HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Kína: Négyszáz millió gyermek születését akadályozták meg
Túl sikeresnek bizonyult az a kínai családtervezési politika, mely szerint a városban élők egy, a vidékiek pedig legfeljebb két gyermeket nevelhetnek.

Évről évre lassabban nő a lakosságszám Kínába, ezért a pekingi vezetés hamarosan lazíthat az „egy gyerek" politika néven elhíresült szabályon. A legfrissebb statisztikai adatok szerint Kína lakossága 1,34 milliárd forintra nőtt 2010 év végére, ez 6,3 millióval több az egy évvel korábbi adatoknál.

A növekedés nemcsak a születések számának, hanem főként annak a következménye, hogy hosszabb ideig élnek az emberek - hangsúlyozzák elemzők, akik szerint hamarosan lazítani kell majd a családtervezési szabályokon, hogy a társadalom gondoskodni tudjon az egyre népesebb idős generációkról. Kína 60 év feletti lakossága 2015-re 216 millió körül lesz, ami évente nettó 8 millió fős növekedést jelent, és vélhetően több lesz az ország teljes lakosságának növekedésénél. 2015-re a 80 év felettiek száma eléri a 24 millió főt.
Az 1979-ben bevezetett szabályok szerint városokban egy gyereket, vidéki településeken, illetve a nemzeti kisebbségekhez tartozók legfeljebb két gyereket vállalhatnak. A kormány számításai szerint több mint 400 millió születést előztek meg a családtervezési rendelkezéssel.

Az országos statisztikai hivatal adatai szerint Kínában még mindig 26,9 millió vidéki ember él a szegénységi küszöb alatt, amelyet 2010-ben évi 1 274 jüanban (39 ezer forint) határoztak meg. Az abszolút szegénységben élők száma 2009-hez képest kicsivel több, mint 9 millióval csökkent. A kínai kormány szándékai szerint 2015-re jelentősen csökkentik, 10 éven belül pedig teljesen felszámolják az abszolút szegénységet az országban.

Szakemberek felhívják a figyelmet, hogy Kína demográfiai átalakulásának részletei bonyolultak, mivel eltérő tendenciákat mutat a vidék és a város, más és más a helyzet térségenként és a jövedelmi viszonyoktól függően. A nemek népességen belül felborult aránya, az öregedés és a belső migráció csak néhány jellemző probléma - vélik. 2015-re Kínában - a gyors városokba vándorlás következtében - az urbánus népesség száma már meg fogja haladni a vidékiét.

A kínai népesség növekedési üteme 1987 óta csökken, a jelenlegi tendenciák alapján az várható, hogy 2025-ben már India lesz a legnépesebb ország a világon, a kínai lakosságszám pedig 2026-ban tetőzik, valamivel 1,4 milliárd alatt.

www.hirado.hu


Fotót készítette: Pesir Albert
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!