HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Orbán: Jól állunk
Orbán Viktor miniszterelnök korrektnek tartja azokat az előzetesen kidolgozott feltételeket, amelyek alapján az euróövezeten kívüli államok csatlakozhatnának a létrehozandó európai bankfelügyeleti rendszerhez.

“Az előterjesztések szerint jól állunk, sokkal jobban, mint azt korábban gondoltuk volna” – mondta kormányfő, amikor csütörtökön Brüsszelben megérkezett az Európai Néppárt (EPP) vezetőinek tanácskozására. Az EPP-ülés után Orbán Viktor a visegrádi csoport országainak vezetőivel egyeztet, majd késő délután kezdődik meg részvételével az EU-országok csúcsvezetőinek péntekig tartó megbeszélése, elsősorban gazdasági-pénzügyi kérdésekről, azon belül a bankuniós elképzelésekről.

A bankfelügyeleti rendszerrel kapcsolatban újságíróknak azt emelte ki a miniszterelnök, hogy az euróövezeten kívüliek számára adott a döntés lehetősége, kívánnak-e csatlakozni. Ha igen, akkor azt megítélése szerint – az előzetes tanácskozásokon kidolgozott dokumentumok alapján – olyan feltételekkel tehetik meg, “amelyek korrektnek mondhatók”. “Néha nekünk is lehet szerencsénk” – jegyezte meg Orbán Viktor, mielőtt bement a néppárti tanácskozásra.

A csütörtök-pénteki EU-csúcsot a 27 tagállam maratoni hosszúságúra sikeredett pénzügyminiszteri tanácskozása előzte meg. A szerda délután kezdődött eszmecseréről csütörtök hajnalban álltak fel a résztvevők, úgy, hogy a legfontosabb pontokban sikerült megállapodniuk.

Az eurózóna közös bankfelügyelete 2014. március 1-jétől kezdi meg működését – jelentette be Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter.

“Lépésről lépésre, úton vagyunk az eurózóna válságának megoldása felé” – jelentette ki Pierre Moscovici a francia pénzügyi tárca vezetője.

Az Európai Központi Bank (EKB) keretein belül létrehozandó bankfelügyelet (Single Supervisory Mechanism, SSM) működésének jogi kereteit jövő februárig véglegesítik az Európai Parlamenttel folytatott egyeztetések után, így az EKB-nak egy éve lesz arra, hogy felkészüljön az új feladatra.

Michel Barnier, a belső piacért felelős európai biztos történelmi jelentőségűnek nevezve a megállapodást. Elmondta, hogy a közös bankfelügyelet a mintegy hatezer eurózónabeli pénzintézet közül a 150-200 legnagyobb bankot fogja közvetlenül felügyelni, azokat, amelyeknek teljes eszközértéke meghaladja a 30 milliárd eurót. A testületnek emellett lehetősége lesz arra, hogy – szükség esetén – az egyébként nemzeti felügyelet alatt maradó bankokat is felszólítsa, biztosítsák a frankfurti központú EKB általi ellenőrzésüket.

Nagy-Britannia, Csehország és Svédország előzetesen közölte, hogy nem csatlakozik az SSM-hez.

BreuerPress


Fotót készítette: Fidesz.hu
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!