HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Rajt a Mars felé!
Repülni kell a Mars bolygóra, és Európa a vörös bolygóra Oroszországgal közösen fogja megvalósítani az első pilóta vezérlésű repülést. Ezt jelentette be az Európai Űrügynökség (ESA) vezetője, Jean-Jacques Dordain a MAKSZ-2011 légiszalonon. Igaz, nem nevezett meg pontos időpontot, hogy ez az űrutazás mikor valósulhat meg. Az Orosz Űrügynökség vezetője, Vlagyimir Popovkin töretlen támogatásáról biztosította kollégáját, ami a jövőbeli projekt közös kidolgozását illeti.

Az ember Mars-utazásának jelentősége túllép az élet Földön túli felkutatásán. Tudósok véleménye szerint fontos, hogy a Naprendszer e bolygója az egyetlen, amelyiknek perspektívái vannak benépesítése szempontjából. Nemhiába az USA nemzeti programnak nyilvánította az ember Mars-utazását.


Egyébként az űrkutatás több mint félévszázados tapasztalatai bizonyítják, hogy az országok összefogása és együttműködése ezen a téren eredményesebb lehet, mint a konkurencia. Azonban mégsem könnyű abszolút egyetértésre jutni – véli a Novosztyi Koszmonavtyiki (Az űrkutatás hírei) magazin szemleírója, Igor Liszov.

„Az űrkutatás történetéből levonható az a tanulság, hogy még egy nagyhatalom elnökének a garanciája sem elég egy olyan űrkutatási program megszervezéséhez, amelyiknek ennyire nehéz feladatot tűz ki. Így, a Hold-, illetve Mars-utazási három amerikai próbálkozásból csupán egy valósult meg. Bár mind a hármat az Egyesült Államok elnöke jelentette be. Egy ilyen utazás megszervezése állami, sőt napjainkban talán államközi ügy.”

Közben már rendelkezünk az efféle államközi megoldás példájával. 2006-ban az ESA tagországainak kormányai jóváhagyták azt a nagyszabású projektet, amelyiknek keretében Exomars űrszondát küldenek a Marsra. A projektnek Oroszország is közvetlen résztvevője. Először is, az űrszondát, fedélzetén a súlyos marsjáróval, még 2013-ig fellőhetik az orosz Proton hordozórakétával. Másodszor, a szondán részben orosz berendezések is lesznek. De vajon mikor kerül sor az ember Mars-utazására? Erre a kérdésre a válasz Oroszország és az ESA-ba tömörült országok vezetősége közös döntésétől függ – véli Igor Liszov.

„Ha ezt rendkívüli programnak nyilvánítanák, akár 10 éven belül is meg lehetne valósítani. Ha minden a megszokott kerékvágásban halad, akkor akár 20 év is kell rá, ami szerintem nagyon sok.”

Oroszország, szorosan együttműködve az ESA-val, jelenleg a Mars-500 kísérlet harmadik – 520 napos szakaszát – valósítja meg. A kísérletet a Földön végzik, Moszkvában, de olyan viszonyok közt, amelyek maximálisan közeliek a Mars-viszonyokhoz. A kísérlet során a résztvevők már többször léptek a vörös bolygó felszínére, amelyiket egy speciális modul imitál.

Bagi László - Pesir Albert

www.ruvr.ru

ГОЛОС РОССИИ

Fotót készítette: www.retopost.ru
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!