre nem is tette fel a kérdést, sose vetődött fel benne ilyesmi, de olyan álszükségletek is vannak itt, amelyeket nem is érez.”

Antonio Spadaro atya, a kiberteológia egyik legnagyobb gondolkodója leszögezte, hogy nem szabad lebecsülni a technológia még tökéletesíthető területeit. De hozzátette – és a portál szerint ez a lényeg -, a lehetséges következményeken is el kell gondolkodni: mekkora hatást gyakorolnak az ember gondolkodásmódjára ezek az újítások.

Jorge Enrqique Mújica is levonta a maga következtetését: szerinte a WolframIAlpha beismerte, hogy vannak technikai határai az internetes „istenkeresésnek”. Még inkább egy olyan korban, amikor a technológia egyre inkább behálózza az embert. Hiába kelt azonban hiú reményeket a technológia, vannak olyan lényeges kérdések, amelyekre csak Isten adhatja meg a válaszokat.

Breuerpress.



Fotót készítette: 
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!