HÍREK
Belföld
Külföld
Sport
Autó-Motor
Életmód-Egészség
Bulvár
Gazdaság
Öko
Mozaik
eszközök:

Pravoszláv karácsony Kijevben
A pravoszláv karácsony január 6-7, szentestei programmal indul, családi vacsora, mise a templomban, majd karácsony hétfőn pihenik ki az előző napi fáradalmakat. Az ukránok - az oroszokhoz hasonlóan - minden ünnepnek kellő figyelmet szentelnek, ismerjük a mondást: если гулять, то гулять... Szeretek az ukránokkal együtt ünnepelni, "megadni a módját", jókedvben társaságban, nagy beszélgetések mellett örülni az ünnepnek no és az ünnepeltnek komolyabb, vagy vicces hangvételű pohárköszöntők mellett. Gazdagon terített asztalok, hosszú menűsor: saláták, halak, hideg és meleg előételek széles választéka, hagyományos, az ünnephez illeszkedő fő fogások, vodka, jó borok, természetesen узвар és a legközelibb családtagok, barátok társasága ül össze, hogy számos тост során emlékezzék meg az ünnep, vagy az ünnepelt nagyságáról.

Karácsony szenteste Ukrajnában hagyomány szerint naplementét követően, az esthajnalcsillag megjelenése után terítenek asztalt. Az asztalra először gabonával megszórt friss széna, vagy szalma kerül, erre terítik a hímzett asztalkendőt. Az asztal négy sarkára foghagymagerezdet tesznek, hogy elűzzék a gonosz szellemeket. Kalászos csokor, gyertyás kalács díszíti az asztalt, szobát. Hagyomány szerint a 12 apostolt szimbolizáló 12 fogást szolgálnak fel, esetleg 9-et, vagy 7-et - az ünnepkor a mágikus számoknak különös jelentősége van.

A fogások között a кутя az első. A "kutyjá" rituális karácsonyi ukrán étel, főtt gabonakása mézzel, mákkal, dióval és mazsolával keverve és hidegen tálalva - mindez a gazdagságot, termékenységet és családi boldogságot testesíti meg. Elkészítése órákig tart, a gabonát 4 órai áztatás után kb. 1,5-2 órát főzik, a mákot egészben külön főzik, majd darálják, a diót durvára vágják és az egészet vízzel hígitott mézzel és a megfőtt kásával összekeverik. A kutyjából legalább 1 kanállal kell enni, mi 3-at kaptunk. Ízlés szerint a kutyjá lehet édesebb, vagy kásásabb. A "valójában milyen is a kutyjá" kérdésre udvariasan azt válaszolnám, hogy egy évben egyszer jó ezzel tisztelegni a hagyományok előtt és elfogyasztását követően bízni a boldogabb és gazdagabb jövendő évben.

A kutyját követően halak, gombák, saláták jönnek minden mennyiségben - de ne feledjük, az összes fogás száma nem haladja meg a 12-t. Fő fogásként ukrán borscs leves, meleg libasült, buzsenyina (fokhagymás sült karaj, vagy comb), erdei gombás tepsis krumpli és savanyú káposztasaláta. Az ukrán savanyúkáposzta édes, a hozzáadott répa, illetve a rövidebb erjesztési idő miatt. Zárásként természetesen вареники, desszertként pedig gyümölcsös-krémes sütemények. Az egyes fogások között "Христос родилься!" - Krisztus megszületett - felkiáltással köszöntik az ünneplők egymást, amire "славiмо його" - dícsérjük őt - illik válaszolni. A pohárköszöntőket alkoholosan borral, vagy alkoholmentesen, uzvárral lehet abszolválni. Az uzvár szárított gyümölcsökből készített, enyhén füstös ízű kompótlé.

A karácsonyfát már december 31-re feldíszítik, a szovjet idők alatt meghonosodott szilveszterkori ajándékozással köszöntik az újévet - így mára a karácsony egyfajta átszellemült, vallási és családi, bensőséges, hagyományőrző ünneppé vált.

Bagi László - Pesir Albert

С Рождеством Христовым!


Fotót készítette: Pesir Albert
Nyomtatható változat

Ajánlja a cikket
--- visszalépés ---
forrás: ahirlap.hu


Adatvédelem      Jogi nyilatkozat

Copyright © 2010. D.Design Studio - Minden jog fenntartva!