HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A müncheni terrortámadás áldozataira emlékeztek
Az 1972-es müncheni olimpián megölt zsidó sportolókra emlékeztek Londonban, a városházán. Az áldozatok hozzátartozói nehezményezték, hogy az olimpián kívüli helyszínen emlékeztek meg a sportolók meggyilkolására. Az eseményen ott volt a londoni polgármester, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is.

Az 1972-es müncheni olimpián lemészárolt 11 izraeli sportolóra emlékeztek hétfőn a londoni városházán. A megemlékezésen Boris Johnson gyertyát gyújtott az áldozatok emlékére, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Jacques Rogge pedig beszédet mondott.

„Én magam is versenyzőként vettem részt a müncheni olimpián, és soha nem fogom elfelejteni az ott történteket. Most, 40 évvel később még mindig nagyon fájóak az emlékek. Csak elképzelni tudom, mennyire fájdalmas lehet az áldozatok családja számára” – mondta beszédében a vezető.

Az indulatok a megemlékezés ellenére sem csillapodnak, miután az olimpiai bizottság megtagadta az izraeliek kérését, hogy az olimpiai játékok alatt emlékezzenek a 40 éve történt terrorcselekményre.

„Érthetetlen az egész. A terroristák az olimpiai játékokra sújtottak le, nekünk is ott kellene megemlékeznünk, nem a városházán vagy bárhol máshol. Ezért javasoltuk, hogy az esemény megnyitóján legyen hely a főhajtásra” – mondja az egyik akkor meggyilkolt sportoló özvegye.

Az áldozatok hozzátartozói azt kifogásolják, hogy míg például két éve a vancouveri téli olimpia megnyitóján megemlékeztek az akkor elhunyt grúz szánkósról, a 40 éve az olimpián meggyilkolt sportolóknak viszont nem jutott ott hely. Az egy perces néma megemlékezést egyébként az amerikai elnök, Barack Obama és republikánus kihívója, Mitt Romney is támogatta.

A mostani ceremónia előtt a brit miniszterelnök az izraeliek elleni terror mai hullámára hívta fel a figyelmet. „Valóban itt van az ideje, hogy megálljunk, és arra a 11 izraeli sportolóra emlékezzünk, akik abban a borzalmas terrortámadásban az életüket veszítették. Ez nem csak a zsidó nép, de az emberiség elleni bűncselekmény is volt, amit soha nem felejthetünk el. De emlékezzünk arra a 6 izraeli emberre is, akiket múlt hónapban ölt meg egy öngyilkos merénylő Bulgáriában. Mindent meg fogunk tenni, hogy annak a támadásnak a felelőseit kézre kerítsük” – mondta David Cameron.

1972-ben a palesztin Fekete Szeptember nevű terrorista szervezet ejtett túszul izraeli sportolókat a müncheni olimpiai faluban. Már az akció elején megöltek két atlétát. A merénylők dolgát megkönnyítette, hogy a sportolók lakhelyét alig őrizték, így a kerítésen bemászva tudták megközelíteni a létesítményt. A foglyok szabadon bocsátásáért cserében szabad elvonulást, és több száz, bebörtönzött terrorista szabadlábra helyezését követelték. A repülőtéren a német rendőrség mesterlövészei megpróbálkoztak a túszok kiszabadításával, a kitört lövöldözésben azonban további 9 sportoló veszítette életét.

ATV/BreuerPress


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!