HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Az Egyesült Államokban képezik ki az első afgán pilótanőket
Négy afgán nő katonai kiképzése zajlik Texasban azzal a céllal, hogy az afganisztáni hadsereg kötelékében első női pilótaként szolgálhassanak. A jelöltek egyben azt remélik, hogy ezzel ösztönzést adnak honfitársnőiknek. A húszas éveiben járó négy hölgyre vár a feladat, hogy megtörje a jeget a férfiközpontú Afganisztánban.

"A nők számára Afganisztán már nem ugyanolyan, mint amilyen a tálib időkben volt" - mondta Maszoma Huszaini, a szóban forgó hölgyek egyike. Huszaini leánytestvérei iskolába járnak, a nők irodákban dolgoznak, és jövőre három társával együtt Huszaini lehet az első nő

Afganisztánban, aki katonai helikoptert vezet. Az afgán légierőnél jelenleg mindössze egyetlen női pilóta szolgál, aki közel negyven éves, és még a szovjet megszállás idején (1979-89) kapott kiképzést. Így az égbolt továbbra is majdnem kizárólag a férfiak "hitbizománya".

Afganisztánra a férfiak dominanciája jellemző - mondta Hamid Karzai afgán elnök tavaly ősszel az országában élő nők elnyomására utalva. Huszaini alhadnagy elfogadja, hogy egyes afgán férfiakban nemtetszést váltanak ki a nők hadseregre vonatkozó ambíciói, de társaival együtt hangsúlyozta: nem maguk miatt csatlakoztak a légierőhöz. "Ajtót fogunk nyitni a hölgyeknek Afganisztánban" - jelentette ki Szúrja Száleh alhadnagy. A fiatal nő nagy dolognak tartja, hogy példát mutathatnak az afgán nőknek; azoknak, akiknek szintén vannak álmaik, de nem hiszik, hogy képesek megvalósítani azokat.

A hölgyek múlt héten érkeztek a San Antonio melletti Lackland légitámaszpontra, hogy folytatódjon a kiképzésük. Addig maradnak Texasban, amíg el nem sajátítják az angolt, a repülés nemzetközi nyelvét. A tervek szerint jövő év elején helyezik át őket Alabamába, ahol tényleges kiképzésen vesznek majd részt. Jövő év szeptemberre már a levegőbe emelkedhetnek.

"Még csak az elején járunk annak a folyamatnak, amely a nemek integrációja szempontjából Afganisztánban zajlik"- fogalmazott Eric Axelbank, a lacklandi 37. kiképző osztály parancsnoka. Szerinte pilótanők kiképzése a légierő számára, amely a Közel-Keleten hagyományosan a férfiak privilégiuma, úttörő vállalkozás.

Az Egyesült Államok egyike annak a 14 nemzetnek, amely tanácsokkal látja el a 4700 tagú és több mint 50 repülőgéppel rendelkező afgán légierőt. Utóbbinak a tervek szerint 2016-ra kellene önállóvá válnia - mondta Adrian Hill, a brit királyi légierő századosa, egyben a NATO afganisztáni pilótakiképző parancsnokságának helyettes vezetője. Afganisztán azt tervezi, hogy 2016-ra közel megháromszorozza légierejét. A hölgyek kiképzése Mi-17-es helikoptereken történik, jelenleg ezek adják az ország légi járműveinek a zömét.

Huszaini saját bevallása szerint mindig is arról álmodott, hogy pilóta lesz, dacára annak, hogy apja orvosnak szánta. A lehetőség akkor kínálkozott számukra, amikor afganisztáni lapokban megjelent hirdetések arra biztatták a nőket, hogy lépjenek be a hadseregbe, és csatlakozzanak a légierőhöz. "Nagyon bátrak. A családjaik mindent megtesznek ezért" - mondta Hill, utalva a rokoni támogatás fontosságára. Ők voltak a 35 fős végzős osztály egyedüli női tagjai, idén májusban kezdődött a kiképzésük, és az első hónapokban - a férfiakat megelőzve - ők szerezték a legjobb érdemjegyeket. Az afgán nők általában alacsonyak, és a végtagjaik is rövidek; emiatt nem nagyon érik el a műszerfalon lévő kapcsolókat. Hill szerint a majdani pilóták karjai nem lehetnek rövidebbek egy bizonyos méretnél - emiatt viszonylag nagy számú jelentkező kihullik a rostán.

A lacklandi nyelvi intézet 1100 tanulójának kevesebb, mint 12 százaléka nő - mondta Howard Jones, az iskola vezetője. Még ennél is kevesebben érkeznek muzulmán államokból, habár erre is volt néhány példa. Iraki nők azért vettek részt a helyi képzésben, hogy hazatérésük után angolt oktathassanak. Ám ez idáig egyetlen nő sem érkezett Afganisztánból.

"Afganisztánban legalább 32 vagy 33 évig háború volt. Az afgán nők semmit sem tehettek akkoriban" - mondta Mary Sarifzada alhadnagy, a négy hölgy egyike. "Most eljött az idő, hogy megmutassuk: erősek vagyunk, és szolgálni tudjuk az országot - tette hozzá.

Breuer Péter - BPI


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!