HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Náci mészárosokhoz vezettek a Stasi-akták
A német államügyészség egy 1944 júniusában Franciaországban lezajlott tömegmészárlás miatt hat férfi ellen nyomoz. Stasi-aktákban bukkantak olyan nyomokra, melyek bizonyíthatják a bűnösségüket.

67 éve Oradour-sur-Glane faluban SS-katonák tömeggyilkosságot követtek el – a német államügyészség most hat 85-86 éves férfi lakását kutatta át Dortmundban. A gyanú szerint a férfiak feltehetően a „Der Führer” elnevezésű fegyveres SS-ezred tagjai voltak, így részt vehettek 1944. június 10-én a fentebb említett mészárlásban, ami a legbrutálisabb akciók közé tartozott, amit német katonák akkoriban Franciaországban elkövettek. A férfiak egyike a Berlintől keletre fekvő Märkisch-Oderlandban lakik, a többiek Hannover közelében élnek.


A mészárlás

Négy nappal a brit és amerikai csapatok normandiai partra szállását követően 150 SS-katona 13:30-kor felsorakozott Oradour-sur-Glane faluban. Adolf Diekmann SS-őrnagy parancsot adott „kivétel nélkül minden lakos, még a gyerekek lelövésére” is.

A településen élő 200 férfit megkötözték és elővezették, a nőket és gyerekeket a templomba kényszerítették, amelyet felgyújtottak, majd kézigránátokat dobtak be a nyílásokon. Közben az SS-katonák lelőtték a férfiakat. Végül a falu megmaradt épületeit is felgyújtották. A katonák egyike sem tagadta meg a parancsot – a tettesek a tömegmészárlásra vonatkozó utasítást a „legnagyobb fegyelemmel”, mindenféle tétovázás nélkül teljesítették - ahogy ezt később a hat túlélő egyike elmesélte. Összesen 642-en haltak meg, ebből 254 nő és 207 gyermek. A vérontás befejeztével Diekmann parancsot adott a gaztett teljes titokban tartására.

Elszámoltatás

A lakások átkutatása a legújabb fejleménye azon törekvésnek, hogy a náci bűnösökkel elszámoljanak. Mindazonáltal kérdéses, hogy a hat férfi közül egyáltalán ki ellen indítanak eljárást. A nyomozók benyomása alapján néhányan már nincsenek kihallgatható állapotban, míg a többiek tagadják, hogy részt vettek a mészárlásban. A büntető törvénykönyv alapján ma már önmagában a gyilkosság vagy a gyilkosságban való bűnrészesség is büntethető. Ehhez a vádlottak azon motivációját kellene igazolni, mely szerepet játszott a gyilkosságokban való részvételükben.

A vádlottakra utaló nyomokat a dortmundi államügyészség bevallása szerint olyan Stasi- aktákban fedezték fel, amelyek egy 1983-as Heinz Barth-tal elleni eljárás során készültek. Barth egy mészárláskor legalább 20 férfi esetében adta ki a parancsot. 1953-ban Franciaországban távollétében halálra ítélték, míg ő már Kelet-Németországban élt. Csupán 1976-ban bukkant rá a Stasi. Öt évvel később letartóztatták és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Barth 1997-ben szabadult és 2007-ben hunyt el.

Berliner Morgenpost

Fotót készítette: www.breuerpress.com
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ATV


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!