HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A győzelem ragyogó színei
A Győzelem Napja nagy ünnep, amely az orosz honpolgárok minden korosztálya, a külföldön élő honfitársak, a háború hősei emlékét őrző minden ember összefogását szolgálja. A náci Németország feltétel nélküli kapitulálásáról szóló okmányt Berlin külvárosában, Karlshorstban írták alá május 9-én moszkvai idő szerint 0 óra 43 perckor. Estére a Győzelem hírét közzétették a rádióban.

Az ország a rendkívül nehéz háború 1418 napja alatt várta ezt a közleményt. A nép üdvrivalgása mérhetetlen volt. Június 24-én a moszkvai Vörös téren sor került a legendás Győzelmi Díszszemlére.

Azok számára, akik akkor május 9-én láthatták a veteránokat, az esemény felejthetetlen maradt. A veteránok, érmékkel és érdemrendekkel kivonultak az utcára, nagyrészt még nem öregemberek voltak. Napjainkban egyre kevesebb veterán marad, de most is menetelnek – mondja a Mihail Mjagkov, az orosz Hadtörténeti Társaság igazgatója.


„Most is büszkék vagyunk veteránjainkra és igyekszünk példát venni róluk. Ugyanis rajtuk kívül más nem mondhatja el nekünk, milyen utat kellett megtenniük a Győzelemhez. Micsoda halálos veszély fenyegette országunkat, amikor az ellenség elérte Moszkvát. Ha nem ők, hát akkor ki mondhatja el nekünk, hogyan jutottunk el Moszkvától és Sztálingrád falától, a Volga partjától Berlinig.”

A Vörös téren 1965-ben a győzelem 20. évfordulója alkalmából katonai díszszemlét rendeztek, amely aztán a május 9-i ünnepségek elengedhetetlen része lett. Az ország más városaiban is rendeztek katonai díszszemlélet. 1990 óta a dicső hagyomány szünetelt 5 évig, majd felélesztették a régi hagyományt. Ennek nagy jelentősége van – véli Szergej Kljucsnyikov pszichológus és író.

„A fiatalok érezhetik, hogy egy az ország, sorsközösség, egységes történelmi vonal ez. És erre büszkék lehetünk. Felfoghatják, hogy voltak olyan korszakok, amikor nem csak a pénz és a szórakozás volt a fontos. Bizonyos értelemben ez történeti felgyógyulásnak nevezhető.”

A 21. évszázadban újabb hagyományok alakultak ki a Győzelem Napja megünneplése kapcsán. És az új hagyományok kialakulásában a fiatalok játszottak fő szerepet. Így, a György-szalag akcióban immár kilencedik éve oroszok és 100 külföldi országban élő honfitársunk milliói vesznek részt. Önkéntesek a világ különböző városainak utcáin narancssárga-fekete szalagokat osztogatnak, amelyek a Győzelem emlékének újabb jelképe lettek.

Az idén először kerül sor országszerte, Kalinyingtrádtól Vlagyivosztokig a Halhatatlan Ezred menetére. Az oszlopokban menetelő fiatalok szeretett nagyapáik, a frontharcosok nagy ércképeit viszik fejük felett a magasba emelve. Hagyományosan a május 9-i központi esemény a Vörös téri katonai díszszemle lesz, amelyben 11 ezer katonai személy vesz részt, több mint 100 haditechnikai egység és 68 harci repülőgép vonul fel. Este pedig a Nagy Győzelem emlékére ünnepi díszlövés lesz.

Bagi László - Pesir Albert

РИАНОВОСТИ

Fotót készítette: www.ria.ru
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!