HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

A rendvédelem fővédője
Az elmúlt években szaporodott a hivatalos személyek által elkövetett bűncselekmények száma, de nőtt sérelmükre a fenyegetések és erőszakos esetek száma is. Vámosok segítették a csempészeket, katasztrófavédelmisek loptak, rendőrök közlekedési szabálysértőket zsebre bírságoltak, az elhíresült olajügyekben segítették az olajosokat, sőt az egykori budapesti főkapitányt a közelmúltban első fokon elítélték befolyással való visszaélés miatt.

Pintér Sándor belügyminiszter minden bizonnyal a hasonló esetek szaporodásának megelőzése érdekében hozatta létre a Nemzeti Védelmi Szolgálatot (NVSZ). Tavaly megbízta a Veszprém-megyei főkapitányt, dr. Bolcsik Zoltán r. dandártábornokot az új szervezeti egység létrehozásával. Az NVSZ feladata a közhiedelemmel szemben, nem csak az, hogy lefülelje a bűnöző rendőröket, vámosokat, katasztrófavédelmiseket, titkosszolgálatosokat, hanem hangsúlyosan az is, hogy azokat megvédje, akár önmaguktól is. A január 01-ével kinevezett parancsnokot kérdeztük.

- A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságtól tavaly búcsúztatta a megye vezetése, elismerésül díjat kapott.

-Igen, tavaly szeptemberben elismerésüket és köszönetüket fejezték ki az ott eltöltött három év után, nagyon szép, sikeres időszakot töltöttem ott. A legjobb megyei főkapitányság címet nyertük el, a megyei lakosság is elismerte tevékenységünket, nagyon szép emlékeket őrzök az ott élő emberekről.

- Melyik volt a legkiemelkedőbb ügye Veszprémben?

- A Marian Cosma gyilkosság, melynek nem csak országos, de nemzetközi visszhangja is volt. Sikeresen és gyorsan megoldottuk, jelenleg bírósági szakban van az ügy, de figyelemmel kisérem.

- Az elkövetőkről más bűncselekmények is kiderültek ezen az aljas gyilkosságon kívül?

- Igen, ismertek voltak más megyékben, elsősorban Fejér megyében, és külföldön is. Emberrablás, kitartottság és ehhez kapcsolódó bűncselekményeket követtek el, elsősorban Svájcban.

- Sikeres rendőrvezető, mi volt munkássága kudarca, talán a móri-ügy?

- Előzőleg a Nemzeti Nyomozó Irodát és elődjét, a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságot vezettem, ott is voltak szép eredmények, kudarcnak lehet nevezni a legnagyobb tévedésünket, a Móri bankban elkövetett mészárlást, de én azt gondolom nincs szégyellni valónk, mert az igazi elkövetőket is mi derítettük fel. Azt is ki kell hangsúlyoznom, hogy ebben az ügyben ártatlanul egy napot sem ült senki.

- Hagy kapaszkodjak abba, hogy Ön a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságot vezette, rálátása volt, van a szervezett bűnözésre, mind a hazai, mind az idegen ajkú csoportokra, hogy látja, a harcuk mennyire volt sikeres, hogy az oroszok, szerbek visszavonultak, a keresztapának kikiáltott magyarokat kivégezték, mekkora a hazánkban jelenlévő maffia?

- Ha az állampolgárok oldaláról vizsgáljuk, elértünk egy olyan szintet, mely kezelhető. De azt senki ne gondolja, hogy teljesen fel lehet számolni az alvilágot, és minden bűnöző börtönben lesz. Ma hazánkban az emberek békében az utcára mehetnek, nem keverednek robbantásba, leszámolásokba. Ahogy Ön is említette a külföldi, orosz, szerb bűnözői köröket sikerült ledarálni, kiszorítani az országból, illetve hosszú börtönbüntetésben részesültek, elég ha Leonyid Sztecura köreire teszek említést. A magyarok közül is, az olajosok közül is sokan töltik hosszú börtönbüntetésüket, sokan vannak előzetesben, jól végzi munkáját a Nemzeti Nyomozó Iroda és a megyei szervek.

- Most új feladatot kapott, a bűnözők helyett a megtévedt rendőröket …

-Nem csak a rendőrökről beszélünk, a titkosszolgálatok, vámosok, adónyomozók, adóellenőrök, katasztrófavédelmisek és a büntetés-végrehajtásiak is idetartoznak, nagy a védelmi kör. Védelmet biztosítunk nekik és ezekből a szervezetekből kiszűrjük azokat, akik nem valók oda vagy a magatartásuk kifogásolható, vagy bűncselekményt követnek el. Ez azért nincs olyan messze korábbi tevékenységeimtől, nyilvánvaló, hogy a szervezett bűnözők mellett néha előbukkantak a rendészeti szervek tagjai. Én azt gondolom az is fontos feladatunk, hogy ezeket megakadályozzuk.

- Általánosít a közvélemény a híradások alapján.

- A mi feladatunk, hogy a felsorolt szervezeteknél mintegy százezer embert védjünk, megakadályozzuk, félbe szakítsuk esetleges törvénysértésüket. A szervezeteken belül kell tiszta légkört teremteni, el kell érni, hogy védettségben tudják munkájukat végezni. Ha valaki kísértésbe esik kiszűrjük. Nem élhet vissza senki a beosztásával, hivatali rangjával. Fontos, hogy ha bárki pénzt, előnyöket fogad el, azt mi derítsük fel, ezért szükséges az úgynevezett megbízhatósági vizsgálat. Korábban több kritika érte ezt a vizsgálatot, elhangzott az is, hogy ez provokáció, de a céljáról, a becsületes állomány védelméről, kevés szó esett, mint ahogy arról is, hogy milyen szigorú törvényi garanciák épülnek be a rendszerbe. Valóban, a törvény lehetőséget ad, hogy kisebb bűncselekményeket kövessünk el a nagyobb leleplezése érdekében, de hangsúlyozom szigorúan ügyészi felügyelet mellett és természetesen a másik garancia, hogy a becsületesen dolgozókat nem érheti semmi hátrány.

- Melyik a jellemzőbb, a fenyegetés vagy az eljáró félrelépése, törvénysértése?

- Mind a kettő előfordul. Sajnos, ha valaki akár csak egy törvénysértést is elkövet, abból a közvélemény általánosít az egész szervezetre, ezért fontos, hogy megelőzhessük a hasonló eseteket. Talán visszatartó erőt jelent az állomány számára az is, hogy nem tudhatják, mi kínáljuk-e fel a pénzt vesztegetésre vagy sem.

- A fenyegetések mennyire komolyak, legutóbb két töltényt küldtek Hatala úrnak, előzőleg rálőttek a rendőrpalotára, Kis Ernőnek azt üzenték, rakétát küldenek az irodájába.

- Voltak mások is, valóban ezek az ügyek nagy figyelmet kapnak, minden ilyen figyelmeztetést, fenyegetést komolyan kell venni, mert soha nem lehet tudni, hogy mi van a háttérben.

- Hogy látja a védett szervezetek tagjai az Önök megjelenésével biztonságban érzik magukat?

- Ezt ma még nem lehet lemérni, másfél hónapja tevékenykedünk. Összesen ötszáz fővel fogunk dolgozni, de jelenleg 65százalékosan vagyunk feltöltve. Az üres helyek feltöltése folyamatosan történik és arra törekszünk, hogy ide kizárólag kivételes tehetségű emberek kerüljenek. Mi azon vagyunk, hogy mindenhova eljussunk, mindenki tudjon rólunk, ismerje a szervezetünket, hiszen ez nem titok, csak az, hogy kivel szemben nyomozunk. Mi fontosnak tartjuk, hogy megjelenjünk a védett állomány előtt, vállalva azt a munkát, amit végzünk. Azokon a helyeken, ahol jelen vagyunk, minden irodánkra ki van téve, hogy a szolgálathoz tartozunk, és ha bármi gondjuk, problémájuk van, tudják, hozzánk fordulhatnak.

- Nem egy titkos rendőrség a rendőrségen belül?

- A tevékenységünk nagy része valóban titkos, de az hogy kik vagyunk, és mit csinálunk, az senki előtt nem lehet az.

- Az olajos ügyekben mennyi szerepet játszott a hatósági közreműködés?

- Azoknak az ügyeknek a főszereplői nem a rendészet dolgozói voltak, érintettek voltak erről a területről is, de nem főszereplők.

-A nagykőrösi rendőrségen azt mondta egy rendőri vezető: „itt büntetlenül bármit csinálhattok, csak ne öljetek”, igaz nagy pénzeket kaptak a rendvédelmiek.

- Abban az időben a jogszabályi háttér is olyan volt, hogy könnyebben lehetett ilyesmit megtenni, de a rendészeti érintettek felelősségre vonása is megtörtént.

-A Belügyminiszter Úr mit vár el Önöktől?

- Én a Miniszter úrtól kaptam azt a feladatot, hogy miniszteri biztosként készítsek tervet erről a szervezetről. Néhány munkatársammal együtt, természetesen a minisztériumi dolgozók segítségével elkészítettük a jogszabályi tervezettel együtt. Ezt Miniszter úr elfogadta, a szervezettel kapcsolatos szabályozás pedig bekerült a rendőrségi törvénybe. Fontos, hogy ez az egység hatékonyan végezhesse feladatait, operatív védelmet nyújtson a becsületes állománynak, ugyanakkor szűrje ki azokat, akik nem valók ide. Erre szolgál a kifogástalan életvitel ellenőrzés az új felszerelők esetén, mert így már rögtön a szervezetbe lépés előtt ki lehet szűrni azokat, akik nem valók ide és természetesen fontos az is, hogy a már szolgálók köréből méltatlanná válás miatt el lehet mindazokat távolítani, aki nem valók a hivatásos szolgálatra.

- Vizsgálhatják –e az életvitele, anyagi körülményei tisztességes jövedelemből származnak-e?

- Igen vizsgálhatjuk, a jogszabályok lehetővé teszik.

- Dolgoznak, beépített emberekkel?

- Mint mondtam, hogy mi kikkel, milyen módon dolgozunk az titok, a legsúlyosabb titok.

Móricz János


Fotót készítette: Móricz János
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!