HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Az új legénység kijutott a röppályára
A Szojuz űrhajó és a Nemzetközi Űrállomás összekapcsolására rekord magasságban került sor, jelentik az orosz Repülésirányító Központban. Az űrhajóra érkezett legénység több mint négy hónapot tölt majd a világűrben, ez lesz az első hosszú ideig tartó űrrepülés ebben az évben.

A pilótairányítású Szojuz űrhajó május 15-én startolt a Bajkonurról és csütörtökön reggel dokkolt le a Nemzetközi Űrállomásnál. A művelet automatikus üzemmódban folyt le, minden rendszer rendeltetésszerűen működött, jelenti a Repülésirányító Központ. Néhány órával később, az űrhajósok az állomásra szálltak át.

Ez alkalommal a dokkolást 399 kilométeres, rekord magasságban hajtották végre. Az előző rekordot 2001-ben állították fel, amikor 393 kilométeres magasságban történt a dokkolás. Ezek a paraméterek azt jelentik, hogy az állomás magas röppályán repül és nincs szüksége pótlólagos gyorsulásra, jegyezte meg Jurij Karas az orosz Ciolkovszkij Űrhajózási Akadémia levelező tagja.

- Jó, hogy az űrállomás ilyen magas röppályán van. Ez azt jelenti, hogy elég sokáig maradhat a világűrben. Kisebb magasságokban az állomás nagyobb súrlódásnak van kitéve a levegő részecskékkel, amelyek odaérnek. És minél nagyobb a súrlódás, annál nagyobb a fékezés, és az állomás lezuhanhat.

A Szojus két orosz űrhajóst és egy NASA asztronautát szállított az űrállomásra. Gennagyij Padalka a legtapasztaltabb tagja az új legénységnek: ez már a negyedik űrrepülése. Szergej Revin először, Joseph Acaba pedig már másodszor repül a világűrben. Acaba számára ez a dokkolás különleges, mert születésnapján került rá sor. Az űrállomás előző legénységének tagjaitól - Oleg Kononenko orosz, Andre Cowpers európai és Donald Petitt amerikai asztronautától speciális ajándékokat kapott az újszülött. A két legénység június végéig együtt dolgozik majd a világűrben.

Összesen 100 kísérletet kell végezniük, többek között olyanokat, amelyek a Mars-programhoz tartoznak. Ezen kívül, a világűr-biológiával, az ökológiával és az orvostudománnyal kapcsolatos munkálatokat is végeznek. E feladatok többsége korábbi kísérletek folytatása lesz, de újabb feladatokat is kaptak az űrhajósok. Így fel kell bocsátaniuk egy műholdat, amely segít majd annak meghatározásában, mikor és hova esnek majd az elhasznált kozmikus objektumok részei. Ivan Moiszejev szakértő ezzel kapcsolatban elmondta:

- Itt elsősorban a Föld felső légkörének tanulmányozásáról van szó, amelynek sűrűségétől sok minden függ. Hiszen az változik: hol sűrűbbé, hol pedig ritkítottabbá válik. Ezen állapottól függ a műhold leszállásának a sebessége. A légkör viselkedésének tanulmányozása mikro műholdak segítségével elég jó ötletnek tűnik.

Mikro műholdakat akkor bocsátanak majd fel, amikor az űrhajósok kilépnek a nyílt kozmoszba. Most a kilépésre augusztus 21-én kerül sor. Az új legénység összesen 126 napot tölt az űrállomáson.

Bagi László - Pesir Albert

www.ruvr.ru

ГОЛОС РОССИИ

Fotót készítette: www.ria.ru
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!