HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Moszkva: Putyin ellen és mellette is tüntettek
Majdnem kétszázezer ember vonult az utcákra szombaton Moszkvában: az ellenzék karneváli felvonuláson követelte a kormányfő leváltását, Vlagyimir Putyin hívei pedig ellenük tüntetettek.

Ljudmilla Ulickaja írónő, Jurij Sevcsuk zenész, Borisz Nyemcov volt miniszterelnök-helyettes, Mihail Prohorov elnökjelölt, milliárdos üzletember, Alekszej Kudrin volt pénzügyminiszter - ismert közéleti személyiségek és politikusok, a hatalom leváltására törekvők az egyik oldalon. Szergej Kurginyan politológus, Makszim Sevcsenko televíziós műsorvezető, Tatjana Taraszova neves műkorcsolyaedző - a hatalom kegyeltjei és védelmezői a másikon. Bolotnaja a Poklonnaja Gora ellenében - együttesen majdnem kétszázezren tüntettek Moszkvában.

Az időjárás kegyes volt a felvonulókhoz, még a nap is kisütött az Oktyabrszkaja metrómegállónál, ahol az ellenzéki felvonulók gyülekeztek moszkvai idő szerint dél körül. Szólt a zene, a békés tüntetést jelképező fehér léggömbök mellett ott lobogtak a különböző politikai csoportokat jelképező zászlók - még egy ukrán nacionalista jelkép is keveredett közéjük - és ütemes kiabálások hangzottak fel időnként. A hangulat karneválszerűvé alakult, és ha nem lett volna a mínusz húsz fokos hideg, akár május elsején is érezhette volna magát az ember.


Egy kisebb csoportban a választási csalások ellen tiltakozók jártak körbe-körbe tábláikkal, a központi választási bizottság elnökét, Vlagyimir Csurovot dinoszauruszként ábrázolva. Mint mondták: van véleményük, de egyetlen politikai erőhöz sem tartoznak. Ők is megmosolyogták azt a humoros feliratot, amely az orosz űrkutatási hivatalnak szólt: "Roszkoszmosz, ments meg minket, vidd magaddal Putyint a Holdra!" Nagy sikere volt a farsangi jelmeznek is betudható, papírtankba öltözött férfinak, aki a lövegtoronyra azt írta ki: nem félünk tankoktól. Ha azok nem is, de jó néhány rabszállító és busz sorjázott a kőhídon, amely a Kreml felé vezet, de sem azokra, sem a rendőrség beavatkozására nem volt szükség.

A több ezer rendvédelmis órák óta készültségben várta a tüntetőket az Oktyabrszkaja metrómegállónál, akik a Bolsaja Jakimenka utcán vonultak végig a Bolotnaja térre. Jól átfáztak, mint azt az egyik elektromos kapunál a tudósítót is megmotozó rendőrlány viccesen megjegyezte, "tarthatták volna májusban ezt a tüntetést". Komor, ellenséges rendőri tekinteteket nem lehetett látni, annál több állítólagos tüntetőt. Az egyik szervező azt mutatta: a különböző szervek képviselői a tömegben elvegyülve, a biztonság kedvéért fehér szalagot, a békés tiltakozás jelképét magukra tűzve kedélyesen beszélgettek a gyülekezőkkel.

A tüntetők olykor azt skandálták: "Egy, kettő, három, Putyin távozz", vagy "Oroszország Putyin nélkül!". Békésen megfértek egymás mellett a jobboldaliak és baloldaliak, liberálisok és nacionalisták. Velük meneteltek a másságot és a buddhista toleranciát képviselők is, igaz, tisztes távolságra a fekete-piros nacionalistáktól. A szervezők között volt a jobboldali Szolidaritás és a Jabloko, a Baloldali front és a Választók Ligája, amely pártoktól független szervezet és neves értelmiségiek, közéleti személyiségek alapították. Támogatta a rendezvényt az elnökválasztáson résztvevő milliárdos, Mihail Prohorov, akinek híveit meleg, fehér színű sáljaikról messziről felismerték, ahogy a narancssárga zászlós szolidaritás híveit is.

Több száz újságíró, fotós és tévériporter kísérte figyelemmel a moszkvai eseményeket. Az állami hírtelevízió, a Rosszija 24 hosszasan mutatta a Putyin-pártiak tüntetését, de ezúttal - ha rövidebb időt is szánt rá - kénytelen kelletlen beszámolt az ellenzéki mozgalmak vezetőinek felszólalásáról is. Politológusok mindkét tüntetés létszámát 80-80 ezerre becsülték.

Putyin mellett is tüntettek

A kormányfő és hatalma védelmére kelve a honvédő háborús emlékhelyen, a Poklonnaja Goran felszólalt Putyin-pártiak nem kímélték a szerintük az ország szétrombolására felesküdött ellenzéket. Egyikük egyenesen arra szólított fel, hogy meg kell állítani a "narancsos pestist". Szónoktársai azzal vádolták az ellenzéket, hogy nem akarják látni, milyen eredményeket ért el a hatalom, és veszélyeztetik az ország stabilitását.

A Bolotnaja téren politikusok és a kulturális élet ismert szereplői Putyin híveinél jóval higgadtabb hangon, de határozottan álltak ki álláspontjuk mellett: a politikai rendszer gyökeres megváltoztatását, tisztességes választásokat követelve. A tüntetés résztvevői elfogadták azt a határozatot, amely kimondja, hogy egyetlen szavazatot sem adnak Vlagyimir Putyinra. E választási nagygyűlésnek is betudható megmozdulás egy kissé nagyobb létszámúra sikeredett, mint eredetileg bejelentették. A 15 ezer fő helyett a rendőrség adatai szerint 138 ezren vettek rajta részt. Ezért az egyik szervezőt, Nagyezsda Kornyejevát az Orosz Hazafiak alelnökét őrizetbe is vették egy időre. A hírek szerint a szervezet pénzbüntetéssel megússza a "fegyelmezetlenséget".

Moszkván kívül több orosz nagyvárosban tartottak tiltakozó akciókat a hatalom ellen, tisztességes választásokat követelve. Szentpéterváron 30 ezer fős nagygyűlésen gyűltek össze az ellenzéki pártokkal egyetértők, de főként a szibériai nagyvárosokban voltak aktívabbak a politikai változásokat követelők. Az orosz belügyminisztérium adatai szerint összesen 63 településen 91 megmozdulást tartottak szombaton, és azokon körülbelül 230 ezer ember vett részt.

Hirado.hu/MTI


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!