HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Gurmai Zita: Május 1. marad!
Május elseje, a munka ünnepe nem kommunista maradvány - állítja Gurmai Zita. A szocialista EP-képviselő szerint most - amikor az ország új alkotmányt kapott és éppen bontják ki az Orbán-csomagot - van igazán értelme visszaadni a munka jogait és méltóságát.

- Pár hete arról beszélt, hogy a nőnapnak van értelme, noha sokan azt gondolják, idejétmúlt. Hogy állunk a munka ünnepével?

- A munka ünnepe éppen olyan, mint a nőnap. Sokan mondják, kommunista maradvány, semmi értelme. Pedig most van csak igazán! Hányan dolgoznak úgy, hogy munkáltatójuk nem jelenti be őket? Vagy csak minimálbérre. Hányan érezhetik, hogy kiszolgáltatott helyzetben vannak, ha túlmunkára osztják be őket, vagy nincs rendes pihenőidő, pihenőhely? És hányan mennek be inkább betegen dolgozni, hogy el ne veszítsék a munkahelyüket? A mai "komcsizós" légkörben sokan mondják, gondolják, hogy ez kommunista maradvány. Pedig jóval régebbi és szélesebb körű ez a nap. Most is látni fogjuk, hogy a nyugat-európai baloldal milyen komolyan fogja megünnepelni.

- Nálunk pedig most még aktuálisabb is ...

- Így van. Az ország nemcsak egypárti alkotmányt kapott, de most bontják ki az Orbán-csomagot is. Elég sokat lehetett hallani például a gyógyszer-kassza megharmadolásáról, de egyenesen ijesztő, ami a munkajog területén zajlik. A munkanélküli segély ideje három hónapra csökken. Bárki foglalkoztatható hat hónap próbaidőn, vagyis bármikor kirúgható.
Az elbocsátásnál megszűnik az indoklás. Lecsökkennek az éjszakai és hétvégi bérpótlékok, lehet akár 5,5 napos munkahét és akár 12 órás napi munkavégzés is. Sok-sok munkakör már nem lesz szakképzettséghez kötve. Hát nem a minőségi termelés volna jövő útja? Vagy fontosabb, hogy ezután szakképzett-minimálbért se kelljen kifizetni, s a hazai munkáltató még havi húszezret megspórolhasson egy dolgozón?

- A kormány azt mondja, a munkahelyteremtés a célja ezzel a csomaggal.

- Én is erre hivatkoznék, ha zárt ajtók mögött, egyeztetés nélkül rontanám a munkavállalók a helyzetét. Persze lehet mondani, hogy nincsen pénz. De akkor tessék azt is hozzátenni, hogy azért nincs, mert elosztogattuk a jómódúaknak adócsökkentés formájában.

- A szakszervezetek jelezték, újabb megmozdulásokra is készek.

- Jellemző, hogy ezt a csomagot a kormány a munkaadókkal sutyorogva állította össze, a munkavállalók érdekszervezetei szóhoz sem jutottak, az Országos Érdekegyeztető Tanácsról nem is beszélve. Ezt már megszokhattuk, hiszen hasonló módon születtek meg az egypárti Fidesz-alaptörvény rendelkezései is. A szakszervezetek minden okuk megvan az újabb megmozdulásokra. A helyükben nyitott demonstrációkat tartanék, nemcsak a tagságot mozgósítanám, hanem a dolgozók széles körét, a szimpatizáló fiatalokat, nyugdíjasokat is.

- Ha már említette, mi változik az új alaptörvénnyel?

- Az alaptörvény az erősebb kutya elvére épül. A munka eddig jog volt, most kötelesség lesz, ugyanakkor az állam mégsem köteles biztosítani a feltételeket e "kötelesség" gyakorlásához: Magyarország csak "törekszik megteremteni annak feltételeit, hogy minden munkaképes ember, aki dolgozni akar, dolgozhasson". A Szabadság és felelősség című fejezet pedig olyan rendelkezést tartalmaz, amely a 30-as évekre emlékeztet: a munkavállalók és a munkaadók együttműködnek egymással.

Mindannyian tudjuk, hogy közöttük érdekellentét feszül, és éppen ennek kezelésére egyeztetési rendszereket alakítottak ki, legutóbb az Antall-kormány idején: háromoldalú egyeztetés nemzetgazdasági szinten, a kollektív tárgyalások üzemi szinten stb. A kormány éppen eljelentékteleníti ezeket, s közben olyan meglepő pongyola megfogalmazás került az alaptörvénybe, hogy a munkaadók is megkapják a munkabeszüntetés jogát.

Ezek mellett apróságnak tűnhet, de a nők számára kiemelten fontos lenne az egyenlő munkáért egyenlő bért elve, vagy éppen a munka mennyiségének és minőségének megfelelő jövedelem. Ezeket kifelejtették az alaptörvényből...

- És sérülnek a szociális jogok is.

- Így van. Az új alaptörvény értelmében "Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson". Tehát a szociális biztonság mostantól nem jog. Milyen álságos ez a "törekszik": édes Istenem, törekedtünk, de nem sikerült. Ez bizony egy új, munkavállaló-ellenes filozófia, és már láttuk is az első gyakorlati megnyilvánulásait.

- Európa mennyire fogja eltűrni ezt a fajta gondolkodásmódot?

- Jó lenne, ha most azt mondhatnám, hogy Európa más irányba megy. De sajnos a jobboldal Európa-szerte gyengíti a munkavállalók jogait, s növeli a kiszolgáltatottságukat. Mi, európai szocialisták komoly harcot folytatunk, hogy visszaadjuk a munka jogait és méltóságát. Szerintünk az emberek nem személytelen termelési eszközök. Már nagyon sok cég rájött, hogy hosszú távon nincs értékesebb erőforrás az elégedett, lojális munkavállalónál. Előbb-utóbb talán jobboldali barátaink is megértik ezt. Addig is: május 1. marad!

Breuer Péter

Népszava - Breuer Press International


Fotót készítette: MSZP
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!