HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Eltemetni vagy sem? 87 éve halt meg Lenin
A világ proletárjainak vezére, Vlagyimir Iljics Lenin 87 évvel ezelőtt távozott az élők sorából. Január huszonegyedikét már régóta nem tartják számon mint gyásznapot, de évről-évre ezen a napon mindig kiújul a heves vita: Lenin teste maradjon továbbra is a Vörös téri mauzóleumban, vagy pedig a proletárdiktatúra vezetője földi maradványai nyerjenek végső nyugalmat a földben.

A temetés hívei keresztény hagyományokra hivatkoznak. Szerintük gyalázat kitenni a holttestet közszemlére, azonkívül a letűnt korszak szimbólumát őrizni is felesleges dolog. A temetés ellenzői azzal érvelnek, hogy a Lenin mauzóleumból, a mauzóleumnak pedig a Vörös térről való eltávolításának ötlete a történelem újraírására irányuló próbálkozás.

„Szerintem nem kell semmit sem tenni" - mondja Oroszország érdemes művésznője, az Állami Duma kulturális bizottságának alelnöke, Jelena Drapeko.

Mindent meg kell hagyni, úgy ahogy volt, mint történelmi emléket. A keresztény hagyomány értelmében a holttestet nemcsak elhantolni lehet. Kolostorokban, ereklyetartókban őrzik a szentek földi maradványainak egy-egy részét. Ha pedig történelmi személyekről van szó, utalni lehet arra, hogy Napóleont a panteonban helyezték végső nyugalomra, Olaszországban pedig a nagyokat szintén egy panteonba helyezik el Róma központjában, és senki sem kívánja ezeket onnan eltávolítani.

Valóban, a világ az ősidőben is ismerte már a mauzóleumot. Ennek bizonyítékai az egyiptomi piramisok, az indiai Tadzs Mahal. Azonban ezekben a mauzóleumokban és a panteonokban a bebalzsamozott holttestek szarkofágokba vannak zárva.

A huszadik században az ősi hagyomány új arculatot kapott. A bolsevista hatalom azt a döntést hozta¸ hogy a világ proletárjainak vezére, Lenin holttestét nemcsak meg kell őrizni, de ki is kell tenni közszemlére. A moszkvai mauzóleum után a kommunista vezetők nagyszerű síremlékei más országokban is megjelentek: Mongóliában, Kínában, Vietnamban, Észak-Koreában, Bulgáriában, Csehszlovákiában. Egyes országokban a mauzóleumok napjainkban is látogathatók, másokban viszont eltemették a kommunista vezetők bebalzsamozott holttesteit.

A mai technológiák lehetővé teszik Lenin holtteste jelenlegi állapotban való őrzését hosszú éveken át. A feladattal immár majdnem egy évszázada egy külön tudományos kollektíva van megbízva, amelyik kidolgozta a balzsamozás egyedülálló technológiáit. Lenin holteste rendszeresen bizonyos procedúrákon esik át. A proletár vezér eltemetésének hívei meg vannak győződve, hogy ez nem más, mint az elhunyt holteste feletti gyalázkodás, amit hivatalosan is el kell ismerni. Mások viszont azt a véleményt képviselik, hogy mielőtt eltemetnék Lenint, meg kell keresni a vezér végrendeletét, amelyben ő kifejezi arra vonatkozó kívánságát, hogy mi helyen legyen eltemetve.

Megjegyzés:

A Vörös téri Lenin-mauzóleum hetente négy napon fogadja a látogatókat 10.00 és 13.00 óra között.

www.oroszhirek.hu


Fotót készítette: www.vesti.ru
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!