HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Dr. István Gábor: Műtétek nagy hegek nélkül
Ki ne látott volna a strandon embertársaink hasán, oldalán hatalmas forradásokat, melyek valljuk be nem éppen esztétikai látványok. Csak keveseknek adatik, meg hogy plasztikasebészi eljárással tüntetessék el, árnyaltabbá műtessék az operációs hegeket. A gyomor és belső szervek műtéti gyógyítása ma már kicsiny forradásokkal is megoldható a laparoszkópos eljárással.

Ez a műtéti beavatkozás első hallásra újszerű ám valójában már több mint egy évtizede alkalmazzák, hazánkban is több mint öt éve rutinszerű beavatkozási módszer a vastagbél, végbélműtétek terén. Dr. István Gábor egyetemi docens a SOTE II. számú Sebészeti Klinika szakorvosát -aki talán a legtöbb ilyen jellegű műtét végzi, végezte- kérdeztük az alig látható hegekkel járó műtétekről.

Új módszer a Kútvölgyi Kórház sebészetén a vastagbélbetegségek műtéti kezelésére?

Lényegében igaz, de több szempontból is pontosítani kell:

1. A módszer nem „új”: pusztán arról van szó, hogy az epehólyag eltávolításánál már rutinszerűen használt laparoszkópos technikát használjuk a vastagbél –és végbél betegségeinél is. Ezt a technikát már a 90-es években kipróbálták, de világszerte lassan terjedt el. Ma már nemzetközileg és itthon is egyre inkább teret hódít. Magyarországon is legalább öt éve kezdődött a „rutinszerű” alkalmazása.

2.A laparoszkópos vastagbélsebészet nem a Kútvölgyi Kórház (Semmelweis Egyetem II.sz. Sebészeti Klinika) kizárólagos specialitása, azt a Semmelweis Egyetem, a Főváros és az ország több, vastagbélsebészetben specializált centrumában alkalmazzák. Tény, hogy a Kútvölgyi Sebészet az egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkező központ.

Miben áll a módszer újszerűsége?

20 évvel ezelőtt sebészeti körökben még a „kis sebész- kis metszés, nagy sebész- nagy metszés” anekdotikus állítás volt érvényes. Az utóbbi 20 évben a sebészet minden területén az egyre kevesebb „rombolással” járó, szakszóval „minimal invazív” módszerek terjedtek el. A laparoszkópos sebészet lényege, hogy a szokásos-akár több tíz cm-es- hasfali metszés helyett a beavatkozást több, fél-egy cm-es „lyukon” át, videokamera ellenőrzése mellett, speciális eszközökkel végezzük el. A hasfalon mindössze egy néhány cm-es metszést kell ejteni a beteg bélszakasz eltávolítására.
A laparoszkópia legelterjedtebb alkalmazása az epehólyag eltávolítása, de csaknem minden hasi műtét elvégzésére alkalmas.

Hogyan lehetséges?

A módszer speciális műszereket (videó felszerelés, különleges kézi eszközök, varrógépek) igényel. Ezekkel az eszközökkel a hasüregben UGYANAZ a műtét elvégezhető, mint ami a hagyományos, nagy hasfali metszéssel járó, „nyitott” technikával volt lehetséges.

Csak műszer kérdése?

Nem, természetesen a módszer korrekt alkalmazásához az operáló sebész speciális tudása és tapasztalata szükséges. Ráadásul két szempontból is szükség van a különleges képzettségre: a vastagbél-és végbélsebészet bizonyos területein a kiemelkedő tapasztalat és nagy műtéti jártasság bizonyítottan javítja az eredményeket, így ez elengedhetetlen követelmény. A laparoszkópos technika alkalmazása pedig külön készséget igényel. Így a módszert csak az alkalmazhatja sikerrel, aki megfelelő vastagbél-végbélsebészeti jártassággal és laparoszkópos sebészeti készséggel rendelkezik. Ráadásul a beavatkozás komplexitása a teljes műtői csapattól hasonló tudást követel.

Ugyanaz a „nagy” műtét elvégezhető néhány, egyenként 1 cm-es hasfali nyíláson át?

Igen, a hasüregen belüli– vagyis a műtét lényegét képező- műtéti eljárás mindenben megegyezik a „hagyományos” műtéttel. Sőt, bizonyos szempontokból jobb is a helyzet: a videokamera többszörös nagyítása mellett sok részlet jobban látható, mint szabad szemmel. Ez, és a speciális eszközök olyan vértelen, finom „atraumatikus” preparálást tesznek lehetővé, ami a hagyományos műtéteknél elérhetetlen volt.

Milyen műtétek végezhetőek?

Csaknem minden hasi vastagbél-végbél műtét elvégezhető laparoszkóppal is. Jó –és rosszindulatú daganatok, gyulladásos elváltozások eltávolítása, végbél előesés megszűntetése, hasfali bélkivezetés készítése a leggyakrabban végzett beavatkozások. Sürgősségben, bizonytalan kórképek tisztázására, féregnyúlvány eltávolítására és egyéb beavatkozásokra is alkalmas a technika.

Rosszindulatú daganatok?

Igen, a vastagbél és végbélrákok nagy többsége ezzel a technikával is eltávolítható.

Nem kockázatos?

Ma már bizonyított, hogy a daganatos betegség szempontjából az eljárás legalább annyira biztonságos, mint a hagyományos műtét. Az eljárásnak természetesen. mint minden orvosi beavatkozásnak- vannak kockázatai, de ezek nem haladják meg a hagyományos műtétek kockázatát.

Mik az előnyök?

A beteg szempontjából a kis hasfali behatolás és általánosságban a hagyományosnál kisebb műtéti megterhelés jár előnyökkel: sokkal kevesebb a műtét utáni fájdalom, korábban indul a bélműködés, jobb az esztétikai eredmény, rövidebb a betegállomány időtartama stb. Általánosságban, a beteg számára a műtét utáni napok összehasonlíthatatlanul kevesebb kellemetlenséggel járnak a laparoszkópos beavatkozások után.
A kórház szempontjából is vannak előnyök: lényegesen rövidebb az ápolási idő, kevesebb a fájdalomcsillapító igény, kevesebb a műtéti vérveszteség pótlásához szükséges vérkészítmény, ami mind költségcsökkenést jelent. Ráadásul az eljárás rutinszerű alkalmazása emeli az intézmény presztízsét (bárcsak ez is szempont lenne…)


És a sebész?

A sebész számára kihívást jelent az új technika elsajátítása, biztonságos uralása és örömet okoz a betegeknek nyújtott jobb ellátás, a hatékonyabb (és költség-hatékonyabb) munka.

Hátrányok nincsenek?

Egyetlen hátrányként a némileg emelkedett költség-igény említhető. Ez egyrészt a speciális műszerek, másrészt a –legalábbis kezdetben- hosszabb műtéti időből adódik. Ha az említett előnyök és hátrányok reálisan számszerűsíthetők lennének, (mint ahogy „nyugaton” azok), úgy az eljárás biztosan pénzügyi szempontból is előnyösnek bizonyulna.


Akkor a hagyományos műtéti eljárások már elavultnak ítélhetőek?

Nem, semmiképpen sem. A vastag-és végbélbetegségek nagyrészt súlyos, a beteg életét veszélyeztető kórképek. Az elsődleges cél a daganat vagy egyéb elváltozás korrekt, biztonságos, szövődménymentes eltávolítása, a hosszú távú gyógyulás biztosítása. Ehhez képest másodlagos szempont, hogy „hagyományos”, vagy laparoszkópos úton történik-e a beavatkozás.

Várható a módszer széleskörű elterjedése?

Különleges jártassággal rendelkező centrumokban – nemzetközi adatok és saját tapasztalatunk szerint- a vastagbél-végbélsebészeti műtétek mintegy 80 %-a elvégezhető laparoszkóppal. Ez az arány sehol a világon nem általános, így Magyarországon sem várható el minden sebészeti osztálytól. Bíztató, hogy egyre több sebészeten indul be ez a speciális profil, így-legalább is a vastagbélsebészettel kiemelten foglalkozó centrumokban- várhatóan egyre inkább elérhető lesz.

Móricz János


Fotót készítette: Pesir Albert
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!