HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Kadhafi Csád és Niger felé húzódik vissza
Néhány embere már vasárnap megérkezett Nigerbe, több tucatnyi fegyverest, aranyat és készpénzt vittek magukkal, de az ezredes állítólag még mindig Líbiában tartózkodik, Csád és Niger felé húzódik vissza Moammer Kadhafi biztonsági főnöke és rendszerének néhány köztisztviselője Niger fővárosába, Niameybe érkezett, jelentették hivatalos források az afrikai országból.

Mansour Daw és „csapata” vasárnap érkezett az országba és keresztül utazott a sivatagi városon, Agadezen. A konvojhoz, amellyel érkeztek, több tucatnyi állig felfegyverzett kormányhű katona is csatlakozott, valamint aranyat és jelentős készpénzt is vittek magukkal. A nigeri hivatalnok hozzátette, úgy gondolják, Kadhafi nem utazott a konvojjal.

A lázadók egyik parancsnoka közben arról számolt be, hogy úgy tudják, az ezredes még mindig Líbiában tartózkodik, de a harcokkal egyetemben folyamatosan változtatja a tartózkodási helyét. „Számos forrásból megerősítették, hogy folyamatosan dél felé halad Kadhafi, Csád és Niger felé” közölte Hisham Buhagiar egy Reuters-interjúban. Kadhafi korábban esküt tett arra, hogy haláláig fog harcolni.

A líbiai felkelőknek a héten sikerült megállapodniuk a kadhafistákkal abban, hogy szerdán harc nélkül belépnek Bani Válid városába – jelentette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió. A Tripolitól 140 kilométerre délkeletre fekvő, sivatagi Bani Válidot napokkal ezelőtt vették körbe a felkelők, és arra vártak, hogy megrohamozhassák. Korábban olyan feltételezések láttak napvilágot, hogy a városban rejtőzködik Moammer Kadhafi líbiai vezető. Hétfő este azonban líbiai páncélozott katonai járművek hosszú konvoja érkezett Nigerbe. A líbiai konvoj 200-250 járműből áll, és líbiai katonai vezetők utaztak rajtuk. A járművek valószínűleg algériai területen keresztül jutottak be Nigerbe – mondták francia és líbiai katonai források. Később a CNN egy második konvojról is beszámolt. A hírügynökség nigeri forrásokra hivatkozva közölte, hogy egy újabb járműoszlop tart Niameybe, az afrikai ország fővárosába.

A francia katonai forrást úgy tájékoztatták: elképzelhető, hogy Moammer el-Kadhafi megbuktatott líbiai vezető és egyik fia, Szaif al-Iszlám csatlakozik a konvojhoz, amely Burkina Fasóba tart. A Nigerrel szomszédos Burkina Faso korábban menedéket ajánlott fel Kadhafinak és családjának.

Mindenki gyanús

Közben líbiai felkelők 19 ukrán szakácsot és kőolajipari munkást tartanak fogva, mivel meg nem erősített információkat kaptak arról, hogy az érintett személyek Muammar Kadhafi líbiai vezető zsoldosai. “Hogyan lehetnénk mesterlövészek? Akiket fogva tartanak azok vagy idős emberek, vagy nők” – mondta az Associated Pressnek Makszim Sadra szakács, akit azon a bázison fogtak el, amelyen a kőolajipari munkások éltek.

Felkelők egy csoportjának vezetője, akik fogva tartják az ukránokat, kijelentette, hogy nincsenek bizonyítékai arról, hogy ezek az emberek tényleg katonák lennének, de megjegyezte, hogy veszélyt jelenhet számukra, ha elengedik őket – idézi a karpatinfo.net a Tsn.ua internetes hírportált.

Dzsihádisták vallási államot hoznának létre

A líbiai lázadók között harcoló dzsihádisták megpróbálják megdönteni a Kadhafi-rezsimet követő tripoli kormányt, hogy egy vallási államot hozzanak létre – állította hétfőn amerikai hírszerzési forrásokra hivatkozva a The Washington Times.

Az amerikai kémszolgálatok fokozott figyelmet fordítanak a líbiai lázadók között harcoló iszlamista elemekre, különösen azután, hogy a múlt héten az interneten közzétették a hatalom kisajátítására vonatkozó terveiket. “Több fórum részvevői azt javasolták, hogy az átmeneti időszak után a harcot a szekuláris lázadók és az Átmeneti Nemzeti Tanács ellen kell folytatni” – hangzik egy, a múlt héten nyilvánosságra hozott amerikai kormányzati jelentés, amely ugyanakkor nem tudta meghatározni, hogy voltaképpen mekkora befolyással is rendelkeznek a dzsihádisták. A dokumentum ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a szövetkezés egybeesett a mostanában Abdel-Hakim Belhadzs néven emlegetett Abu Abdalláh al-Szadik gerillavezér Tripoliban történt felbukkanásával. Abu Abdalláh, aki korábban az al-Kaidához közel álló Líbiai Iszlám Harcoló Csoport (LIHCs) egyik vezetője volt, személyesen irányította Kadhafi fővárosi irányító központjának bevételét.

Kadhafi 2009. december 9-én 200 dzsihádistát – köztük LIHCs-tagokat – engedett szabadon cserében azért, hogy azok nyilvánosan megtagadták az erőszakot. Amerikai terror-elhárítási szakértők szerint azonban a gesztus a szervezet számos tagjának esetében nem tekinthető őszintének. Noman Benotman, az al-Kaida líbiai csoportjának egykori tagja márciusban azt állította a The Washington Timesnak, hogy az észak-afrikai országban mintegy 1000 aktív iszlamista szélsőséges tevékenykedett. Egy, a lapnak nyilatkozó katonai illetékes szerint részben a Nyugat lesz okolható azért, ha a Kadhafi bukása utáni zűrzavarban – amit a szélsőséges fórumozók közül többen csak “a harc kezdetének” tekintenek – az iszlamistáknak sikerül majd magukhoz ragadni a hatalmat és Líbiát teokratikus állammá alakítani. A NATO-légicsapásokkal és egyéb támogatással “kikövezzük az utat számukra” – nyilatkozott a neve elhallgatását kérő védelmi tisztségviselő.

A CIA és az MI6 is együttműködött a líbiai titkosszolgálattal

A Time magazin közben titkos dokumentumokat hozott nyilvánosságra: az amerikai, a brit és a líbiai titkosszolgálat által folytatott levelezést tartalmazó iratokból, amelyekre egy jelöletlen épületben találtak rá Tripoliban, kiderült, hogy az amerikaiak 2002 és 2004 között terrorizmussal gyanúsított személyeket adtak át kihallgatásra Líbiának. Mi több, a CIA érdeklődést mutatott az után, hogy az észak-afrikai ország területén rész vehessen a vallatásban. Az amerikai kémszervezet egy “Steve” nevű embere Musza Kuszától, a líbiai hírszerzés volt vezetőjétől kérte, hogy CIA állandó képviseletet létesíthessen a hazájában. (Erről bővebben itt olvashat)

A Tripoliban talált titkos dokumentumokból az is kiderül, hogy a brit hírszerzés (MI6) az elmúlt években segített a Kadhafi-rezsimnek líbiai ellenzékiek elfogásában.

A liberális Independent on Sunday újságírói Musza Kuszának, a líbiai hírszerzés egykori vezetőjének irodáiban bukkantak az iratokra. A lap vasárnapi ismertetése szerint az egyik dokumentumból például kiderül, hogy az MI6 információi alapján fogtak el és szállítottak Líbiába az amerikaiak egy Abdel-Hakim Belhadzs nevű vezető líbiai ellenzékit, aki ma a Tripoliban tevékenykedő felkelő erők katonai parancsnoka. A riport szerint a Kadhafi-rezsim hatóságai Belhadzsot kínvallatásnak vetették alá.

Breuer Péter - BreuerPress International


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!