HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

ASZADOT MEGBÜNTETIK, DE NEM TÁVOLÍTJÁK EL
Aszadot megbüntetik, de nem távolítják el.

Bassár el-Aszad szíriai elnököt megbüntetik, de nem távolítják el helyéről – fejtik ki orosz elemzők a damaszkuszi rezsim elleni készülődő nyugati katonai csapásról a szerdai orosz sajtó és internetes elemző oldalak által közölt véleményükben.

Alekszandr Sumilin politológus szerint a szíriai hadművelet várhatóan korlátozott lesz, és ezt két tényező indokolja. Egyrészt feltétlenül jelzést kell küldeni Aszadnak és Oroszországnak, hogy nincs szó a szíriai elnök hatalmának megdöntéséről, másrészt meg kell akadályozni a szíriai hadsereg lehetséges válaszlépését, amely elsősorban Izrael ellen irányulhat. Sumilin a Vedomosztyi című napilapnak kifejtette: szerinte egyébként a nyugati államoknak nincs emberük, aki Aszad helyére léphetne.
A Kommerszant című orosz újság értesülése szerint nem kevés azon NATO-tagállamok száma, amelyek nem támogatják a Szíria elleni katonai csapást, mert elsietettnek tartják Washington következtéseit a szíriai gáztámadással kapcsolatosan.
”A hadműveletre sor kerül, de nem lesz akkora mértékű és olyan szörnyű, mint azt a nyugati sajtóban igyekeznek bemutatni” – fejtette ki a gazeta.ru internetes újságnak Szergej Gyemigyenko, az orosz Stratégiai Értékelő és Elemző Intézet szakértője. Gyemigyenko biztos abban, hogy a Nyugat nem kockáztat meg egy szárazföldi akciót Szíria ellen, mert azt sem az Egyesült Államok, sem egyetlen európai ország nem bírja el. Főként utóbbiak a jelenlegi gazdasági helyzetükben – teszi hozzá.
Az elemző úgy véli, hogy az USA amúgy nem is akar beleavatkozni a szíriai konfliktusba, mert “nem az ő háborúja”, sőt abban érdekelt, hogy az, amennyire csak lehet, elhúzódjon. Az iszlám terroristák akkor ugyanis Szíriába távoznak az USA-ból, és “a líbiai raktárakból szétrabolt vegyi fegyverek lassacskán Szíriában összpontosulnak, így azokat könnyebb ellenőrizni, mintha az egész Földközi-tengeri térségben széthordanák őket, ki tudja milyen irányba” – fejtegeti. Szerinte csak mítosz a szíriai légvédelmi rakétarendszerek létezése, Damaszkusz nem tudna ellenállni a nyugati támadásnak.
A lenta.ru orosz hír- és elemző oldal cikkírója arra hívja fel a figyelmet, hogy bár nem tisztázott, valóban leszállították-e Szíriának az Sz-300-as orosz légvédelmi rendszereket, az biztos, hogy Bassár el-Aszad hadserege rendelkezik orosz Basztyion nevű (NATO jelzése: SSC-5 “Stooge”), hadihajók ellen bevethető mobil rakétarendszerekkel. A Basztyion alkotórészeként gyártott, Jahont manőverező robotrepülőgépek (SS-N-26 “Strobile”) képesek percek alatt 250 kilogramm robbanóanyagot eljuttatni a kijelölt célba. Ezeket nehéz észlelni és megsemmisíteni, ugyanis mindössze 10 méteres magasságban repülnek a hangsebességnél kétszer gyorsabban.
Az elemző szerint a Nyugatnak már 2011 tavaszán meg kellett volna fenyegetnie Bassár el-Aszadot a líbiai forgatókönyv alkalmazásával, és akkor ma valószínűleg sem vegyifegyver-támadás, sem korlátozott akció, sem 100 ezer áldozat nem lenne.

Breuerpress.


Fotót készítette: 
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!