HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Királyi esküvő - A brit trónöröklés rendje
Április 29-én tartják Londonban Vilmos herceg és Kate Middleton esküvőjét. Vilmos apja, Károly walesi herceg után a második a brit trónöröklési sorrendben.

A trónöröklési rend néhány fontosabb szabálya Nagy-Britanniában:

Az öröklés rendjét nemcsak a leszármazás, hanem a 17. századi alkotmányos fejlemények is szabályozzák, megszabva, hogy a királyi család tagjai milyen sorrendben követhetik egymást a trónon. A Parlament által 1689-ben meghozott Bill of Rights (az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya) és az 1701-es Trónöröklési törvény (Act of Settlement) számos feltételt támaszt az uralkodóval szemben.

A trónra római katolikus vallású uralkodó nem kerülhet, sőt olyan sem, akinek házastársa katolikus; a királyi család azon tagjai, akik katolikussal kötnek házasságot, automatikusan elvesztik trónigényüket. (Ezért kellett anno II. Erzsébet férjének, a görög származású Fülöp hercegnek a házasságkötés előtt áttérnie ortodox hitéről az anglikán vallásra. A jogszabály ma már a vallási diszkrimináció tilalmába ütközik, de megváltoztatása rendkívül bonyolult folyamat lenne.)

Az uralkodónak ezen felül anglikán vallásúnak is kell lennie, és meg kell esküdnie arra, hogy megvédelmezi az anglikán egyházat, amelynek feje (egyik címe is A hit védelmezője), és esküt kell tennie arra, hogy utóda is protestáns lesz.

Azt a királynő dönti el, hogy a família tagjai közül kinek adományozza a Királyi Család tagja rangot, és időről időre jóváhagyja helyüket az öröklési sorban.
Külön öröklési rend létezik a férfiak és a nők számára és van egy közös, mindkét nemet magában foglaló öröklési sorrend is.

Az uralkodó gyermekei, unokái és dédunokái, valamint házastársaik a Királyi Család tagjai. Az uralkodó elsőfokú unokatestvérei szintén megkaphatják a rangot, amire a gyermekek nagykorúvá válásuk vagy tanulmányaik befejezése után jogosultak. Vilmos és Kate esküvője kapcsán az öröklési törvény egy újabb megváltoztatása is felmerült. Az 1701-es törvény értelmében ugyanis az elsőszülött fiú a trónörökös, azaz az ifjú pár legidősebb fiúgyermeke örökölné a koronát, még akkor is, ha korábban lányuk született volna, sőt, ha még egy fiúgyermekük születne, az is nővére elé kerülne a trónöröklési sorban. A kormány javaslata ezt most úgy változtatná meg, hogy a hercegnőnek is legyen esélye a trónra kerülni. (II. Erzsébetnek annak idején csak egy húga volt, így lehetett belőle Nagy-Britannia királynője.)

A trónöröklés jelenlegi sorrendje:
1. Károly walesi herceg, II. Erzsébet királynő legidősebb fia
2. Vilmos walesi herceg, Károly herceg idősebb fia
3. Harry walesi herceg, Károly herceg fiatalabb fia
4. András yorki herceg, II. Erzsébet királynő középső fia
5. Beatrice yorki hercegnő, András herceg lánya
6. Eugénia yorki hercegnő, András herceg lánya
7. Eduárd, Wessex grófja, II. Erzsébet királynő legkisebb fia
8. Jakab, Severn vikomtja, Eduárd gróf fia
9. Lady Louise Windsor, Eduárd gróf lánya
10. Anna királyi hercegnő, II. Erzsébet királynő lánya
11. Peter Philips, Anna hercegnő fia
12. Zara Philips, Anna hercegnő lánya

Breuer Péter



Fotót készítette: BBC
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!