HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Új vezetőket nevezett ki Obama a fegyveres erők élére
Martin Dempsey tábornokot, az amerikai szárazföldi hadsereg vezérkari főnökét nevezte ki hétfőn az egyesített vezérkar élére Barack Obama elnök.

Az egyesített vezérkar főnökének helyettese James Winnefeld admirális lesz, aki jelenleg az Északi Parancsnokság élén áll. Dempsey helyére a hadsereg vezérkari főnökévé Ray Odierno tábornokot, a megszűnő Egyesített Erők Parancsnokságának parancsnokát nevezte ki Obama. Az egyesített vezérkar jelenlegi főnöke, Mike Mullen tengernagy megbízatása szeptember 30-án jár le. Dempsey kinevezését a szenátusnak még jóvá kell hagynia.

Martin Dempsey lesz az a parancsnok, aki a Pentagon élére kinevezett jelenlegi CIA-főnökkel, Leon Panettával párban levezényli majd az amerikai csapatok Irakból és Afganisztánból történő kivonását. A tábornok, aki csak igen rövid ideje, április 11. óta a hadsereg vezérkari főnöke, harctéri és nemzetközi tapasztalatokkal is rendelkezik. 2003-ban Bagdadban az amerikai 1. páncélos hadosztály parancsnoka volt, s mint ilyen szerepet játszott az iraki csapatok kiképzésében. Ügyvivőként betöltötte a közel-keleti és a közép-ázsiai térségért felelős amerikai Középső Parancsnokság vezetői posztját is. Közvetlen, jó humorú emberként ismerik, aki kedveli a közszereplést.

Obama a múlt héten közölte az egyesített vezérkar helyettes parancsnokával, James Cartwright tengerészgyalogos tábornokkal, hogy nem őt fogja kinevezni Mullen helyére. A Fehér Házzal ápolt kiváló kapcsolatai miatt sokáig Cartwrightot tartották a legesélyesebbnek az első számú katonai pozícióra, ám a jelek szerint végül éppen emiatt esett ki rostán. A tábornok ugyanis elvesztette a

Pentagonbeli kollégáinak bizalmát, mert az ő véleményükkel ellentététes tanácsokat adott az elnöknek, például az afganisztáni csapatkivonás ügyében.

A stratégiai magánakciókba bonyolódott Cartwright jelöltségét a vezérkari főnöki posztra sem a leköszönő Robert Gates védelmi miniszter, sem pedig Mullen tengernagy nem támogatta, így nehéz lett volna megszerezni a kongresszus támogatását.

A leköszönő Mullen az afganisztáni beavatkozásnak az őrségváltás utáni kilátásaival kapcsolatban egy hétvégi televíziós interjújában kijelentette: a 2009 végén elrendelt csapaterősítés nyomán a biztonság terén valódi haladást sikerült elérni a közép-ázsiai országban. Kifejezte meggyőződését, hogy az elszenvedett veszteségek ellenére az amerikai csapatok az év végére "sokkal-sokkal jobb helyzetben lesznek".

Breuer Press


Fotót készítette: Online
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!