HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Líbiát a kettészakadás veszélye fenyegeti
Senki nem tudja mekkora tartalékai vannak a líbiai diktátornak, ám ha a felkelők nem vétenek stratégiai hibát, napokon belül véget érhet a háború. És akkor az a kérdés, hogy egységkormány lesz-e, vagy polgárháború.

Akár néhány napon belül véget érhet a líbiai háború, állítják a szakértők. Azonban nem hagyható figyelmen kívül, hogy senki sem tudja, mekkora tartaléka lehet még a líbiai diktátornak. Így bár az elfoglalt városok és olajfinomítók miatt a kormány seregei komoly utánpótlási nehézségekkel küzdenek, Kadhafi még okozhat meglepetéseket a lázadóknak. Az azonban biztos, hogy az idő egyelőre a felkelőknek dolgozik.

Az Egyesült Államok és Európa legfontosabb országai minden támogatást megadnak számukra, ezért a tüntetők a győzelmen, vagyis Kadhafi elűzésén kívül mást nem is fogadnának el sikerként. (Az USA érdeke, hogy a fontosabb nyersanyagokhoz továbbra is hozzájusson, az európai unió pedig azt szeretné, hogy stabil politikai helyzet jöjjön létre Líbiában, hiszen a menekültáradattal egyre nehezebb megküzdenie.)

Szakértők szerint ugyanakkor a felkelők győzelme korántsem olyan egyértelmű. „Kadhafi Tudja riadóztatni a törzseket, nem lehet tudni, hogy mennyi pénzügyi tartaléka van, nem lehet tudni, mennyi zsoldost tud még behozni, de mivel a gyűrű összeszűkült körülötte, és ha a felkelők nem követnek el újabb politikai és vagy katonai hibát, akkor a háború néhány napon belül véget érhet”, magyarázta Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő szerint az is gyanús, hogy Kadhafi volt miniszterelnök-helyettese átállt a felkelőkhöz, kérdés ugyanis, hogy ezt önként tette, vagy valamilyen titkos céllal.

Az tény, hogy Kadhafi hajlandó lenne ugyan tárgyalni a felkelőkkel, de csak akkor távozna önként a hatalomból, ha fia helyet kapna a következő kormányban. Ezt a másik oldal elfogadhatatlannak tartja. Viszont az ellenzék különböző szárnyai egyelőre csak abban értenek egyet, hogy a diktátornak mennie kell. (Egyébként míg a keleti országrész kimondottan Kadhafi-ellenes, nyugaton még mindig sok híve van a líbiai vezetőnek.)

„A legnagyobb veszély az az ország kettészakadása, így a legfőbb érdek az, hogy egyben maradjon az ország, hogy legyen egy egységes vezetése”, magyarázta Csicsmann Lázló. A Közel-Kelet szakértő szerint akkor is komoly baj lehet, ha most fel is áll egy egységkormány, ugyanis a nézetkülönbségek, a politikai problémák előbb-utóbb felszínre törnek

Breuer Péter - Breuer Press International


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!