HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Gyurcsány mentelmi jogának felfüggesztését kérik
Megérkezett az Országgyűlés elnökéhez a legfőbb ügyész indítványa, amelyben Gyurcsány Ferenc szocialista képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kéri hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt - nyilatkozta az MTI-nek Altorjai Anita pénteken.

Az Országgyűlés sajtófőnöke elmondta, hogy Kövér László a kezdeményezést továbbította a mentelmi bizottságnak. A parlament honlapján elérhető adatok szerint a jövő hét szerdára már korábban kitűzött bizottsági ülés napirendjén nem szerepel Gyurcsány Ferenc mentelmi ügye, amelynek kiegészítését az MTI értesülése szerint a testület elnöke nem is tervezi.

Gyurcsány Ferenc pénteken a Facebookon jelentette be, hogy mentelmi jogának felfüggesztését kérték a sukorói kaszinóberuházással összefüggésben. Egyúttal jelezte, kéri a parlamentet, hogy adja ki az ügyészségnek, azaz függessze fel mentelmi jogát.

A Legfőbb Ügyészség később azt közölte az MTI-vel, hogy hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt, gyanúsítotti kihallgatása érdekében kérte a legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél Gyurcsány mentelmi jogának felfüggesztését. Emlékeztettek: a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt 2009. áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok cseréjével összefüggésben. Eddig öt gyanúsítottat hallgattak ki, és számos más nyomozati cselekmény is történt.

Gyurcsány Ferenc ellen hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt 2009 októberében Schiffer András, az LMP jelenlegi frakcióvezetője tett feljelentést.

Az Országgyűlés házszabálya úgy rendelkezik, hogy a parlament elnöke a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt haladéktalanul átadja megvizsgálásra az Országgyűlés mentelmi és összeférhetetlenségi ügyekkel foglalkozó állandó bizottságának, és erről az Országgyűlést, valamint az eljárásban érintett képviselőt tájékoztatja. A mentelmi bizottság elnöke a mentelmi ügy tárgyalásáról, idejéről és helyéről köteles az érintett képviselőt és a volt képviselőt értesíteni. Ha a képviselő és a volt képviselő megjelenik, kérésére meg kell őt hallgatni, de a bizottság ülésén egyébként - kivéve a képviselő mentelmi joga megsértése tárgyában tartott ülést - nem lehet jelen.

A mentelmi bizottság a mentelmi ügyeket zárt ülésen tárgyalja. A testület az ügy kézhezvételétől számított harminc napon belül a mentelmi jog megsértése ügyében javaslatot tesz az Országgyűlés elnökének; a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítvány tárgyában határozati javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek.
Az Országgyűlés a képviselő mentelmi ügyében benyújtott határozati javaslatot sürgősséggel tárgyalja. A határozati javaslatról az Országgyűlés vita nélkül határoz. A szavazás előtt a képviselő felszólalhat. A mentelmi jog felfüggesztése tárgyában hozott döntéshez a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazata szükséges.

Horányi Miklós ügyészségi szóvivő a Lánchíd Rádiónak elmondta: a sukorói telekcsere ügyében merült fel bűncselekmény megalapozott gyanúja a volt kormányfővel szemben. Horányi hozzátette: az ügyben további gyanúsítások várhatók.

www.fidesz.hu


Fotót készítette: MSZP
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!