HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A halálfélelem erősebb, a gyilkos ösztönnél! - Bagi László újságíró jegyzete
Úgy gondolom, hogy a 11 éves Szita Bence értelmetlen, brutális halála, Bándy Kata közelmúltbeli kegyetlen végzete, és az egyre többször halállal végző brutalitás megfékezése végett, épp itt lenne az ideje, hogy a törvényhozás elővegye a halálbüntetés visszaállításának kérdését!

Bűnügyi újságírói pályafutásom során nem egy családirtót, hidegvérű gyilkosát láttam már.
A gyilkossági statisztikák nagy részét való igaz, hogy indulati, alkoholos befolyásoltság alatt elkövetett gyilkossági bűncselekmények teszik ki.

Ám vannak, akik úgy gondolják, hogy ha kell, akkor bizony céljaik elérése érdekében még a gyilkosságtól sem riadnak vissza.
Pénzhez jutás, az alvilágban nyilvánosan elszenvedett sérelmeik megtorlása, nyilvános elégtétel, riválisok eltüntetése, feltörekvők elrettentése, kiszemelt áldozataik megfélemlítése, az ellenállásnak már a gondolati csíráját is elfojtva...
A családon belüli erőszakot naponta alkalmazók, mely visszatartó erő nélküli brutalitás gyakran szintén halállal végződik.

Így volt ezzel a román válogatott kézilabdázót lemészárló, szúró-vágó eszközökkel "szórakozni" induló banda is.
Ha kell bármi áron megmutathassák erejüket, dominanciájukat, hogy gátlástalanságuk, nyers erejük híre, már előre megtörje kiszemelt áldozataikat...

Hogy igazságszolgáltatás??

Jelenleg rengeteg kiskapu szolgál arra, hogy az, aki elvette egy másik ember életét, hogyan úszhatja meg minél könnyebb büntetéssel.
Amikor egy gyerekét agyonverő kegyetlenkedő apa 4 évet kap, vagy a Marian Cosmát lemészárló trógerek, egyik domináns agresszora megússza 8 évvel, akkor mi a törvény visszatartó ereje?
Ja, hogy nálunk demokrácia van és ez nem fér bele?
Az Amerikai Egyesült Államok 100 évvel jár előttük a demokrácia ösvényén, és mégis visszatartó ereje miatt, a mai napig - számos államánban - igazságszolgáltatásuk egyik alappillére a halálbüntetés!
Érdemes lenne megnézni a Szita Bence, illetve korábban a Bándy Kata gyilkosság kapcsán, az interneten megjelent írások alatti kommentárokat.

Az emberek többsége látva, hogy a törvénynek nincs igazán visszatartó ereje, és ezek a hidegvérű gyilkosok néhány év elteltével visszatérhetnek a társadalomba, hogy veszélyeztethessék az ő hozzátartozóikat is, nyilvánosan szemet-szemért önbíráskodásra buzdítják egymást!

Ha a törvényhozás nem keményít be előbb-utóbb elszabadulhat a pokol, és megtörténhet, hogy az állampolgárok maguk veszik kézbe az "igazságszolgáltatást".

Igen, törvénykezésünk hiányosságai miatt előfordult volna már, hogy ártatlan ember végezte volna a törvénykezés kaszásának, a hóhérnak a keze által:
- mint Kaiser Ede a móri mészárlás elkövetőjének kikiáltott, nem éppen báránylelkű rosszfiú, aki viszont törvénysértései ellenére sem volt erőszaktevő, nem volt gyilkos.
Való igaz, hogy ha lett volna akkor halálbüntetés, olyan dolog miatt vették volna az életét, amit más valaki követett el.

A halálbüntetés ellenzői ilyen esetekre hivatkoznak, elfeledve azt, hogy itt közvetett bizonyítékok szolgáltattak csupán az ítélethez.
Ám nem egy közvetlen bizonyítékok alapján elítélt brutális gyilkos tér vissza a társadalomba egy évtizednél is kevesebb "vezeklés" után.
Közülük nem egy, tárdadalomba való visszatérése után néhány éven belül újra gyilkol.

A törvényhozóknak lépniük kell, és visszahozni a társadalmat megnyugtató halálos ítélet lehetőségét, megfelelő rendőrségi-nyomozati, és ügyészségi eljárási biztosítékok mellett!

Mert ha a törvényhozók nem lépnek, egyre félőbb, hogy bizonyos emberek maguk veszik majd kezükbe a "törvénykezést".

Nekik kell a törvényi biztosíték, hogy van, ami visszatartja a társadalom gyilkolásra hajlamos egyedeit - őket pedig az önbíráskodás gondolatától -, a gyilkosság gondolatától nem visszariadó egyének pedig kell, hogy a szemük előtt lebegjen, ha elveszik mások életét, saját maguk hóhéraivá is válnak tettükkel!

Az ország magyar szokás szerint két részre szakadt.
Az egyik tábor törvényi változásokat, szigorítást sürgetne, mint a halálbüntetés esetleges visszaállítása, vagy a tényleges többszörös életfogytiglan, magánzárkában.

A liberálisok megint álságos humánussággal, a törvények szükségszerű szigorítása kapcsán a sötét középkor újra eljövetelét fantáziálják.

A liberálisok wellness börtönöket építenének, ahol azt leszámítva, hogy a külvilágtól el vannak zárva az erőszaktevők, jobban élnének, mint itt kint sokan, akik mondjuk minimálbéren tengődnek.
A börtön eddig sem volt visszatartó erő, mert ezek az erőszaktevőknél természetes velejárója az életnek, hogy ki-be járnak, és nagyobb részük, még jól is érzi magát ott bent.

Pláne, ha az általuk emlegetett modell szerint wellness börtönöket építenénk, ahol szerintük ezek az egyszerű lények szakmát tanulhatnának, hogy utána azzal a vággyal térjenek vissza a társadalomba, hogy annak hasznos tagjaivá váljanak.

Ez az álszent humanizmus részükről egészen addig működik, ameddig védencük egy gyilkosság után a jelenlegi jogrendszer nem kellő szigora miatt, akár tíz évnél kevesebb időtartam után ki nem szabadul, és ne adj Isten az ő közvetlen környezetéből szemeli ki következő áldozatát, és ragadja el örökre!

Nos ekkor, ők lesznek a legfőbb zászlóvivői annak, hogy lábbal felfelé kellene felakasztani a gazembert, nyakát átvágva kivéreztetni, mindazokkal együtt, akik miatt ilyen hamar visszatérhetett a kegyetlen szörnyeteg a társadalomba...

A liberálisok, hivatkoznak arra, hogy mi van akkor, ha "szegény" gyilkos elmebeteg talán, vagy éppen indulatból ölt.

Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a valóban elmebetegek által elkövetett gyilkosságok száma elenyésző!

Indulat?

A családon belüli erőszak sem végződne sokszor halállal, ha lenne visszatartó erő. Ha az erőszaktevő tudná, hogy ha brutalitása odáig fajul, hogy halállal végződik, akkor a saját életének is búcsút inthet!
Nem beszélve arról, ha a családon belüli erőszakot is végre komolyabban venné a törvényhozás!
Ha valamennyi törvényt sértő erőszakos cselekedet szankcionálása is komolyabb lenne, és az esetleges halállal végződő brutalitás, a halál csókját lehelhetné feléjük, vagy ténylegesen azt, hogy egymagában egy cellában kell majd évtizedekig elgondolkodnia tettén, még nem, holtan lábbal előre távozhat csak, akkor mind indulatokban, mind a gyilkolási hajlamban nagyobb lenne a visszatartó erő!

Már születése pillanatától mindenkibe bele kellene nevelni, hogy egyedül az Isten döntheti el, hogy mikor veszi el bárki életét. Ám aki ezt mégis megszegi, annak tudnia kell, hogy egy jogállamban, a törvényhozás betöltheti Isten szerepét!

Egy olyan társadalomban kellene szocializálódni, ahol a társadalom tagjaiba nevelnék, hogy a tettek következményekkel járnak!

Ráadásul az elmebetegek által elkövetett gyilkosságok is megelőzhetőek lennének, ha az emberek egy valódi közösségként élnének, nem csak egymás mellett.
Ha sokan nem csak látnák a másikat, hanem ismernék is! Mert az elmebetegségnek bizony vannak jelei.
És ha tragédiához vezet az, hogy egy elmebeteget nem ismert fel senki, az azért van, mert az emberek közömbösek, nem figyelnek egymásra!
Ám itt újra megemlíteném, hogy az elmebetegek által elkövetett gyilkosságok száma elenyésző!

A gyilkosoknak a szemük előtt kell, hogy lebegjen, ha elveszik mások életét, saját maguk hóhéraivá is válhatnak tettükkel!
A halálfélelem ugyanis bennünk emberekben sokkal erősebb a gyilkos ösztönöknél!

Bagi László bűnügyi újságíró jegyzete


Fotót készítette: Pesir Albert
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!