HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Goldmark Fesztivál
Nagyszabású XX. századi polgári kezdeményezésnek állít emléket a február 28-tól május 20-ig tartó Goldmark Fesztivál. A kiállítások, koncertek, irodalmi estek, kabaréműsorok azt a mintegy 700 kulturális eseményt idézik fel, amelynek keretében 1939 és 1944 között a magyar művészek – irodalmárok, színészek, zenészek, képzőművészek – színe-java lépett fel.

Egészen pontosan azok, akiket a korabeli törvények leparancsoltak a színpadról Alfonzótól Zsoldos Imréig. A fesztiválon számos közkedvelt művész lép színpadra, többekfoldgomb között Gálvölgyi János, Balázsovits Lajos, Jávori Ferenc Fegya, Lévai Balázs, Ungvári Tamás és a Liszt Ferenc Kamarazenekar.



1938-tól kezdve a zsidótörvények negatív hatásainak enyhítésére, kivédésére, a zsidók megsegítésére különféle intézmények alakultak meg, különböző programok indultak el. Az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület (OMIKE) – amely 1909-ben alakult meg, Hevesi Simon későbbi főrabbi javaslatára és elnökletével –, csatlakozva ezekhez a kezdeményezésekhez, 1939 októberében indította Művészakcióját azzal a céllal, hogy egyrészt a magyar zsidóságot megtartsa azon a kulturális színvonalon ahová eljutott, másrészt azokat a zsidó művészeket, írókat, zenészeket munkához és jövedelemhez juttassa, akik a zsidótörvények következtében kiszorultak a korábban számukra is nyitott intézményekből.



2013-ban – az első zsidótörvény 75. évfordulójára is reagálva – olyan rendezvénysorozatot szervezünk, amelyben egyrészt meg kívánjuk ismertetni az OMIKE tevékenységét, megalakulásának, működésének körülményeit a közönséggel, másrészt ebből kiemelve részletesebben bemutatjuk az 1939-1944 közötti Művészakciót.



A 2013. február végétől május elejéig tartandó Goldmark Fesztivál képzőművészeti és egyéb kiállítás(ok), koncertek, műsoros estek, kabaréműsorok sorozatával áttekintést kíván adni azoknak a művészeknek a Művészakció alatti, de az azt megelőző és (a Holocaustot túlélő művészek esetében) háború utáni tevékenységéről, akik a vészkorszakban a budapesti zsidóság művelődésének, szórakozásának feltételeit a legnehezebb körülmények között is biztosították.



A fesztivál névadójául azért Goldmark Károlyt választottuk, mert egyrészt műveit a Művészakció keretében rendszeresen műsoron tartották, másrészt ő Bartók és Kodály mellett a magyar klasszikus zene egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert alakja, jelképe a magyar és zsidó identitás egyidejűségének és annak, hogy a magyar zsidó művészek munkássága része az egyetemes európai kultúrának. És egyáltalán nem mellékesen a két budapesti Goldmark-terem (a Wesselényi utcában illetve a Hollán utca és Sziget (ma Radnóti Miklós) utca sarkán) fogadta be 1939-1944 között a műsorok legnagyobb részét.



A Gold (hall)mark kifejezés ugyanakkor a magas minőséget, finomságot jelentő aranyjelzés angol változata, amely a fesztiválon bemutatásra kerülő, részben a mai közönség számára nem is ismert művészeti alkotások minőségét jelképezi.



Képzőművészeti kiállítás:



A Goldmark-fesztivál legjelentősebb eseménye a Magyar Zsidó Múzeumban február 28-tól legalább április 30-ig nyitva tartó tárlat, amelyben a Művészakció keretében 1939 decembere és 1944 februárja között megrendezett hat képzőművészeti kiállításnak állítunk emléket. Ezeken a kiállításokon közel 170 művész közel ezer művét tekinthette meg az akkori közönség. A festmények, grafikák, szobrok egy része megsemmisült, ám számos közülük túlélve a megpróbáltatásokat mára közgyűjteményekbe vagy magángyűjtőkhöz került.



A kiállításon mintegy 30 művész 100 alkotását mutatjuk be, egy olyan válogatást, amelyben szerepelnek a magyar képzőművészet legkiemelkedőbb egyéniségei mellett olyan művészek is, akik felfedezésre, vagy éppen újrafelfedezésre méltók, és akiknek tehetsége, értéke vitathatatlan. A műveket országos és vidéki közgyűjteményekből, valamint magángyűjtőktől, galériáktól kölcsönözve lenyűgöző értékű kiállítási anyagot lehet összeállítani. Néhány név azok közül a művészek közül, akiknek alkotásaiból válogattunk:

Anna Margit, Ámos Imre, Bálint Endre, Bálint Rezső, Bán Béla, Bokros Birman Dezső, Csillag István, Diener Dénes Rudolf, Erdei Viktor, Goldman György, Göndör Bertalan, Gráber Margit, Gyenes Gitta, Háy Károly, Herman Lipót, Jándi Dávid, Jankay Tibor, Kádár Béla, Örkényi Strasszer István, Perlrott-Csaba Vilmos, Scheiber Hugó, Schönberger Armand, Szin György, Vadász Endre, Vajda Lajos, Zádor István.



Színháztörténeti kiállítás:



Március 24-én a Bajor Gizi Színészmúzeumban nyílik az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel kötött együttműködés keretében az a kamarakiállítás, amely az OMIKE színpadain fellépő közel 200 színésznek állít emléket. Többek között Alfonzónak és Ascher Oszkárnak, Beregi Oszkárnak és Gáti Józsefnek, Hidas Hédinek és Kelen Dórának, Kellér Dezsőnek és Mányai Lajosnak, Palotai Erzsinek és Ráday Imrének, Salamon Bélának és Simon Zsuzsának. Bemutatjuk a fellelt fotókat, dokumentumokat, színlapokat. A kiállítás mentorai a Magyar Színházi Társaság és a MASZK Országos Színészegyesület.



Színpadi fesztivál:



A Művészakció egyik legsikeresebb és legfontosabb vállalása több száz színházi, irodalmi és zenei rendezvény megtartása volt, nagyrészt a két Goldmark-teremben. Ezeken a rendezvényeken a kor kiemelkedő művészei közül például fellépett: Ascher Oszkár, Bárdos Alice, Beregi Oszkár, Ernster Dezső, Farnadi Edit, Fellegi István, Gárdonyi Lajos, Herz Lili, Kellér Dezső, Komor Vilmos, Mányai Lajos, Ráday Imre, Sándor Frigyes, Simon Zsuzsa, Szép Ernő, Szomory Dezső, Várnai Zseni.



A korabeli színlapok, egyesületi dokumentumok felhasználásával olyan programsorozatot állítottunk össze, amely ugyan nem rekonstruálja a korabeli előadásokat, de képet ad az azokon résztvevő előadóművészek és az ott reprezentált szerzők munkásságáról a Művészakció idején éppúgy, mint azt megelőzően, a túlélők esetében a háború után is.



A március és május között komolyzenei koncerteket, kabarékat, könnyűzenei illetve operett nosztalgia koncerteket, irodalmi esteket tartunk az OMIKE vagy az egyes művészek tevékenységéhez kapcsolódó helyszíneken. Így a Művészakció fő helyszíneit adó helyszínek, a Goldmark-terem és a jelenlegi XIII. kerületi Zeneiskola mellett a Spinoza Kávéházban és a Rózsavölgyi Szalonban, az Alexandra Könyvesházban, az Újlipótvárosi Klubgalériában és a Klauzál13 Könyvesboltban,



A színpadi fesztiválon személyükben is megidézzük az egykori közreműködőket archív felvételek segítségével, részben a NAVA gyűjteményének felhasználásával. A közönség számára a fő vonzerőt a ma népszerű előadóművészei jelenthetik. A tervezett fellépők (részben egyeztetés alatt): Gálvölgyi János, Ungvári Tamás, Lévai Balázs, a Fővárosi Operettszínház művészei, az Új Színház korábbi társulatának tagjai, Kulka János, a Bächer Iván, Ökrös Ottó, Eszes Fruzsina, Rácz Attila Balázsovits Lajos, Gyarmati István, Jávori Ferenc Fegya, Korcsolán Orsolya és Mali Emese. A programok összeállításában együttműködünk Lökös Ildikó dramaturggal, Korcsmáros György rendezővel és Kerényi Miklós Gáborral, a Budapesti Operettszínház igazgatójával.



Terveink között szerepel még egy, a Művészakcióban résztvevő zenészeket bemutató kiállítás, amelyről jelenleg tárgyalásokat folytatunk még az együttműködést örömmel vállaló Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolával.





A programokat megalapozó kutatás egésze a Nonprofit Társadalomkutató Egyesület keretei között kezdődött meg és ott folyik jelenleg is Harsányi László és Vizi Éva vezetésével.





Részletes program:



2013. február 28. 17.00

ÉRTÉKMENTŐK – kiállításmegnyitó a Magyar Zsidó Múzeumban

A kiállítás megtekinthető 2013. április 30-ig szombat és egyéb zsidó ünnepek kivételével naponta 10 és 18 óra között, pénteken 10 és 16.30 között.



2013. március 9. 19.00

A könyv népe

Könyvkiállítás és vásár a Klauzál13 Könyvesboltban

Az OMIKE irodalmárairól és memoáríróiról beszélget Benedek István Gábor író



2013. máricus 24. 16.00

Az OMIKE színészei – kamarakiállítás megnyitója a Bajor Gizi Színészmúzeumban

A kiállítás gesztorai a MASZK Színészegyesület és a Magyar Színházi Társaság

2013. máricus 24. 19.00

Goldmark Károly emlékezete

Korcsolány Orsolya hegedűművész és Mali Emese zongoraművész koncertje
a XIII. kerületi Zeneiskola dísztermében
Műsor:

Goldmark Károly: Szvit No 1. hegedűre és zongorára Op.11

Kelen Hugó: Recitativo zongorára (Ősbemutató)

Erich Korngold: Sok hűhó semmiért-Szvit hegedűre és zongorára Op.11



2013. április 7. 18.00

Alexandra Könyvesház, Károly körút

Az OMIKE irodalmárait idézzük Hajnal Annától Zelk Zoltánig

Lévai Balázs estje



2013. április 10.

Beethoven-est – az OMIKE Művészakció1941. március 31-i koncertjének programjával

kamarazenei koncert a Rózsavölgyi Szalonban
közreműködik: Korcsolán Orsolya hegedűművész és Mali Emese zongoraművész

Műsor:

Goldmark Károly: Ballade

Ludwig Van Beethoven: F-dúr “Tavaszi” Szonáta hegedűre és zongorára Op.24

Ludwig van Beethoven: Á-dúr “Kreutzer” Szonáta hegedűre és zongorára Op.47

2013. április 11.

Párbeszéd irodalommal és zenével a Költészet Napján

a Rózsavölgyi Szalonban

Tolmácsok: Balázsovits Lajos és Jávori Ferenc Fegya
2013. április 19. 19.00

Egyáltalán nem békebeli kabaré

az Újlipótvárosi Klubgalériában

Bächer Iván válogatásában.

Közreműködik: Eszes Fruzsina és Rácz Attila, zongorán közbeszól: Ökrös Ottó



2013. április 25. 18.00

Alexandra Könyvesház, Károly körút

Az OMIKE irodalmárait idézzük Kellér Andortól Zsolt Béláig

Ungvári Tamás estje



2013. április 28. 19.00

a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertje az OMIKE emlékére



2013. május 5. 19.00

Spinoza Kávéház

Egyáltalán nem békebeli kabaré

Bächer Iván válogatásában.

Közreműködik: Eszes Fruzsina és Rácz Attila, zongorán közbeszól: Ökrös Ottó



2013. május 12. 19.00

Ahol az ember felmászik a fára, a turulmadárra…

OMIKE és operett

aki mesél: Gálvölgyi János

zongorán játszik: Gyarmati István

énekel és táncol: a Budapesti Operettszínház színe-java

XIII. kerületi Zeneiskola díszterme



2013. május 20. 19.00

Zárógála a Művészakció egykori fő helyszínén, a Goldmark teremben

közreműködik: Takács Katalin, Pálfi Kata és





A Goldmark Fesztivál szervezői:

A Nonprofit Társadalomkutató Egyesület és a Szerep Művészeti Alapítvány



Partnereink és támogatóink:

A Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeuma (Cfat)

Magyar Zsidó Levéltár

Magyar Zsidó Múzeum

MAZSÖK (Magyar Zsidó Örökség Közalapítvány)

Nemzeti Kulturális Alap

Open Society Institute

Országos Színháztörténet Múzeum és Intézet

Pro Arte Judaica Alapítvány

Táncsics Alapítvány

Yad Vashem Intézet

Budapest VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata

Magyar Színházi Társaság

MASZK Országos Színészegyesület

Rózsavölgyi Szalon

Alexandra Könyvesház



További információ:

goldmarkfesztival.hu


Fotót készítette: 
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!